امنيت اطلاعات

راهکار های مقابله با باج افزار ها را بیان کنید؟
 1. نصب آنتی ویروس اورجینال و به روز نگه داشتن آن
 2. تهیه نسخه پشتیبان بصورت مداوم از اطلاعات
 3. فعال کردن نمایش پسوند فایلها
 4. فیلتر کردن فایلهای exe در ایمیلتان
 5. جلوگیری از اجرای فایلها از مسیر AppData/LocalAppData توسط فایروال ویندوز یا سیستم های جلوگیری از نفوذ
 6. غیرفعال کردن اجرای Macro در بسته های Office مانند Word یا Excel و ...
 7. غیر فعال کردن RDP
 8. به روز نگه داشتن سیستم عامل
 9. استفاده از ابزارهای اختصاصی مانند Anti-Malware ها
 10. به محض تشخیص آلوده شدن سیستم : قطع هرگونه ارتباط با اینترنت و شبکه
 11. فعال نگه داشتن System-Restore و استفاده از آن جهت بازگرداندن وضعیت سیستم و فایلها به حالت قبل از آلودگی
 12. عدم کلیک بر روی لینک های مشکوک
روش های مقابله با باج افزارهایی که از طریق ایمیل به سیستم وارد می شوند، را بیان کنید
 • عدم توجه به پیشنهادهای اغواگرایانه ایمیلی
 • هیچگاه اطلاعات کاربری خود را از طریق یک درخواست یا فرمی که از طریق ایمیل دریافت کرده‌اید، وارد نکنید.
 • هیچگاه در یک ایمیل مشکوک به فیشینگ یا هر ایمیل ناشناخته دیگری، فایل‌های ضمیمه را باز نکنید.
 • به طور مرتب فعالیت‌هایی که در حساب کاربری شما انجام می‌شود را زیر نظر داشته باشید.
 • حتمابه قسمت from دقت نمایید که مشخصات حساب کاربری ایمیل مطابقت با ارسال کننده ایمیل داشه باشد، حتی یک کلمه هم جابجا نشده باشد.
مثال یک ایمیل جعلی
Alireza_salari@yahoo.com اصلی
Alirreza_salari@yahoo.comجعلی
 • به طور مرتب مرورگر خود را بروز کرده و همه وصله‌های امنیتی آن ‌را نصب وفعال نمایید.
 • کامپیوتر خود را با نصب یک آنتی‌ویروس و آنتی‌اسپای و یک فایروال مناسب محافظت کنید.
 • قبل از واریز کردن وجه معامله ازطریق ایمیل از طرف دیگر تأییدیه شماره حساب را دریافت کنید.
 • توجه به جعلی بودن یا اسپم بودن ایمیل، اکثر ایمیل‌های ویروسی به پوشه اسپم فرستاده می‌شوند.از باز نمودن اسپم‌ها خودداری نمایید.
 • باز نمودن هر ایمیل و دقت در جزئیات و آدرس ایمیل فرستنده و IP
 • ذخیره نمودن آدرس‌های مطمئن و تایید شده افراد مرتبط و طرف‌های معامله و انتخاب آدرس از فهرست مخاطبین به جای Reply
 • از رمزهای عبور یکسان استفاده نکنید: چرا که در صورت افشای رمز عبور یکی از حساب‌های کاربری امکان دسترسی به دیگر حساب‌ها وجود نخواهد داشت.
 • بر روی هر لینکی کلیک نکنید: لینک‌های ناشناس یا ضمیمه ایمیل‌های مشکوک را باز نکنید مگر اینکه فرستنده ایمیل را کاملاً می‌شناسید و می‌دانید که آن لینک و یا ضمیمه ایمیل چیست. در صورت کلیک بر روی لینک‌های ناشناس و نامطمئن امکان نصب نرم افزارهای مخرب بر روی سیستم شما وجود خواهد داشت.
 • رمز عبور خود را افشا نکنید: در صورتی که رمز عبور ایمیلتان از شما خواسته شد تامل کنید و در صورت دریافت ایمیلی مبنی بر درخواست اطلاعاتی مانند کلمه عبور حساب کاربری ایمیل، هرگز کلمه عبور را ارائه ندهید. زیرا در صورت لو رفتن رمز عبور از آن سوء‌استفاده می‌کنند.
 
در صورتی که حساب کاربری شما مورد نفوذ قرار گرفت سریعاً به دوستان و اقوام خود هک شدن ایمیل‌تان را اطلاع داده تا در صورت فرستاده شدن ایمیلی جعلی از طرف شما برای آنها، مراقب باشند.
راه‌های مقابله با کلیک دزدی در گوشی‌های هوشمند چیست؟
برای جلوگیری از وقوع این نوع حملات در گوشی‌های هوشمند توصیه می‌کنیم آپ یا برنامه‌های دلخواه خود را از منابع معتبر و مطمئنی نظیر گوگل پلی برای اندروید یا آپ‌استور برای سیستم عامل‌های iOS دانلود کنید. هرچند که استفاده از این روش امنیت قطعی در برابر هک شدن را تضمین نمی‌کند، اما می‌تواند تا حد زیادی خطر آن را کاهش دهد.
علاوه‌بر این پیشنهاد می‌کنیم که صفحات دلخواه خود را در مرورگرهای رسمی باز کنید و تا حد امکان از باز نمودن صفحات اینترنتی در جست وجو گرهای داخلی برنامه‌ها یا آپ‌ها خودداری کنید.
تروجان به روش‌هایی کامپیوترها را آلوده می‌کنند.
1-دانلود نرم‌افزارها (تروجان قسمتی از نرم‌افزاری است که کاربر آن را از اینترنت دانلود و نصب می‌کند)
2-سایت‌های دارای کدهای مخرب (مثلا زمانی که وارد یک سایت می‌شوید، سایت یک برنامه روی کامپیوتر اجرا می‌نماید و تروجان را روی کامپیوتر کپی می‌کند)
3-فایل‌های ضمیمه ایمیل(Email attachments ممکن است همراه یک ایمیل فایلی باشد که اگر آن را باز کنید، تروجان منتقل شود)
4-استفاده از نقص‌های نرم افزارها ( تروجان از طریق ایرادهایی که در نرم افزارهایی مثل مرورگرهای اینترنتی، مدیا پلیرها و مسنجرها وجود دارد، به کامپیوتر کاربر نفوذ می‌کند)

 
شهروند سایبری( Cybercitizen) چیست :
شهروند سایبری : به کاربرانی از اینترنت  گفته می‌شود که مشارکت فعالی در ارتباط‌های اینترنتی دارند و از آن به عنوان یک ابزار اجتماعی بهره می‌برند این اصطلاح همچنین ممکن است برای اشاره به افرادی که تنها قصد گسترش و بهبود اینترنت را دارند نیز به کار رود.
دامنه ی جدیدی را خریداری کرده ام اما از ابتدا فیلتر بود. باید چه کار کنم ؟
درصورتیکه دامنه‌ای را خریداری نموده‌اید که قبلا فیلتر شده است می‌بایست مراحل ذیل را انجام دهید:
سایت خود را بر روی دامنه مورد نظر راه‌اندازی نمایید.
سایت خود را در ستاد ساماندهی پایگاه‌های ایرانی به نشانی samandehi.ir ثبت نمایید.
به عنوان مدیر سایت در درگاه رسیدگی به شکایات به نشانی rafefilter.internet.ir درخواست رفع فیلتر نمایید.
در بخش توضیحات، دقیقا توضیح دهید که این دامنه را تازه خریداری کرده‌اید و اطلاعی از اینکه این سایت قبلا فیلتر بوده است نداشته‌اید.
ما بقی مراحل را از طریق درگاه پیگیری مدیران سایت‌های فیلتر شده تا آخرین مرحله پیگیری نمایید.
سایت‌های اینترنتی به استناد چه قانونی فيلتر می‌شوند؟
سایت‌ها به استناد فهرست مصاديق محتوای مجرمانه موضوع ماده‌ی 21 قانون جرائم رايانه‌ای و يا دستور مقام قضايی فيلتر می‌شوند. اين فهرست چكيده و احصا شده از قوانين مدون كشور مانند قانون مجازات اسلامی، قانون مطبوعات، قانون جرائم رايانه‌ای و ... می‌باشد كه در بندهای هشتگانه آن، به مواد قانونی مورد استناد اشاره شده است.
هک قانومند ، هک اخلاقی یا ETHICAL HACKING چیست ؟
هک قانونمند یا هک اخلاقی در واقع شامل استفاده از ابزارها و تکنیک‌هایی است که توسط آنها نقاط آسیب پذیر شبکه یا نرم‌افزار یا سیستم اطلاعاتی خودمان را پیدا می‌کنیم و از این طریق بعد از شناسایی این نقاط آسیب‌پذیر آنها را پوشش می‌دهیم تا کسی نتواند از آنها در جهت عکس منافع سازمان سوء استفاده کند. Ethical Hacking به سازمان‌ها کمک می‌کند که بتوانند بهتر از همیشه سیستم‌های امنیتی را درک کنند و ریسک‌هایی که وجود دارد را شناسایی و فرآیند‌های مقابله با ریسک‌ها را انجام دهند، اینکار در نهایت باعث کاهش پیدا کردن هزینه‌های سازمان می‌شود زیرا از بروز ریسک‌هایی که ممکن است بعد ها هزینه‌های سنگینی برای سازمان داشته باشند جلوگیری می‌کنیم. هک قانونمند در واقع فرآیندی است که که در آن یک یا چند کارشناس امنیت یا شبکه، شبکه و زیرساخت‌های آن را تجزیه و تحلیل می‌کنند و نقاط آسیب پذیر و راه‌های گریز آن را به دقت شناسایی می‌کنند.به افرادی که فرآیند هک قانومند را انجام می‌دهند هکر کلاه سفید یا White Hat Hacker گفته می‌شود.
 
چگونه در مقابل هکرها از سرقت اطلاعات جلوگیری کنیم؟
1. کدگذاری اطلاعات شخصی: رمزگذاری کل فضای هارد بهترین و ایمن‌ترین روش است، در این روش تمامی فایل‌ها و پوشه‌های موجود در هارددیسک شما کدگذاری می‌شود.

2. ذخیره نکردن اطلاعات نام کاربری و رمز عبور در سایت‌ها: برای اینکه کاربران بتوانند در اینترنت جست و جوی سریعی داشته باشند در برخی از سایت ها  اطلاعات نام کاربری و رمز عبور  خود را ذخیره می‌کنند که این کار می‌تواند امنیت شما  را در مقابل سرقت اطلاعات پائین بیاورد و بهتر است که این قابلیت را در مرورگر خود غیر فعال کنیم. و از مسیر زیر در مرورگر فایر فاکس این کار را انجام می‌دهیم:

الف: ابتدا مرورگر فایرفاکس را باز نموده و منوی TOOLS-OPTION  را انتخاب می‌کنیم:
ب: سپس روی دکمه Save logind…  کلیک کرده و از لیست موجود گزینه ها را انتخاب و روی  Remove all کلیک کرده تا تمامی یوزر و پسورد ذخیره شده  پاک شوند.

3. از آنتی ویروس به روز در سیستم خود استفاده کنید: هزینه خرید یک آنتی ویروس معتبر مبلغ بسیار ناچیزی است و می‌تواند تا حد زیادی اطلاعات مالی و شخصی شمارا در مقابل تهدیدات مصون نگاه دارد. در اینترنت هزاران سایت وجود دارد که با نصب بدافزار به دنبال سرقت اطلاعات شما هستند.

4. استفاده از وای‌فای ایمن: اگر از شبکه‌های وای‌فای رایگان مانند: فرودگاه، کافی شاپ و .. استفاده می‌کنید هرگز به سایت‌های بانکی و حساب کاربری ایمیل خود وارد نشوید و وای فای منزل و محل کار خود را هم با تکنولوژی  WPA2 رمز گذاری کنید تا رمز آن قابل هک‌کردن نباشد.

 
پذیرش
براى من پيامك‌هاى مشكوك ارسال شده و تماس‌هاى تلفنى مبنى بر برنده شدن در قرعه‌كشى گرفته مى‌شود، آيا بررسى صحت و سقم اين موضوعات را بايد از پليس فتا درخواست نمود؟
پلیس فتا به عنوان ضابط مقام محترم قضائی در جرایم روی داده در فضای مجازی بوده واین گونه موارد در حوزه کار این پلیس نمی باشد. شما می‌توانید با پليس آگاهى محل سكونت خود در اين خصوص تماس بگيريد.  
گوشی تلفن همراه / لپ تاپ / تبلت من ناپدید / سرقت شده، آیا پلیس فتا می تواند مرا در پیدا کردن آن کمک کند؟
پلیس فتا به عنوان ضابط مقام محترم قضائی در جرایم روی داده در فضای مجازی بوده واین گونه موارد در حوزه کار این پلیس نمی باشد . شما می توانید پس از اخذ مرجوعه قضائی از  پلیس آگاهی کمک بگیرید.
در صورت سرقت عکس، فیلم و فایل‌های شخصی چه اقدامی انجام بدهم؟
سریعا مراتب را به خانواده اطلاع داده و در معیت آن‌ها با مراجعه به دادگستری محل سکونت خود (در تهران به دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای) و طرح شکایت و اخذ مرجوعه قضایی به پلیس فتا مراجعه نمائید. در ضمن هرگونه مستندات را به همراه داشته باشید.
اگر شخصی با عکس شخصی ما در شبکه های اجتماعی صفحه ساخته باشد، چه کار باید انجام دهیم؟
شما بايد به دادسرای محل سكونت خود رفته و بعد از اخذ مرجوعه قضائی به پليس فتای استان خود مراجعه نمائيد.
 
اگر سایتی از قالب، مطالب و محصولات سایت ما استفاده کند قابل پیگیری است؟
بنا بر ماده 12  قانون جرائم رایانه‌ای هرکس به طور غیرمجاز داده‌ای متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌‌ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. لذا می‌توانید با مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای موضوع را پیگیری نموده و از شخص مورد نظر شکایت کنید.
 
ديواره آتش (Firewall) چیست؟
فایروال یا دیواره آتش در واقع نرم‌افزار یا سخت افزاریست که از ورود ترافیک غیر مجاز به شبکه یا سیستم ما جلوگیری می‌کند. كه ضمن نظارت بر دسترسى‌ها، در تمام سطوح، ورود و خروج اطلاعات را تحت نظر دارد. بر خلاف تصور عموم كاربران اين نرم افزارها صرفاً درجهت فيلترينگ سايت‌ها نيست. نکته مهم اینجاست که fire wall  را هم در سطح شبکه می‌توانیم داشته باشیم و هم در سطح سیستم‌های شخصی و خانگی می‌توانیم اجرا نمائیم.
 
اگر در فضای مجازی از طرف کسی تهدید شدیم، آیا می‌توانیم آن را پیگیری کنیم و راه پیگیری و شکایت از آن چیست؟
برخلاف تصور عموم که متن گفتگو در وایبر، فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر، ایمیل، صدای‌ضبط‌شده و فیلم را جزو دلایل قابل استناد به‌شمار نمی‌آورند، قانون، « ادله الکترونیک» را به‌رسمیت شناخته است. بنابراین اگر کسی شما را در وایبر یا فیس‌بوک یا تلفن‌همراه یا ایمیل، تهدید کرده است، باید بدانید تمام این محتواها در دادگاه به عنوان دلیل از شما و علیه شخص تهدید کننده پذیرفته خواهند شد. دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تایید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.پس اگر از جانب کسی با تهدیدی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مواجه شدید، میتوانید از طریق دادسرا اقدام کنید و یا از طریق سایت پلیس فتا موضوع را پیگیری کنید.

تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد، خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که بر اساس ماده 669 قانون‌مجازات‌اسلامی تا هفتادوچهار ضربه‌شلاق و یا تا دوسال حبس برای آن درنظرگرفته‌شده‌است.بنابراین همین‌که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی( شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و ...) کرده باشد،حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد(که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شوند)، ارتکاب جرم" تهدید" از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.
 

 
چگونه می‌توان امنیت دستگاه‌های اندرویدی را بالا برد؟
 1. از نصب اپلیکیشن با استفاده منابع ناشناس خودداری کرده و هرگز به جز منابع معتبر اقدام به نصب نرم افزار نکنید.
 2. از وای فای‌های ناشناس و رایگان استفاده نکنید.
 3. گوشی اندرویدی خود را روت نکنید.
 4. برنامه‌های کاربردی خود را قفل کنید.
 5. مجوزهای مورد درخواست برنامه‌های کاربردی را در هنگام نصب به دقت بخوانید.
 6. یک نسخه پشتیبان از داده‌های خود تهیه کنید.
SCAREWARE چیست و چگونه کار می کند؟

Scareware چیست ؟


scareware یا ترس افزار برنامه‌ی کامپیوتری است که به عنوان بد افزار شناخته می‌شود. این بد افزار برای آسیب زدن یا مختل کردن یک سیستم کامپیوتری طراحی می‌شود. به بیان دقیق‌تر نه تنها به سیستم کاربر آسیب می‌زند بلکه او را می‌ترساند و مجبور می‌کند که با استفاده از کارت اعتباری خود خرید انجام دهد. نام دیگر آن smitfraud یا نرم‌افزار امنیتی فریب دهنده است.

Scareware چگونه کار می کند؟


Scareware معمولا با استفاده از یکسری ترفند، کاری می‌کند که کاربر تصور کند که سیستمش به یک ویروس کامپیوتری یا دیگر برنامه‌های مخرب آلوده شده است و تنها برنامه scareware است که می‌تواند آن را پاکسازی کند. به محض اینکه کاربر این برنامه را دانلود و نصب کرد ممکن است برنامه مخرب دیگری نیز همزمان بر روی کامپیوتر نصب گردد که می‌تواند اطلاعات شخصی کاربر را بردارد و یا به سیستم کاربر از راه دور دسترسی داشته باشد و از این طریق حملات دیگری را اجرا کند. اما ممکن است هدف بدافزار تنها واریز پول به حساب تولید کننده آن از طریق خرید یک برنامه ضد‌ویروس یا برنامه افزایش کارایی سیستم و یا دیگر برنامه‌های قانونی باشد. در مجموع می‌توان گفت scareware با ترساندن کاربر او را مجبور می‌کند تا برنامه‌ی مخربی را بر روی سیستمش نصب کند و یا با پرداخت هزینه نرم‌افزار خاصی را بخرد.

راه های جلوگیری از Scareware چیست؟

 1. فعال کردن ویژگی مسدود کردن pop-up بر روی مرورگر.
 2. دانلود نکردن برنامه ضد‌ویروس از پنجره pop-up یا لینکی ارسالی از طریق ایمیل.
 3. استفاده از دکمه X سیستم عامل در گوشه پنجره pop-up در هنگام بستن pop-up.
 4. نصب برنامه ضد ویروس به همراه برنامه ضد اسپم، بروزرسانی آن و اسکن کردن دوره‌ای سیستم.
 5. بروزرسانی خودکار سیستم عامل و دیگر نرم افزارهای نصب شده بر روی آن.
 6. استفاده از حساب کاربری استاندارد به جای حساب کاربری مدیر.
 7. روشن نگه داشتن فایروال.
مزاحمت در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی چه مجازاتی دارد؟
هرگونه ایجاد مزاحمت و سلب آسایش در فضای مجازی جرم بوده و برابر قانون برخورد می‌شود. به گونه‌ای که فصل پنجم قانون جرائم رایانه‌ای به موضوع هتك حیثیت‌و نشر اكاذیب پرداخته است. در ماده 16 این قانون آمده است، هركس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف كند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر كند، به نحوی كه عرفاً موجب هتك حیثیت او شود، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
تبصره ماده 16 قانون جرائم رایانه‌ای هم اذعان دارد چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتكب به حداكثر هر دو مجازات مقرر محكوم خواهد شد.
جهت کسب اطلاعات تکمیلی لینک زیر را دنبال کنید:
http://www.cyberpolice.ir/news/57541
 
چگونه امنیت اینستاگرام خود را بالا ببریم؟
رمز قوی برای اینستاگرام خود انتخاب کنید، این یکی از روش‌های امنیت است و برای انجام آن کافی است از یک رمز سخت و غیرقابل پیش بینی استفاده نمایید و از حروف، نماد و اعداد مختلف در انتخاب رمز بهره ببرید. پس هرچه این رمز قوی‌تر باشد احتمال هک شدن حساب کاربری شما پایین‌تر می‌آید.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که به هر نرم افزاری از جمله نرم افزارهای افزایش لایکی که رمز اینستاگرام شما را می‌خواهد اعتماد نکرده و هرجایی رمز خود را وارد نکنید، مثلا در کافی نت‌ها و … .
 
چگونه می‌توانیم در فضای مجازی خریدی امن و مطمئن داشته باشیم؟
برای انجام این کار لازم است نکاتی را در اینخصوص به یاد داشته باشیم که به شرح ذیل می‌باشد:  

1. برای پرداخت‌های اینترنتی مانند خرید کالا یا پرداخت اقساط از طریق درگاه‌های بانکی به این نکته توجه داشته باشیم که در صفحه‌ای که درگاه بانکی مورد نظر باز می‌شود نماد قفل با رنگ سبز و https وجود داشته باشد.            

2. اگر در مکان‌های عمومی مانند کافی‌نت اقدام به انجام تراکنش‌های مالی می‌کنیم حتما از صفحه کلید امن برای وارد کردن اطلاعات کارت بانکی استفاده کنیم.       

3. دقت داشته باشیم از هر کامپیوتری استفاده نکرده و اطلاعات مهمی مانند نام کاربری و رمز عبور درگاه بانکی را ذخیره نکنیم و چنانچه در مکان‌های عمومی اقدام به انجام خریدهای مجازی کردیم در اولین فرصت رمز دوم کارت خود را تعویض نمائیم.

همچنین برای مشاهده اینفوگرافی این مطلب می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 
چگونه صفحات رسمى را از صفحات جعلى در شبكه هاى اجتماعى تشخيص دهيم؟
يكى از روشهايى كه شبكههاى اجتماعى نظير توييتر و اينستاگرام در اختيار كاربران قرار داده‌اند تا صفحات رسمى افراد مشهور و پر‌مخاطب را از صفحات غير رسمى و جعلى آن‌ها تشخيص دهند، نمايش يك تيك آبى رنگ در كنار نام و تصوير پروفايل آن‌ها در شبكه اجتماعى است.  (مشابه تصوير پايين)
 
البته شايد همه صفحات اصلى اين تيك آبى رنگ را در كنار نام خود نداشته باشند، در اين صورت كاربران مى‌توانند به سايت رسمى فرد يا شركت مورد نظر خود مراجعه كرده و لينك رسانه‌هاى اجتماعى را از طريق سايت رسمى‌ آنها پيدا كنند.
 
مزاحمت در شبکه های اجتماعی و تلگرام چه مجازاتی دارد؟
فصل پنجم، ماده 17 قانون جرایم رایانه‌ای تصریح دارد: هركسی كه به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت، تصویر یا فیلم خصوصی و خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایتش منتشر كند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی كه منجر به ضرر یا هتك حیثیت شود به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
 پیام های رد و بدل شده در فضای مجازی از جمله تلگرام از طریق پلیس فتا قابل بررسی است و اگر شما حتی شخص خاصی را مورد خطاب قرار نداده باشید ولیکن ممکن است برای شما نیز مجازات در نظر گرفته شود از طرفی از بابت توهین و تهدید های صورت گرفته، شما نیز می توانید از شخص فرستنده پیام ها شکایت نمایید.
 
از چه آنتی ویروسی برای امنیت سیستم خود استفاده کنیم؟
بسته به سیستم خود می‌توانید یکی از آنتی‌ویروس‌های موجود در بازار را انتخاب و از آن استفاده کنید. کلیه‌ی آنتی‌ویروس‌های موجود از نظر ماهیت و کاربرد تفاوت چندانی ندارند. تنها نکته‌ای که باید در نظر گرفت بروز بودن آنتی‌ویروس است. پلیس فتا بخاطر شأن بی‌طرفی و مورد اعتماد بودن برای عموم هیچ‌گاه اقدام به معرفی یا توصیه به آنتی‌ویروسی خاص نمی‌کند.
برای جلوگیری از هک شدن ایمیل خود چه اقداماتی باید انجام داد؟
 
 • حصول اطمینان از به‌روز بودن نرم افزارهای امنیتی به ویژه  آنتی ویروس.
 • استفاده از کلمه‌های عبور یکتا برای ایمیل همچنین تغییر نوبه ای و مرتب آن.
 • ذخیره نکردن کلمه عبور خود در مرورگرهای وب.
 • کلیک نکردن روی لینک‌های داخل ایمیل و ضمیمه‌های آن مگر اینکه ارسال کننده آن را بشناسید و بدانید آن لینک‌ها و آن ضمیمه‌ها چه هستند. چرا که برخی از آنها حاوی برنامه‌های مخرب هستند و به سیستم آسیب جدی می رسانند.
 • اگر از طریق رایانه‌های عمومی به ایمیل یا سایر حساب‌های کاربری خود دسترسی می‌یابید، حتماً مطمئن شوید که در انتهای کار از حساب کاربری خود خارج شده‌اید.

 
پس از هک شدن ایمیل چه کاری باید انجام دهیم؟
۱- به روز رسانی نرم‌افزارهای امنیتی و پاک کردن هرگونه نرم افزار مخرب یعنی مطمئن شوید که نرم‌افزار امنیتی شما به روز است؛ اگر نرم افزار امنیتی در رایانه خود نصب نکرده‌اید، ابتدا یک نرم‌افزار امنیتی (فقط از شرکت‌های شناخته شده و قابل اطمینان) نصب کنید. بعد از نصب، آن را اجرا کرده و برنامه‌های مخرب احتمالی شناخته شده را حذف کنید. در آخر، رایانه خود را restart کنید.
همچنین نرم‌افزار امنیتی، مرورگر وب و سیستم عامل خود را طوری تنظیم کنید که به‌طور خودکار به‌روز شوند؛ توسعه دهندگان نرم‌افزار اغلب به‌روز رسانی‌هایی را برای برطرف سازی آسیب‌پذیری‌های امنیتی منتشر می‌کنند. نرم‌افزار امنیتی، مرورگر وب و سیستم عامل خود را به‌روز نگه دارید تا در برابر آخرین حملات محافظت شوید.
۲- تغییر کلمه‌های عبور؛ تغییر کلمه عبور مستلزم ورود به حساب کاربری ایمیل یا شبکه اجتماعی است. البته ممکن است امکان ورود به حساب کاربری فراهم نباشد و شخصی کلمه عبور قبلی شما را به دست آورده و آن را تغییر داده باشد. اگر از همین کلمه عبور برای سایر حساب‌های کاربری خود نیز استفاده می‌کنید، آنها را هم تغییر دهید. همچنین مطمئن باشید که کلمه‌های عبور قوی انتخاب می‌کنید.
۳- بررسی توصیه‌هایی که ارائه دهنده ایمیل یا شبکه اجتماعی درباره نحوه بازیابی حساب کاربری دارد؛ توصیه‌های سودمندی را می‌توان درباره بازیابی حساب کاربری در سایت‌های ارائه دهنده ایمیل پیدا کرد، اگر حساب کاربری شما به سرقت رفته است، احتمالاً نیازمند تکمیل فرم‌هایی هستید که اثبات کند شما حقیقتاً صاحب آن حساب کاربری هستید.
۴- بررسی تنظیمات حساب کاربری؛ یعنی پس از بازگشت به حساب کاربری خود، از صحت تنظیمات حساب کاربری مطمئن شوید. مطمئن شوید که در امضاء شما که در پایان هر ایمیل نوشته می‌شود و در ایمیل‌های ارسال شده، لینک‌های ناشناخته‌ای نوشته نشده است و ایمیل‌ها برای افرادی غیر از آن اشخاصی که مدنظر شما است ارسال نشده باشد. در شبکه‌های اجتماعی هم به دنبال تغییرات ایجاد شده در حساب کاربری خود از زمان آخرین ورود باشید.
۵- اطلاع به دوستان؛ یعنی هرچه سریعتر ایمیلی درباره هک شدن ایمیل خود برای دوستان خود ارسال کنید. آدرس‌های ایمیل دوستانتان را جهت عدم افشاء آنها در BCC قرار دهید.
JAILBREAK کردن گوشی چه خطراتی به دنبال دارد؟

Jailbreak کردن گوشی سازوکارهای امنیتی سیستم‌عامل‌های همراه را هم مختل کرده و باعث می‌شود تا بدافزارها بتوانند به داخل محیط تلفن همراه نفوذ کنند.

کاربران گوشی‌های هوشمند با دست‌کاری نسخه اصل سیستم‌عامل گوشی‌های خود عملاً باعث می‌شوند تا امکان نفوذ انواع بدافزار، ویروس، باج‌افزار و غیره به درون محیط تلفن همراه فراهم آید. کاربران باید توجه داشته باشند که از نصب برنامه‌هایی که در فروشگاه‌های رسمی وجود ندارند خودداری کنند. همچنین از کلیک کردن روی لینک‌های تبلیغاتی موجود در برنامه‌ها بپرهیزند. هنگام نصب نرم‌افزار نیز باید دسترسی‌هایی که نرم‌افزار پس از نصب، به آنها دسترسی پیدا می‌کند مورد توجه قرار گیرد.

ویژگی‌های نماد اعتماد الکترونیکی کدامند؟
 • به خوبی در معرض دید قرار دار: صاحبان فروشگاه‌های آنلاین تمایل دارند که این نشان را به خوبی در معرض دید بازدیدکنندگان سایت قرار دهند. آنها با این عمل می‌خواهند احساس اعتماد و اطمینان را در بین مشتریان خود ایجاد نمایند.

 • به سختی قابل تکثیر می‌باشد: این نشان‌ها بگونه‌ای  طراحی می‌گردند که به سختی توسط کلاهبرداران و مجرمین اینترنتی قابل تکثیر باشد. این نماد همچنین در تاریخ مشخصی که ذکر گردیده است منقضی می گردد.

 • اتصال تائید کننده: با کلیک بر روی نماد صفحه جدیدی به آدرس سایت صادر کننده گواهی باز می‌گردد که حاوی اطلاعاتی در مورد سایت مورد نظر می‌باشد.

 

برای جلوگیری از حملات باج افزار‌ها چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟
1: از آنجا که باج‌افزارها می‌توانند تحت پوشش فایل‌های مختلف وارد سیستم شوند از باز کردن هر نوع فایلی که از طریق ایمیل‌های ناشناس  برای شما ارسال شده است خودداری کنید.

2: هرگونه فایل فشرده یا زیپ که ناخواسته در کامپیوتر خود مشاهده می‌کنید را باز نکنید، با یک کلیک کافی است تا باج‌افزار شروع به فعالیت کند.

3: پشتیبان گیری از اطلاعات را در دو مرحله انجام دهید، مرحله اول در فضای ابری از داده‌های خود پشتیبان‌گیری کنید، مرحله دوم داده‌های خود را بر روی یک رسانه فیزیکی مانند (هارددیسک، مموری کارت،لوح فشرده و...) ذخیره کنید.

4: از یک آنتی ویروس قوی استفاده کنید و آنها را به طور مرتب به روز رسانی کنید.

5: سیستم‌عامل و نرم‌افزار‌های خود را به روز رسانی کنید :هنگامی که برای سیستم‌عامل و یا نرم‌افزار نصب شده به روز‌رسانی جدیدی منتشر می‌شود آنها را نصب کرده و اگر نرم‌افزارها بخشی برای به روز کردن داده‌های‌ خود دارند آنها را غیرفعال نکنید.
 
لطفا پليس فتا وب سايت من را از نظر امنيتى بررسى كند و حفره‌هاى امنيتى و روش‌هاى نفوذ به آن را به من گزارش نمايد.
پليس فتا بدون اخذ مجوز‌هاى قانونى اقدام به بررسى امنيتى و شناسايى روش‌هاى نفوذ به وب‌سايت‌هاى اينترنتى نمى‌نمايد لذا درصورتى كه شما مى‌خواهيد از امنيت وب سايت خود اطمينان حاصل كنيد مى‌توانيد از خدمات شركت‌هاى امنيتى در اين حوزه استفاده كنيد.

 همچنين در صورتى كه طراحى و پياده سازى وب سايت شما توسط يك شركت ديگر و براساس قرارداد فى مابين انجام شده است. پليس فتا توصيه مى‌نمايد حتما در قرار‌داد‌هاى طراحى وب سايت موضوع پشتيبانى فنى و پشتيبانى امنيتى قيد شود تا در صورت نياز به اصلاح و ارتقا امنيت وب سايت، شركت مذكور نسبت به انجام آن اقدام نمايد.
 
چکار کنم که نگران فروش تلفن همراهم و بازیابی نشدن اطلاعات شخصی‌ام نباشم؟

·        رمزگذاری و حذف داده‌ها

پس از آنکه نسخه پشتیبان تهیه نمودید، همه اطلاعات، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موجود در تلفن همراه را پاک کنید. بهتر است قبل از پاک کردن، روی همه اطلاعات موجود رمز بگذارید تا حتی در صورتی که این اطلاعات بازیابی شد، برای مشاهده آنها نیاز به رمز باشد. پس از انجام این مرحله، به بخش تنظیمات تلفن همراه بروید و آن را به تنظیمات کارخانه برگردانید. اینکار همه اطلاعات موجود در موبایل‌تان را پاک می‌کند.

 

·         افزودن اطلاعات ساختگی به تلفن همراه

تقریبا همه افرادی که تلفن همراه خود را می‌فروشند از این موضوع که ممکن است اطلاعات آنها بازیابی شود، بیم دارند. برای جلوگیری از بازیابی اطلاعات قدیمی بهترین کار، افزودن اطلاعات ساختگی و پرحجم به حافظه تلفن همراه است. پس از حذف اطلاعات تلفن همراه، چند فیلم حجیم درون تلفن همراه کپی کنید، با یک حساب ایمیل ساختگی درون تلفن همراه لاگین کند و سپس تلفن خود را کاملا ریستارت کند. با اینکار بازیابی اطلاعات تقریبا غیرممکن می‌شود.
آیا جیلبریک کردن گوشی آیفون می‌تواند امنیت آنها را به خطر بیندازد؟
اگر از استفاده‌کنندگان گوشی آیفون باشید، احتمالاً عبارت "جیلبریک کردن" را شنیده‌اید. حتی گاهاً افرادی هم هستند که شما را "جیلبریک" کردن گوشی‌تان تشویق می‌کنند. در واقع "جیلبریک" فرآیندی نرم‌افزاری می‌باشد که طی آن دسترسی بیشتری به فایل‌های سیستم‌عامل iOS ایجاد شده و برخی از محدودیت‌های این سیستم‌عامل را دور می‌زند.
با جیلبریک کردن گوشی دیگر قادر به آپدیت کردن سیستم‌عامل خود نخواهید بود و در صورتی که گوشی خود را که مشمول گارانتی می‌باشد جیلبریک کنید، دیگر خدمات گارانتی شامل حالتان نخواهد شد. همچنین با جیلبریک کردن گوشی، در واقع قفل گوشی باز می‌شود و امکان انجام هرگونه حرکات هک و جاسوسی وجود دارد.
 
هنگام ایجاد یک پست جدید در اینستاگرام چه نکات امنیتی را باید رعایت کرد؟
•  مطمئن شوید عکسی که منتشر می‌کنید اطلاعات مهم شما را نشان نمی‌دهد.
•  موقعیت خودتان را مخفی نگاه دارید.
•  مطمئن شوید عکس‌هایی که منتشر می‌کنید موقعیت شما را لو نمی‌دهند.
•  از هشتگ‌هایی که ممکن است اطلاعات شخصی شما را فاش کند استفاده نکنید.

 
آیا روت کردن گوشی‌های هوشمند می‌تواند امنیت آنها را به خطر بیندازد؟
بله، روت کردن گوشی‌های هوشمند از آنجایی که ساز و کار امنیتی آنها را برهم می‌زند تا حد زیادی ساختار امنیتی اینگونه دستگاه‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.
 
روش استعلام شرکت های بازاریابی شبکه ای به چه صورت است؟
در ابتدا باید بدانیم که هیچ شرکت هرمی مجوز قانونی برای فعالیت در کشور را ندارد ولی شرکت‌های مختلفی هستند که از طریق بازاریابی شبکه‌ای صحیح محصولات خود را به فروش می‌رسانند.لازم به ذکر است که شرکت‌هایی امکان دریافت مجوز را دارند که فعالیت آنها به صورت بازاریابی شبکه‌ای صحیح باشد و نه بازاریابی هرمی.
مجوز فعالیت این شرکت‌ها تنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعطا می‌شود و منحصراً شرکت‌های دارای مجوز فروش محصولات به صورت بازاریابی شبکه‌ای از این وزارتخانه، حق فعالیت را خواهند داشت. سامانه پیامکی 30006082 به منظور اطلاع از فعالیت شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه‌‌ای به کاربران گرامی این امکان را می‌دهد که با وارد نمودن اسم شرکت مورد نظر (چه به زبان فارسی و چه به زبان انگلیسی) و ارسال پیامک به شماره 30006082 جواب استعلام خود را بلافاصله و به صورت پیامک دریافت نمایند. همچنین کاربران می‌‌توانند لیست شرکت‌‌های بازاریابی شبکه را در آدرس
 http://www.networkmarketing.mimt.gov.ir/Forms/ActiveCorporateLists.aspx#1
 
مشاهده نمایند.
اطلاعات شخصی خود را در کجا ذخیره کنیم؟
اطلاعات شخصی بخصوص تصاویر شخصی خود را در حافظه‌های جانبی مانند هارد اکسترنال ذخیره کرده و بعد از رمزگذاری در مکانهای امن نگهداری شود.
حجم خریداری من از شرکت ارائه دهنده اینترنت سریعا تمام می شود ممکن است مودم من هک شده باشد ؟
شما می توانید از طریق نرم افزارهای مختلف میزان حجم مصرفی خود را بررسی و نظارت نمایید ضمنا در قسمت پنل مدیریت مودم خود می توانید با تنظیمات ساده مانند فعال کردن فایروال ، مخفی کردن نام مودم ، تغییر رمز ورودی پنل و ... امنیت نسبی برای خود فراهم نمایید ضمنا در صورت فعال بودن wpsمودم حتما آنرا غیر فعال نمایید
 
چگونه متوجه شویم در اینستاگرام هک شده ایم ؟
• اگر دیدید که در اینستاگرام شما پستی انتشار یافته که خودتان ارسال کننده آن نبوده اید به احتمال زیاد هک شده اید در این حالت پست را حذف کرده و رمز اینستاگرام خود را فورا عوض کنید.
• شخص دیگری با اکانت شما به اینستاگرام وارد شده است.
• نمی توانید وارد اکانت خود در اینستاگرام شوید.
• اگر مطمئنید که رمز را درست وارد می کنید اما نمی توانید وارد شوید به احتمال زیاد هک شده اید.
• شخص دیگری با اکانت شما دیگران را فالو کرده و یا در پستی نظر فرستاده.

در پایان اگر حس کردید که هک شدید، درحالی که هنوز هم می توانید وارد اکانت اینستاگرام خود شوید سریع هم رمز خود و هم ایمیل خود را تغییر دهید.
 
چگونه رمزعبور را در برابر حمله Dictionary ایمن کنیم؟
از نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه و موارد دیگر که به شما مربوط هستند استفاده نکنید.
 
برای به خاطر سپاری رمزعبورهای پیچیده و طولانی می‌توانید از ابزارهای مدیریت رمزعبور استفاده کنید. 
 
هرگز از رمزعبور‌های ساده، قابل حدس و رایج استفاده نکنید.
 
احراز هویت دو مرحله‌ای حساب‌های آنلاینتان را فعال کنید.
 
برای هر حسابتان یک رمزعبور منحصر بفرد و پیچیده داشته باشید.
 
چرا براى وارد كردن اطلاعات كارت (شماره كارت، رمز اينترنتى كارت و...) از صفحه كليد مجازى موجود در درگاههاى بانكى استفاده كنيم؟
به خاطر اينكه مجرمين با طراحى سايتهاى جعلى و با استفاده از كى لاگر همه كارهايى كه شما با صفحه كليد انجام مى‌دهيد را در حافظه‌اى ذخيره و سپس از حسابهاى بانكى شما سوء استفاده مى‌كنند به همين خاطر حتما در هنگام وارد كردن اطلاعات بانكى خود از صفحه كليد مجازى تعبيه شده در درگاههاى بانكى استفاده نماييد. شناسایی Keylogger ها کار ساده‌ای نیست و برای این منظور به یک نرم افزار که برای حذف Keylogger ها طراحی شده باشد نیاز دارید به این نرم افزارها Anti-Keylogger می‌گویند و اگر از این نرم افزارها به درستی استفاده شود معمولاً می توان به خوبی Keylogger  ها را حذف کرد.
چگونه اکانت هک شده اینستاگرام خود را پس بگیریم ؟
اگر در هنگام ثبت نام اینستاگرام ایمیل خود را وارد کرده و در صورتی که هک شدید و هکر ایمیل شما را تغییر دهد، برای ایمیل قبلی خودتان مطلبی مبنی بر اینکه تغییراتی در اینستاگرام شما صورت گرفته است ارسال میشود که در این صورت روی Please Secure your account  کلیک کنید و بعد از آن روی دکمه سبز Secure Account  کلیک کنید و در مرحله آخر متن عکس را در فیلد وارد کرده و روی گزینه Submit  کلیک کنید. حالا شما وارد صفحه ای می شوبد که از شما می خواهد رمز جدید و تکرار رمز جدید را وارد کنید. بعد از آن روی Save  کلیک کنید تا از شر هکر راحت شوید.
نرم افزار افزایش لایک چه کاربردی دارد؟
این روزها نرم افزارهای زیادی به بهانه بالا بردن میزان لایک در اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و شبکه های اجتماعی دیگر وجود دارد که درواقع افراد سودجو با فروش این برنامه ها در حال جمع آوری پول در سطح اینترنت و حتی در مراحل بعدی با نصب شدن بدافزار به واسطه این برنامه ها بر روی سیستم کاربران، هکرها اقدام به هک حساب کاربری افراد در شبکه های اجتماعی می کنند.
در صورت دریافت پیامک مشکوک در مورد برنده شدن جایزه بهترین عکس العمل چیست؟
ابتدا باید این را مد نظر قرار دهید که آیا شما در مسابقه پیامکی برنامه‌ای شرکت کرده‌اید یا خیر؟ و در صورت شرکت کردن آیا شماره فرستنده پیغام با شماره اعلامی برنامه یا شماره‌ای که با آن در مسابقه شرکت کرده اید یکسان می‌باشد یا خیر؟

⦁    اگر شما در مسابقه‌ای شرکت نکرده‌اید پس این پیامک به چه دلیلی برای شما ارسال شده است؟ اکثر قریب به اتفاق این پیامک‌ها از طریق کلاهبرداران برای سوء استفاده و فریب افراد ارسال می‌گردد. " پس مراقب باشید"، مگر اینکه پیامک از طریق سازمانی ارسال شود که برای قرعه‌کشی نیاز به عضویت یا شرکت در مسابقه نداشته، با این حال باز هم باید جهت اطمینان خاطر با سازمان و برگزارکننده برنامه یا مسابقه تماس گرفته و هماهنگ شوید.

⦁    و اگر در مسابقه‌ای شرک کرده‌اید حال دو راه دارید :

1- در صورت مشابه بودن شماره فرستنده پیامک بخاطر داشته باشید که برگزارکنندگان مسابقه علاوه بر ارسال پیامک، با شما تماس گرفته و جهت دریافت جایزه شما را بصورت حضوری دعوت می‌نمایند؛ و اگر جایزه بصورت نقدی بوده و قرار بر انتقال آن بصورت کارت به کارت باشد توجه نمایید که شما "فقط و فقط" صرفاً  شماره 16 رقمی کارت بانکی به همراه نام ونام خانوادگی را اعلام و یا ارسال نمایید.
 
2- در صورت مشابه نبودن شماره فرستنده پیامک حتماً نسبت به موضوع مشکوک شده و قبل از هر اقدامی نسبت به تماس با برنامه برگزارکننده مسابقه اقدام نمایید.

 
آیا وب‌سایت ... قابل اطمینان است ؟

درخصوص خرید و فروش کالا و خدمات، کاریابی، از وب‌سایت‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی و مجوزهای معتبر از مراجع مربوطه هستند اقدام کنید. چرا که به هیچ عنوان نمی توان گفت که یک وب سایت که مجوز های لازم را اخذ نکرده معتبر می باشد. 

چگونه می توان قانونی بودن شرکت ها را استعلام نمود؟
در حال حاضر تنها منبع قابل استناد برای همه اشخاص ، ارگانها ، سازمانهای دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور می باشد و تنها شرکتهایی معتبر می باشند که نام آنها در این سامانه موجود باشد ، در این سامانه داشتن یکی از 3 مورد :1- نام شرکت 2- شماره ثبت شرکت 3- شناسه ملی شرکت برای استعلام شرکت مورد نیاز و ضروری است ، با داشتن یکی از این 3 مورد می توان در صورت وجود داشتن آن شرکت اطلاعات کلی که در ابتدا توضیح داده شد را بدست آورد و به بیان بهتر می توان شناسنامه شرکت را مطالعه نمود.

برای گرفتن هرگونه استعلام از اداره ثبت شرکتها فقط و فقط می توان به سامانه اینترنتی این اداره مراجعه نمود، زیرا از پاسخ به هرگونه مراجعه حضوری به این اداره خودداری می گردد، تمامی سوالات متداول در زمینه ثبت شرکتها و موسسات در سایت اداره ثبت اسناد و املاک کل کشور به آدرس www.ssaa.ir تشریح گردیده است.
چه پیامک هایی مشکوک به کلاهبرداری هستند؟
اغلب پیامک هایی که با متنی بسیار جذاب و اغوا کننده طراحی شده  و در غالب طرح های مختلف که همگی با استفاده از شیوه های مختلف مهندسی اجتماعی و در ایام و مناسبت های خاص به صورت انبوه برای هموطنان ارسال می شود جزو این دسته از پیامک ها قرار می گیرند. در این گونه پیامها فرد کلاهبردار با ارسال پیامکی به شخص قربانی وی را برنده جایزه (ماشین، حج و ...) اعلام کرده و با به کارگيري ترفندهايي اقدام به گرفتن شماره کارت بانکي و يا شماره حساب به همراه رمزهاي اول و دوم کارت‌هاي اشخاص میکند و سپس مبالغ هنگفتي از حساب‌هاي بانکي طعمه‌هاي خود برداشت می نمایند.
جهت کسب اطلاعات تکمیلی اینجا کنید:
 
آیا خرید کردن از کانال‌های تلگرامی مجاز می‌باشد؟
هرگونه خرید و فروش در کانال‌های تلگرام به شهروندان توصیه نمی‌شود چراکه اینگونه فضاها بدلیل دارا نبودن استانداردهای خرید و فروش در فضای مجازی از امنیت لازم برخوردار نیستند، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به اینجا مراجعه کنید.
نکات امنیتی درمورد ایمیل‌های دریافتی چیست؟
 • همیشه پیش از هر اقدامی نشانی فرستنده‌ی ایمیل‌ها را چک کنید. آیا فرستنده را می‌شناسید و از آن مطمئن هستید؟
 • آیا قرار بوده که فرستنده چنین ایمیلی را به شما ارسال کند؟
 • عنوان استفاده شده در ایمیل‌ها یکی از نکاتی است که در کنار محتوا باید به آن توجه داشت و به آن فکر کرد.
 • محتوا و نحوه‌ی نگارش ایمیل‌ها را با دقت بررسی کنید. فراموش نکنید ممکن است محتوای فریبنده باشد.
 • هشیار باشید برخی از درخواست‌ها در ایمیل‌ بی‌ربط هستند و با ایجاد نگرانی، شما را وادار به اقدام سریع می‌کنند.
 • مراقب لینک‌های ذکر شده در متن ایمیل‌ها باشید و حتما آدرس‌ها را به دقت بررسی کنید.
 • برای بررسی سلامت یا آلودگی لینک‌ها می‌توانید از وبسایت https://virustotal.com  استفاده کنید.
 • برای مشاهده‌ی آدرس کامل لینک‌های کوتاه شده از وبسایت  http://checkshorturl.com  استفاده کنید.
 • تنها پس از اطمینان از اصالت فرستنده و محتوای ایمیل، فایل‌های پیوستی را دانلود کنید.
 • فایل‌های دانلود شده را پیش از اجرا، حتما با یک آنتی‌ویروس و ضد بدافزار (آپدیت) اسکن کنید.
 • نمایش تصاویر در ایمیل ها را خاموش کنید.
 
 
پیامکی با موضوع برنده شدن در مسابقه دریافت نموده‌ام که برای دریافت جایزه در درب منزل تقاضای واریز هزینه به حسابشان کرده‌اند آیا پول به حساب آنها واریز کنم یا خیر؟
خیر.
این گونه پیامک‌ها کلاهبرداری می‌باشند. از پاسخ به پیامک‌ها و تماس‌های تلفنی به بهانه‌های مختلف از جمله برنده شدن در مسابقه‌ یا معرفی خود به عنوان کارمند بانک و ... که اطلاعات کارت بانکی شما را درخواست می‌‌کنند یا اینکه وجه به حساب آن‌ها واریز کنید خودداری نمایید. گاهی این افراد کلاهبردار قصد دارند با کشاندن شما در پای عابر بانک از اعتماد شما سوء استفاده نمایند.
آیا فیلتر شکن می تواند موجب هک شدن سیستم رایانه ما شود؟
بله، با توجه به اینکه کاربران بدون بررسی عملکرد نرم افزارهای فیلترشکن آنها را بر روی رایانه خود نصب می کنند ممکن است این نرم افزارها خود یک تروجان و یا key logger باشند و اطلاعات مربوط به نام عبور کاربری افراد را در اختیار سرور خود قرار دهند.
آیا استفاده از نسخه کرک شده آنتی‌ویروس‌ها موجب بروز مشکلات امنیتی می‌شود؟
تصور بسیار اشتباهی که اغلب کاربران در مورد محصولات امنیتی دارند این است که استفاده از محصولات کرک شده یا پچ شده مشکلی پیش نمی‌آورد که کاملا اشتباه است و موجب بروز مشکلات متعدد می‌شود؛ چرا که در واقع شرکت تولید کننده آنتی‌ویروس متوجه کرک بودن لایسنس خواهد شد و ضمن بلاک کردن آن، کاربر از پشتیبانی امنیتی شرکت خارج خواهد شد. در حال حاضر با صرف هزینه‌ایی اندک می‌توان یک آنتی‌ویروس اورجینال تهیه کرد.
در فضای مجازی نرم‌افزار‌هایی برای هک وای‌فای تبلیغ می‌شود فروش و تبلیغ این‌گونه از نرم‌افزار‌ها مجاز است؟
در قانون جرایم رایانه‌ای برای انتشار و توزیع این دسته از نرم‌افزار‌ها و همچنین تبیلغ آنها مجازاتی در نظر گرفته شده است، از طرفی  اینگونه فعالیت‌ها قالباً جنبه کلاهبرداری داشته و در اکثر موارد هدف، تزریق بدافزار به دستگاه شماست.
علائم هک شدن سیستم رایانه‌ای و راه‌های مقابله با آن چیست؟
برخی از برنامه‌ها یا فایل‌ها کار نمی‌کنند یا باز نمی‌شوند.
برخی از فایل‌ها بدون خواست و اجازه شما از سیستم پاک شده‌اند.
رمزهای عبور عوض شده‌اند.
برخی از اطلاعات کامپیوتر شما در شبکه (معمولا اینترنت) قرار داده شده‌اند در حالیکه شما اجازه این کار را نداده‌اید.
برنامه‌هایی را در سیستم خود می‌بینید که خودتان آنها را نصب نکرده‌اید.
در حالی که مشغول به انجام کاری هستید کامپیوتر شما مدام سعی دارد به شبکه متصل شود.
محتویات فایل‌ها بدون خواست شما تغییر یافته‌اند.
نکته 1: اگر گمان می‌کنید که هکر هنوز در کامپیوتر است، فورا اتصال خود را از اینترنت قطع کنید.
نکته 2: بررسی کنید که آیا برنامه جدیدی (از قبیل برنامه‌های ضد‌ویروس یا ضد‌جاسوس) در سیستم نصب شده است یا نه.
نکته 3: کامپیوتر خود را به کمک یک برنامه آنتی‌ویروس یا ضد‌جاسوسی که به آن اعتماد دارید اسکن کرده و پاکسازی کنید. تاکید می‌شود که این کار را تنها توسط برنامه‌های مطمئن انجام دهید.
اینفوگرافیک ​علائم نفوذ به رایانه شما و راههای مقابله با آن

 
آیا آموزش روش های هک و نفوذ جرم است؟
طبق قانون جرائم رایانه ایی هرگونه آموزش روش های هک و نفوذ جرم بوده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. جهت مشاهده مصادیق محتوای مجرمانه به اینجا مراجعه کنید.
 
گوشی تلفن همراه/ لب‌تاپ/ تبلت من ناپدید(سرقت) شده است، آیا پلیس فتا می‌تواند مرا در پیدا کردن اینها کمک کند؟
 این نوع از تخلفات در حوزه کاری پلیس آگاهی می‌باشد لذا باید به دادسرای محل سکونت خود رفته و پس از تنظیم شکایت، به نزدیک‌ترین مقر پلیس آگاهی بروید و روند پرونده را از آنجا پیگیری کنید.
چگونه می توان امنیت یک سیستم کامپیوتری را به خوبی حفظ نمود؟
کامپیوتر خود را رها نکنید و اگر به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده نمی کنید سیستم را قفل کنید.
هیچگاه در دسكتاپ كامپیوتر خود یك میانبر به اطلاعات شخصی و محرمانه قرار ندهید
وقتی از كامپیوتر خود استفاده نمی‌كنید، اتصال خود با اینترنت را قطع كنید.
زمانیكه به اینترنت متصل هستید از فعال بودن فایروال خود اطمینان حاصل نمایید.
اینفوگرافیک 5 روش ساده برای حفظ امنیت در رایانه ها

 
در وب سایت (وبلاگی) از عکس یا اطلاعات شخصی بنده سوء استفاده شده است، باید چکار کنم؟
شما بايد به دادسرای محل سكونت خود رفته و بعد از اخذ مرجوعه قضائی به پليس فتای استان خود مراجعه نمائيد.
 
چگونه ادمین پیج فیک اینستاگرامم را پیداکنم
ابتدا شماره تلفن‌های تمام دوستان و آشنایان، مخصوصان کسانی که احتمال می‌دهید با شناختی که از شما دارندو اقدام به ساختن هم‌چین پیجی می‌نمایند را در گوشی خود ذخیره نموده سپس به اینستاگرام رفته و در منوی تنظیمات قسمت مخاطبین تمام کسانی که پیج اینستاگرام دارند می‌آید و با مطابقت دادن این پیج ها با پیجی که به‌صورت فیک ساخته‌شده است به فردی که اقدام به ساختن این پیج کرده است می‌رسید سپس با تهیه اسکرین شات از مستنداتی که به دست آورده اید به پلیس فتا مراجعه نمایید
کی لاگرها چه ابزارهایی هستند؟
 Keylogger یا کی لاگر یک نرم افزار یا وسیله ای سخت افزاری است که به کمک آن هر عملی را که یک کامپیوتر انجام می دهد در حافظه ی خود ذخیره می کند. و از آن جمله،  همه کارهایی است که شما با صفحه کلید خود انجام می دهید.
توصیه‌هایی برای جلوگیری از نفوذ کی‌لاگرها
چگونه از کودکان در فضای مجازی محافظت کنیم؟
می توان با استفاده از تنظیمات و محدود سازی فعالیت در  سیستم عامل ویندوز، مدت زمان استفاده از رایانه، استفاده از اینترنت و نرم افزارهای قابل استفاده  را تعیین کرد.برای آموزش به لینک زیر مراجعه نمائید:

آموزش ابزار نظارت والدین بر فرزندان در ویندوز 7 (parental Control)

چگونگی پیگیری فیلم‌های ضبط شده توسط دستگاه dvr؟
به محض وقوع جرم دستگاه dvr را جدا کرده تا فیلم‌های جدیدی روی دستگاه ضبط نگردد و بعد از طرح شکایت به همراه مستندات به پلیس فتا مراجعه گردد.
در صورت انتشار اطلاعات شخصی چه کار باید بکنیم؟
مستندسازی انجام و ضمن خودداری از پاک کردن اطلاعات، در اسرع وقت با تهیه مستندات مربوط به جرم، جهت تنظیم شکایت و سیر مراحل قانونی به دادسرای محل سکونت خود مراجعه نمایید.
تلگرام من هک شده، چه کار کنم؟
1-برنامه‌ای که در موبايل برای شما آشنا نيست و از منبع نامعتبري نيز دانلود شده و آن را نصب نموده‌ايد حتما پاک نماييد.
2-session‌‌های فعال را در تلگرام غير فعال نماييد.برای این منظور به تنظیمات تلگرام و قسمت نشست‌های فعال مراجعه کنید. در ذیل گزینه ‏Current Session‏ دستگاهی که باهاش دارین کار می‌کنید رو مشاهده می‌کنید. در ذیل بخش ‏Active Sessions‏ هم کلیه دستگاه‌های دیگر رو می‌توانید ببینید. اگر می‌خواهید دسترسی کلیه دستگاه‌ها غیر از همان دستگاهی که هم ‏اکنون باهاش دارین کار می‌کنید به اکانتتون مسدود بشه، روی ‏Terminate all other sessions‏ کلیک کنید.‏
3-نسبت به فعال نمودن  two -step verification  اقدام نموده و پسورد مناسبي انتخاب نماييد.
4-در صورت تمايل و ترس از انتشار مطالب و تصاوير شخصی به دادسرای محل سکونت خود جهت شکايت مراجعه نماييد.
 
نکته : روی لینکی که از شما اطلاعات شخصی می‌خواهد و یا لینک نصب نرم افزار است کلیک و اقدام به نصب اپلیکیشن نکنید زیرا ممکن است دارای کدهای مخرب و ویروس بوده که بعد از کپی یا نصب کردن آن به گوشی و حریم خصوصی شما نفوذ کند.
چگونه سطح عمومی امنيت در كامپيوتر شخصی خود را ارتقاء دهيم؟
1-آبدیت نگه داشتن نرم افزارهای آنتی ویروس جهت شناسایی ویروسها

2- استفاده از نرم افزار فایروال جهت كنترل پورتهای كامپیوتر  و جلوگیری از هك

3-نصب نرم افزارهای امنیت فلش مموری مانند:usb disk security  جهت جلوگیری از اجرای فایلهای Autorun
 
من را در ارتقاء امنیت سرویس ایمیل راهنمایی کنید ؟
سرویس ایمیل امروزه توسط اکثر کاربران برای تبادل اطلاعاتی از قبیل ارسال متن، عکس، فایل و... مورد استفاده قرار می گیرد کاربران می توانند با رعایت نکات ذیل حداقل امنیت را در زمان استفاده از این سرویس برای خود تامین نمایند:
 
 1. رمز عبور خود را به صورت دوره ای تغییر دهید.
 2. از بازنمودن فایل های ناشناس جدا بپرهیزید.
 3. به ایمیل های ناشناس پاسخ ندهید.
 4. اگر از مراکز عمومی مانند کافی نت استفاده می کنید حتما پس از اتمام کار گزینه logout را بزنید و cash مرورگر را پاک نمایید.
 5. برای کارهای مختلف خود از ایمیل های مجزا استفاده نمایید.
 6. از ارسال اطلاعات مهم بانکی خود و ... از طریق سرویس ایمیل جدا بپرهیزید.
 7. حتما از آنتی ویروس بروز برروی سیستم عامل خود نصب نمایید.
من تازه وارد فضای مجازی شده ام چطور می توانم حداقل امنیت را در این فضا برای خودم داشته باشم؟
 
رعایت یکسری اصول پایه بشرح ذیل می تواند اطلاعات شما را در فضای مجازی محافظت نماید
 
 1. برای فایل های مهم خود از  رمزهای  ترکیبی استفاده نمایید. 
 2. گذواژه خود را به صورت دوره ای تغییر دهید.
 3. نرم افزارهای مورد نیاز خود را از سایت های معتبر خریداری و یا دانلود نمایید.
 4. از شبکه های اجتماعی داخلی استفاده نمایید.
 5. پیوست های ایمیل که از منابع ناشناس برای شما ارسال می گردد را به هیچ عنوان باز نکنید.
 6. از اینترنت رایگان که مراکز عمومی مانند پارکها، رستورانها و... ارائه می دهند برای کارهای مهم خود (خرید اینترنتی و ...) استفاده ننمایید.
وب سایت من هک شده است ! چکار کنم؟
چنانچه دسترسي پنل مديريت سايت هنوز در اختيار شما هست نسبت به تغيير پسورد مناسب اقدام نماييد و از اقدامات هکر مستندات تهيه و به دادسرا مراجعه و شکايت نماييد.

سریعا به کنترل پنل وب سایت رجوع کنید ، به احتمال زیاد هکرها یک صفحه Deface  روی وب سایت شما آپلود کردند که معمولا این صفحه در فایل های index.html و یا index.php و یا شاید در سورس قالب سایت درج شده باشد، برای اینکار بهتره از طریق File Manager به سراغ فایل های هاست برویم و آنها را بر اساس تاریخ مرتب کنیم، از این طریق متوجه می شویم که چه فایل ها و یا پوشه هایی در زمان آخر تغییر کرده اند و می توانیم آنها رو حذف و یا به حالت اولیه برگردانیم.

بعد از اینکار بهتراست به سراغ قسمت Last Visitors برویم، در اینجا شاید بتونیم ردی از آدرس هایی که هکر طی کرده تا سایت رو هک کنه پیدا کنیم، اگر مورد مشکوکی دیده شد می توانیم قسمتی که از نظر امنیتی مشکل دارد را بررسی کنیم و آن را سریع رفع کنیم.

ممکن است  هکر فایل های آلوده ای رو با استفاده از حفره های امنیتی موجود سایت بر روی هاست ما آپلود کرده باشد که باید این فایل ها را هم حتما از هاستمان حذف کنیم. برای اینکار باز هم بر اساس تاریخ اصلاح و تغییر فایل ها و پوشه ها می توانیم رد اونها را پیدا کنیم. فایل های error_log هم ممکن است  ردی از عملیات اجرا شده هکر برجای گذاشته باشند، یعنی امکان دارد خطاهایی از محل هایی که هکر به آن ها سرک کشیده در این فایل ها موجود باشد.

در نهایت حتما باید نسخه نرم افزار مدیریت سایت رو بروز کنیم. همیشه از اخبار امنیتی و پچ های امنیتی استفاده کنیم و انها رو سریع نصب کنیم تا حفره های امنیتی نرم افزار های ما پوشانده باشه.نرم افزار های مدیریت سایت مثل وردپرس و جوملا معمولا هسته محکمی دارند اما الحاقات این نرم افزار ها مانند کامپوننت ها و قالب ها مشکلات فراوانی دارند. بهتراست همیشه از افزونه ها و الحاقات کمتر و مطمئن تری استفاده کنیم ضمن اینکه بیشتر الحاقات و قالب های کرک شده، خود حاوی فایل های آلوده و قابل نفوذ هستند.
چگونه کامپیوتر کودکانتان را تنظیم و محدود کنید؟
فعال سازی برای ویندوز 7:
ابتدا یک کاربری جدید روی کامپیوتر برای فرزندان تعریف کنید. سپس از قسمت control panel کامپیوتر روی گزینه ی set parental control کلیک کنید
 

 
سپس یک منویی از تمام کاربران (user) سایت نمایش داده می شود، حال باید نام کاربری که برای فرزندتان در نظر گرفته اید را انتخاب کنید سپس در قسمت parental control گزینه ی enforce current settin را انتخاب نمایید و در سمت راست این صفحه گزینه های time limit، program limit، game vating را on کنید.
 

 
در قسمت time limit می توانید با توجه به روز های هفته، ساعت کاری برای روشن ماندن کامپیوتر تعیین کنید. با توجه به شکل برای مثال در شکل فوق کار کامپیوتر در ساعت 12 شب تا 9 صبح و از ساعت 5/8 شب تا 12 شب مسدود شده و کودک در این ساعت نمی تواند از کامپیوتر استفاده کند.
 

 
در قسمت game rating شما می توانید کنترل کنید که کدام یک از بازی ها را کودکتان انجام دهد و کدامیک برای او غیر قابل اجرا باشد. روی گزینه ی game link کلیک کنید تا شکل زیر نمایش داده شود.  
حتی اگر تشخیص می دهید فرزندتان نباید هیچ یک از این بازی ها را انجام دهد، می توانید گزینه ی no را انتخاب کنید. برای تنظیمات بیشتر روی گزینه ی set game ratings کلیک کنید تا پنجره ی زیر نمایان شود.   در این قسمت مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که بازی هایی را که رتبه بندی نکرده اید را مسدود کنید.
همه این تنظیمات می تواند نصب بازی روی کامپیوتر را کنترل کند اما تعدادی بازی از قبل روی کامپیوتر نصب شده که شاید مناسب نباشد. حال چگونه آنها را کنترل کنیم؟ روی لینک allow and block any programs on your computar کلیک کنید و لیست آن بازی ها را مشاهده کنید و از گزینه ی allow and block specific game، در صورتی که می خواهید برنامه های خاصی را مسدود کنید، استفاده کنید سپس می توانید صفحه زیر را ببینید:
 

سپس گزینه ی ok را انتخاب کنید و کامپیوتر خود را از طریق switch user به حالت استفاده فرزندتان تغییر دهید.  
فراموش نکنید که حتما باید حساب کاربری شما administrator با پسورد مشخص باشد و حساب کاربری فرزندتان کاربری عادی باشدو رمز عبور خود را برای کودکتان فاش نکنید.
 
چرا باید از آخرین نسخه مرورگر استفاده کنیم؟
مرورگرهای قدیمی، بهترین فرصت برای دسترسی برنامه‌های مخرب به اطلاعات شما، یا نفوذ به دستگاه شما هستند. هربار که نسخه جدید یک مرورگر منتشر می گردد، تعدادی از اشکالات نرم افزاری که در نسخه‌های قبلی موجود بوده برطرف می‌شود. استفاده از آخرین نسخه مرورگر، باعث انسجام بیشتر مرورگر شما و آسودگی بیشتر در وبگردی خواهد بود.
از طريق تلگرام وارد p.v طرف مقابل شده و اهانت و فحاشی صورت گرفته است.روند رسيدگی به چه صورت است؟
شهروندان گرامی در این‌گونه موارد شما می‌توانید با جمع آوری مستندات به دادسرای محل سكونت خود مراجعه و اعلام شكایت نمایید تا از طریق پلیس فتا اقدام لازم صورت پذیرد .
چگونه بفهمم تلفن همراهم به بدافزار آلوده شده است؟
جهت کسب اطلاعات در این خصوص به بخش اینفوگراف ها مراجعه فرمائید.
 
چگونه بفهمیم اکانت تلگرام ما هک شده است یا توسط شخص دیگری در حال استفاده است؟
چنانچه اکانت تلگرام شما توسط فرد دیگر مورد استفاده  قرار بگیرد پیامی از سوی تلگرام  مبنی بر بروز این  امر برای شما ارسال خواهد شد. شما می‌توانید سایر دسترسی‌ها را با مراجعه به مسیر زیر و انتخاب گزینه  Terminate all other sessions متوقف کنید:
Settings-> privacy and security->active sessions
 
بدیهی است در صورتی که شما از فردی که به صورت غیر مجاز به اکانت شما دسترسی پیدا کرده است شکایتی داشته باشید این امر توسط پلیس فتا پیگیری و با خاطی برخوردهای لازم صورت می‌گیرد.
چنانچه به این نتیحه رسیدیم اطلاعات کارت ما به سرقت رفته چه کار باید کرد؟؟
در صورتی که متوجه شدید اطلاعات کارت بانکی شما به سرقت رفته است در اولین فرصت و بلا فاصله نسبت به تغییر رمز اول و دوم یا مسدود نمودن کارت خود اقدام نموده و همچنین سریعا به پلیس فتا مراجعه نموده و مراتب را سریعا به نزدیکترین پلیس فتا محل سکونت خود اطلاع دهید.
 
چگونه از صحت درگاه الکترونیکی مطمئن شویم؟
برای اطمینان از اینکه درگاه الکترونیکی بانکی که از آن استفاده می‌کنیم فیشینگ نیست به موارد زیر توجه کنید:
1) در آدرس یو آر ال سایت حتما باید از پروتکل “https” استفاده گردد.
2) صفحه کلید مجازی موجود در صفحه درگاه می‌بایست دارای ارقام بهم ریخته بوده و چنان‌چه صفحه مورد نظر را بازنشانی کنید جای ارقام تغییر کند.
3) حروف تصویر تایید امنیتی پس از هربار بازنشانی صفحه می‌بایست تغییر کند.
 
مدتی هست که بدون استفاده اینجانب از اینترنت حتی با وجود خاموش بودن مودم ، ترافيک اینترنتم تمام می شود . جهت طرح شکایت وپيگيری این مساله لطفا راهنمایی و کمک نمایيد.
شهروند گرامی شما می توانید در ابتدا مشکل خود را با شرکت خدمات دهنده اینترنت در میان بگذارید؛ در صورت عدم نتیجه گیری با جمع آوری مستندات و مراجعه به دادسرای محل سكونت خود طرح شکایت نمایید و همچنين پسورد اينترنت خود را تغيير دهيد تا دچار سوء استفاده مجدد قرار نگيريد.
چگونه موارد مشکوک در خصوص کلاهبرداری‌ها و جرائم سايبری را به پليس فتا گزارش بدهيم؟
ساده‌ترین روش گزارش دهی برای موارد مجرمانه سایت پلیس فتا می‌باشد. شهروندان محترم مي‌توانندجهت گزارش كلاهبرداري‌ها و جرايم سايبری به بخش ارتباطات مردمی در سايت www.cyberpolice.ir مراجعه نمايند. 
هنگامی که پیامک مشکوک به کلاهبرداری دریافت کردیم، چه باید انجام بدهیم؟
رسیدگی به کلاهبرداری‌های پیامکی به صورت کلی مربوط به پلیس آگاهی می‌باشد. یعنی در صورت وصول پیامک مشکوک به کلاهبرداری مراتب از طریق پلیس آگاهی ناجا اطلاع رسانی می‌شود. در صورتی‌که به وسیله ارسال پیامک کلاهبرداری صورت گرفته و برداشت از حساب از طریق اینترنت صورت گرفته و یا به وسیله فعال‌سازی رمز دوم کلاهبرداری انجام شده می‌بایستی ابتدا موضوع در مرجع صالح قضایی (دادسرای ویژه جرایم رایانه ای) مطرح و پس از ارجاع به پلیس فتا مورد رسیدگی قرار گیرد.
آیا پیامک‌هایی که در خصوص برنده شدن دریافت می‌نماییم واقعی هستند یا خیر؟
خیر .  اینگونه پیامک‌ها توسط افراد کلاهبردار، جهت کلاهبرداری از شهروندان طراحی و ارسال می‌نمایند .
آیا کلاهبرداری از کارت‌های عابر بانک را پلیس فتا پیگیری می‌کند ؟
اگر کلاهبرداری به گونه‌ای از طریق فضای مجازی صورت گیرد (مثل کلاهبرداری اینترنتی و سوء استفاده از رمز دوم و CVV2 موجود روی کارت بانکی) در حوزه کاری پلیس فتا بوده و قابل پیگیری می‌باشد . در غیر اینصورت شاکی می بایست جهت پیگیری شکایت خود به پلیس آگاهی محل سکونت خود مراجعه نماید (مانند کلاهبرداری‌هایی که در آن مالباخته را به پای دستگاه عابربانک کشیده و با شگردهایی خاص اطلاعات حساب و کارت وی را کسب می نمایند)
نحوه کنترل فرزندان از سوی والدین چگونه باید باشد
توضیحات لازم طی مطالب آموزشی متنوع در قسمت آموزش وب‌سایت قرار داده شده است لطفا آن‌ها را مطالعه نمائید.
چگونه از اطلاعات کارت‌های اعتباری‌ خود محافظت نمایم
1)هیچگاه رمز عبور خود را از شماره شناسنامه و شماره تلفن و موبایل انتخاب نکنید.

2)رمزهای عبور را در اختیار دوستان و خانواده خود ندهید و همچنین روی کارت‌ها به هیچ‌عنوان نچسبانید یا در جلد کیف کارت قرار ندهید.

3) کارت خود را برای دریافت پول به دوست و یا خانواده خود ندهید چون امکان فعال سازی و تغییر رمز دوم  کارت توسط آن‌ها متصور است.

4)از جاهای عمومی مانند کافی‌نت یا اماکنی که دارای اینترنت رایگان ارائه می‌دهند وارد حساب اینترنت بانک خود نشوید. 

5) هنگام خرید از فروشگاه‌ها سعی کنید شخصا از دستگاه POS فروشگاه استفاده نمائید.

6) هنگام دریافت پول از دستگاه‌های ATM، مراقب پشت سر خود باشید تا کسی رمز وارد شده شما را نبیند.

7) حواستان به اقلام نامتعارف روی دستگاه‌های ATM باشد.
در صورت سرقت عکس، فیلم و فایل‌های شخصی چه اقدامی انجام دهم؟
سریعا مراتب را به خانواده اطلاع داده و در معیت آن‌ها با مراجعه به دادگستری محل سکونت خود (در تهران به دادسرای ویزه جرایم رایانه‌ای) و طرح شکایت و اخذ مرجوعه قضایی به پلیس فتا مراجعه نمائید. در ضمن هرگونه مستندات را به همراه داشته باشید.
چگونه از حملات هکرها به سیستم شخصی در امان باشیم؟
اولا امنیت یک فرایند بوده و ایمنی صد درصد امکان پذیر نمی‌باشد ولی ما می‌توانیم با اتخاذ تدابیری موانع درمقابل حملات را زیاد نموده تا آسیب پذیری را به حداقل برسانیم از جمله مورادی که می‌توانیم انجام دهیم بشرح زیر است:

1) از نگهداری فیلم و عکس خانوادگی در رایانه، لپ تاپ و سایر اقلام دیجیتال قابل حمل بپرهیزید تا در صورت هک، سرقت یا گم شدن بغیر از ضرر مالی ، آسیب دیگری متوجه شما نشود.

2)حدالامکان برای اتصال به اینترنت یک ویندوز در ماشین مجازی رایانه خود نصب کرده و از آن برای استفاده از اینترنت استفاده می‌کنیم و هیچ مبادله‌ای بین رایانه و ماشین مجازی انجام ندهید.

3)از آنتی ویروس‌های معتبر دارای لایسنس (کرک نشده)که امکان جانبی از قبیل فایروال و ... دارند استفاده کرده و همیشه آن را بروز نمایید.

4) از نصب نرم افزارهای کرک شده بپرهیزید و یا آن‌ها را از وب‌سایت‌های معتبر دانلود نمائید.

5)در نصب بازی روی گوشی خود، از استفاده از بازی‌هایی که برای نصب طلب دسترسی به PHONEBOOK  را دارند بپرهیزید.

6) هنگامی که نیاز به ارسال صوت و تصویر ندارید میکروفن و وبکم رایانه‌ خود را جدا نمائید و روی وبکم لپ تاپ خود یک پوشش بچسبانید.

7) از استفاده از مرورگرها  دقت لازم داشته باشید و افزونه هایی که نیاز عمده ندارید را نصب ننمائید و همیشه از نسخه های بروز آن‌ها استفاده نمائید.

8)حدالمقدور از اینترنت اکسپلورر استفاده ننمائید.

9) تنظیمات امنیتی مودم ADSL یا وایمکس خود را بطور دقیق یاد گرفته و آن را انجام داده و از تنظیمات پیش فرض استفاده ننمائید و محدودیت های دسترسی را اعمال نمائید. 

10) برای دسترسی به رایانه از کلمه عبور حداقل 8 کراکتری  و استاندارد (حروف بزرگ و کوچک، اعداد، علایم) استفاده نمائید. 

11) همیشه ویندوز خود را بروز رسانی کنید(معمولا برای عدم استفاده اینترنت خود این امکان را غیر فعال می نمایند که اشتباه است.)

12) در صورت امکان از ویندوز به لینوکس کوچ نمائید.

 
چند وقت است که احساس می‌کنم خط تلفن من توسط یکی از آشنایان شنود می‌شود، چکار کنم؟

 درصورتی‌که که شما از این ادعا مطمئن هستید می‌توانید به دادسرای جرایم رایانه‌ای در تهران و یا در شهرستان‌ها به دادسرای محل سکونت خود مراجعه نمائید و از شخص خاطی شکایت کنید.

گوشی تلفن همراه / لپ تاپ / تبلت /.... من ناپدید/ سرقت شده ، آیا پلیس فتا می تواند مرا در پیدا کردن آن کمک کند؟

 پلیس فتا بعنوان ضابط مقام محترم قضائی در جرایم روی داده در فضای مجازی بوده واین گونه موارد در حوزه کار این پلیس نمی باشد . شما می توانید پس از اخذ مرجوئه قضائی از همکاران ما در پلیس آگاهی کمک بگیرید.

آیا شرکت ........ برای فعالیت خود از پلیس فتا مجوز دارد؟

 پلیس فتا به هیچ شرکت، نهاد، سازمان، فروشگاه اینترنتی  و .... جهت فعالیت مجوز نداده و نمی دهدو هر ادعائی توسط آن ها کذب بوده و خواهشمند است در صورت مواجه با این نوع موارد، مراتب را از طریق ارتباطات مردمی وب سایت، به این پلیس گزارش نمائید.

من ای‌ميلی از يك نفر/شركت دريافت كرده‌ام كه ادعا دارد من در لاتاری برنده شده ام / می خواهد بخاطر جنگ در كشورش آن مبالغ را خارج كند / به مستمندان اعطا كند و منو بعنوان وكيلش دراين امر معرفی كند و از من مشخصات شناسنامه‌ای و بانكی می‌خواهد، چكاركنم؟

ای میل هایی که به کاربران اینترنت بخصوص دارندگان ای میل های Yahooو Gmail با پیغام شما برنده شده اید ارسال می گردد يا ادعاهائي ديگر دارند كه در پرسش مطرح شده زياد شده است.
این مورد و برنده شدن در لاتاری های خارجی از مواردی است که ذهن کاربران اینترنت را به خود مشغول کرده و افرادی که تمایل زیاد برای بدست آوردن مال زیاد و آسان دارند به دنبال بررسی صحت اینگونه موارد می باشند. 

در هنگام مواجهه با اینگونه موارد مراقب باشند که فریب نخورند و خود را به مخاطره نیاندازند ، برخی از اینگونه ای میلها spam است و بسیاری از آنها برای کلاهبرداری به کاربران ارسال می گردد. در اغلب موراد کاربری که پیغام برنده شدن برایش ارسال شده به سایت مورد اشاره در ایمیل حتی یک بار هم مراجعه نکرده است. قوانین موجود در فضای وب و معاملات الکترونیکی بین المللی بصورت کامل در ایران مورد قبول و اجرا نیست و حتی در مواردی که شرکت ارائه دهنده سرویس لاتاری دارای رتبه بین المللی باشد اعتبار و ضمانت اجرایی برای انجام تعهداتش در ایران وجود ندارد.

همچنين در اين روش يا روش هايی مشابه با استفاده از فنون مهندسی اجتماعی سعی در كلاهبرداری از شما را دارند و در اين كار خود بسيار با حوصله و حرفه ای عمل می نمايند و در ابتدا مقصود اصلی خود را بيان نمی كنند. لذا بهترين كار حذف آن و عدم پاسخگوئی شما به ای ميل های مربوطه میباشد. در صورت مواجه شدن با این گونه موارد به آنها پاسخ نداده و از ارسال اطلاعات شخصی خود در پاسخ به اینگونه موارد خودداری نمایند.

در وب سایت (وبلاگی) از عکس یا اطلاعات شخصی بنده سوء استفاده شده است، باید چکار کنم؟

 شما بايد به دادسرای محل سكونت خود رفته و بعد از اخذ مرجوعه قضائی به پليس فتای استان خود مراجعه نمائيد.

در صورت سوء استفاده از حساب اینترنتی، بایستی به چه مراجعی مراجعه نماییم؟

 شما بايد به دادسرای محل سكونت خود (در تهران به دادسرای ویژه جرایم رایانه ای ) رفته و بعد از اخذ مرجوعه قضائی به پليس فتای استان خود مراجعه نمائيد.

ای‌میلی برای ارسال مدارکم جهت شرکت در لاتاری دریافت کرده ام، آیا مشخصات خود را برای آنها ارسال نماییم؟

 خير، اين وب سايت ها مقصودی بجز كلاهبرداری مالی و دزدی اطلاعات از شما ندارند .

چرا پلیس فتا اقدام به معرفی و ارائه نرم افزارهای کاربردی و آنتی ویروس ها نمی کند؟

 بخاطر شأن بی طرفی و مورد اعتماد بودن پليس فتا برای عموم ، برای معرفی آنتی ویروس و نرم افزارهای امنيتی معتبر از طرف اين پليس، مشکل حقوقی وجود دارد و قابل اقدام نمی باشد، صرفا می توان به راهنمایی در مورد شرایط آنتی ویروس های معتبر پرداخت که این موضوع در وب سایت پلیس فتا به کرات مورد اشاره قرار گرفته است.

آیا هتک حیثیت در فضای مجازی جرم می باشد؟
بله جرم محسوب می شود و مطابق ماده 18 از فصل پنجم – هتک حیثیت و نشر اکاذیب ، قانون جرائم رایانه‌ای ، مرتکبین این قبیل از جرایم ، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.
از طریق اپلیکیشن یکی از تاکسی های اینترنتی در سطح شهر مصافتی را طی نمودم چند روز بعد این راننده تاکسی از طریق شماره تماس من بصورت تلفنی و تلگرامی ایجاد مزاحمت نمود چه کار می تونم بکنم؟
1-از طریق شماره پشتیبانی اپلیکیشن مورد نظر گزارش لازم اعلام گردد
بطور مثال بدین شکل:
2-با طرح شکایت  در دادسرای منطقه مربوطه و ارائه مستندات لازم و اخذ دستور قضایی در صورتی که جرم مورد نظر بصورت تلفنی است به پلیس آگاهی و در صورتی که در فضای مجازی باشد به پلیس فتا مراجعه کنید.
 
نحوه ثبت کانال‌ تلگرام در سامانه شامک
1- ابتدا به پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد به آدرس www.samandehi.ir مراجعه و بر روی گزینه "ثبت کانال/صفحه شبکه اجتماعی" کلیک کنید.
2-  در صفحه جدید، بخش ثبت نام اطلاعات را به دقت وارد کرده و برروی تایید کلیک کنید.

3-  ایمیل تایید عضویت در پایگاه برای شما ارسال می‌شود که باید از طریق آن عضویت خود را تایید نمایید.
4-  مجدد به پایگاه ساماندهی بازگردید و بر‌روی "ورود به سامانه" کلیک کنید، سپس با نام کاربری و رمز عبور  وارد  حساب کاربری خود شوید.

5- در داخل حساب کاربری بر روی افزودن رسانه کلیک کنید.
6-  اطلاعات درخواستی را وارد کنید. (در قسمت کلید واژه ها، کلید واژه‌های مرتبط با موضوع و اسم کانال خود را وارد کنید) و سپس تایید را بزنید.7- کدی به شماره تلفن همراه ثبت شده در مرحله ثبت نام ارسال می‌شود و با وارد کردن آن کد در سامانه ثبت نام تکمیل می‌گردد.
8-  پس از ثبت نام  صاحبان کانال می‌بایست یک ربات را  به عنوان مدیر کانال خود انتخاب کنند که وظیفه تایید کانال را براساس شرایط احراز هویت به عهده دارد. پس از تایید ربات مذکور کانال یک کد یکتا به نام شامک دریافت میکند.
9- پس از دریافت کد شامک صاحبان کانال می‌بایست این کد که داری لینک هم هست را در قسمت پروفایل کانال خود قرار دهند تا کاربران دیگر بتوانند با کلیک بر روی آن کد به مشخصات صاحب کانال و زمینه فعالیت و همچنین قانونی بودن فعالیت آن کانال دست یابند.
اگر کسی از تصویر و اسم من سوء استفاده کرده و با آن در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی صفحه جعلی ایجاد کند؛ چکار کنم ؟
شما به محض مشاهده اینگونه موارد ابتدا باید نسبت به جمع‌آوری مستندات از طریق عکس‌برداری از صفحه مورد نظر و هر گونه پیغام یا فایلی که می‌تواند در روند کشف جرم به عنوان ادله مورد استفاده قرار گیرد اقدام نموده، سپس بلافاصله با مراجعه به مراجع قضایی و اخذ مرجوعه قضایی به پلیس فتا شهر – استان و در صورت نبود پلیس فتا در استان خود به کلانتری محل مراجعه و جهت اقدامات قانونی تشکیل پرونده نمائید.   

 
فردی اخبار خلاف واقع علیه بنده در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است آیا می‌توانم شاکی وی شوم؟
هرگونه هتک حیثیت و لطمه به آبروی اشخاص جرم بوده و شما می‌توانید از عامل یا عاملین آن شکایت نمایید. جهت مشاهده مصادیق محتوای مجرمانه به اینجا مراجعه کنید.

 
برای آشنايی با قوانين جرايم رايانه‌ای چكار بايد بكنم؟
جهت آشنايی كامل با قوانين جرايم رايانه‌ای به اينجا مراجعه فرماييد.
مزاحمت در تلگرام و یا از طریق ایمیل جعلی و ... برای خانواده؟
مستندسازی انجام شود که برای این کار می‌بایست که از گفتگوی مربوط به مزاحمت در تلگرام اسکرین شات گرفته شود  و ضمن خودداری از پاک کردن اطلاعات، در اسرع وقت با تهیه مستندات مربوط به جرم، جهت تنظیم شکایت و سیر مراحل قانونی به دادسرای مختص جرایم رایانه‌ای محل سکونت خود مراجعه نمایید.
آیا فعالیت سایت‌های همسریابی قانونی است؟متولی رسیدگی به این موضوع کدام سازمان است؟
سایت‌های همسریابی مجوز فعالیت ندارند و ادعای آن‌ها برای داشتن مجوز کذب است. وزارت ورزش و جوانان متولی اعطای مجوز به این‌گونه سایت‌ها می‌باشد. اما تاکنون تنها سامانه ملی همسان گزینی با رویکردی خاص برای تسهیل ازدواج جوانان از وزارت ورزش و جوانان مجوز فعالیت گرفته است و نحوه فعالیت آن نیز بدین شرح است که دختران و پسران را به یکدیگر معرفی نمی‌کند بلکه واسطه‌‌های ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده‌ها هستند در این سایت فعالیت می‌کنند. این افراد اطلاعاتی که از دختران و پسران به منظور همسریابی در اختیارشان گذاشته‌اند را به اشتراک می‌گذارند.
احساس میکنم کسی از وای فای من استفاده میکنه؟
 ابتدا از نرم افزارهای موجود و تنظیمات مودم از موضوع مذکور اطمینان حاصل نموده و در صورت سوء  استفاده نسبت به  اعمال تنظیمات مناسب مودم  (عدم استفاده از wps) و تغییر پسورد اقدام نمایند. پیگیری پلیسی نیاز به شکایت شاکی و اخذ دستور قضایی دارد.
آیا شرکت ............ قانونی است؟
در خصوص قانونی بودن یا نبودن شرکت ها و سایتها پلیس هیچ گونه اظهارنظری نداشته و مراجع دیگری مسئول رسیدگی و تشخیص این موضوع می باشند.اما می توان به این موضوع مانند دارای نماد اعتماد الکترونیکی  و درگاه بانکی معتبر باشد توجه نمود.

آموزش

افزایش امنیت ویندوز در مقابل ویروس باج گیر با غیر فعال کردن SMBv1
در کادر جستجوی منوی استارت دستور regedit را تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید . بعد از باز شدن پنجره رجیستری به آدرسی که با کادر قرمز مشخص شده است بروید .

وسط صفحه کلیک راست کرده و از طریق منوی “New”  گزینه “DWORD (32-bit) Value.” را انتخاب کنید .

عنوان فایل را برابر با “SMB1” قرار داده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

بر روی فایلی که ایجاد کرده اید دابل کلیک کرده و مقدار Value Data را برابر با صفر تنظیم کنید . سپس بر روی کلید OK کلیک کنید .

یکبار سیستم را از نو راه اندازی کنید تا SMB1 به طور کامل غیر فعال شود .  
امنيت در واي فاي هات اسپات را جدي بگيريد
شما مي توانيد با فعال كردن گزينه wi-fi-hotspot اينترنت تلفن همراه خود را با تبلت خود يا لپ تاپ ديگران به اشتراك بگذاريد.
اما همين قابليت بسيار جالب در زماني كه شما رعايت مسائل ايمني را نكنيد مي‌تواند تبديل به يك نقطه ضعف بسيار بزرگ شود.
1-رمزگذاري: اصلي ترين مساله امنيت اضافه كردن رمز و قاعده رمزگذاري است سعي كنيد قاعده رمزگذاري خود را روي wpa2-psk بگذاريد
2-رمز ساده انتخاب نكنيد: استاندارد ترين رمزهاي عبور بايد شامل حداقل 20 كاراكتر باشد و شامل اعداد، حروف و علائم نگارشي باشد.
3-ssid  خود را تغيير دهيد: دستگاه شما توسط ssid براي ديگران قابل شناسايي است پس حتما آن را از حالت پيش فرض تغيير دهيد.
4-چيزي را به اشتراك نگذاريد: حتي المقدور تا زماني كه احتياج مبرم به اشتراك گذاري پيدا نكرده ايد فايلي رابه اشتراك نگذاريد.

 
حذف کردن کلمات و تاریخچه موارد جستجو شده در تلگرام
حذف کردن کلمات و تاریخچه موارد جستجو شده در تلگرام Telegram ویندوز فون
در ویندوز فون شما می توانید در تب Chat با ضربه زدن بر روی آیکون Search  و انتخاب گزینه Clear All تمام موارد جستجو شده را حذف کنید .
حذف کردن کلمات و تاریخچه موارد جستجو شده در تلگرام Telegram اندروید
اما در اندروید این قابلیت وجود ندارد که بتوانید تمام موارد را به صورت یکجا حذف کنید . باید کمی بر روی فرد ،گروه ، کانال یا آیدی انگشت دستتان را تب کرده و سپس بر روی گزینه Clear تب کنید .
حذف کردن کلمات و تاریخچه موارد جستجو شده در تلگرام Telegram آیفون
در آیفون بر خلاف نسخه اندروید با تب کردن نمی توانید تاریخچه جستجو را حذف کنید و حتما باید بر روی گزینه Clear تب کنید .
چطوری امنیت موبایل بانک(اپلیکیشن بانک) بالا ببرم؟
1- برای گوشی تان رمز بگذارید.
2- مراقب دانلودهایتان باشید.
3- تنها از نرم افزار بانک خودتان استفاده کنید.
4- از شبکه‌های امن اینترنتی برای انجام عملیات بانکی استفاده کنید.
5- سطوح دسترسی اپلیکیشن ها را بررسی کنید.
6- اطلاعات بانکی خود را در برنامه نوت برداری گوشی یادداشت نکنید.
7- در صورت فروش یا واگذاری تلفن همراه به دیگران هرگونه اطلاعات بانکی ذخیره شده  در آن را پاکسازی کنید.
8- آنتی ویروس فراموش نشود.
9- روی هر لینکی کلیک نکنید ممکن است در پی سرقت اطلاعات شما باشند.
در تلگرام، چرا بدون اطلاع و به صورت خودكار من در كانال‌هاى متعددى عضو مى‌شوم، آيا تلگرام من هك شده است؟
عضو شدن بی‌اجازه در کانال‌هاى تلگرام كه به آن جوين اجبارى نيز گفته مى‌شود بيشتر به واسطه برخی از تلگرام‌های غیر رسمی انجام می‌شود.

امروزه نسخه‌هاى متعددى از تلگرام ايجاد شده است كه قابليت‌هايى را نيز به آن اضافه كرده‌اند. و برخی از برنامه نویسان امکان اد اجباری را هم به برنامه تلگرام خود اضافه کرده‌اند تا بتوانند شما را در کانال‌هایی که می‌خواهند، عضو کنند.

براى حل اين مشكل تلگرام غیر رسمی که استفاده می‌کنید را عوض کنید و یک تلگرام دیگر نصب کنید. در صورتى كه مشكل شما همچنان ادامه داشت. برنامه‌هایی که اخیرا نصب کرده ‌ید را بررسی کنید. ممکن است برنامه‌ها این درخواست را ارسال مى‌کنند.

در پايان به كليه شهروندان توصيه مى‌شود در هنگام استفاده از تلگرام نكات امنيتی آن را رعايت كنند. در اين مطلب مى‌توانيد با نكات امنيتى تلگرام آشنا شويد.
 
چطور میتونم از دانلود خودکار در تلگرام جلوگیری کنم؟
تلگرام به صورت پیش‌فرش تمامی تصاویر، صدا‌های ضبط شده، موزیک‌ها و GIFها را بدون اجازه و درخواست شما به طور خودکار دانلود می‌کند. به این صورت که اگر در کانالی عضو هستید، با باز کردن آن به سرعت شاهد بارگزاری تصاویر، GIFها و صدا‌های ضبط شده خواهید بود.

 خوشبختانه تلگرام تنظیمات خاصی را برای این موارد قرار داده و شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.
 

برای اعمال این تغییرات وارد منوی تنظیمات شده و از آن‌جا Data and Storage را انتخاب کنید.
در قسمت اول سه گزینه وجود دارد که نحوه دانلود خودکار در شرایط مختلف را توضیح می‌دهد.
When using mobile data تنظیمات مربوط برای زمانی است که از اینترنت سیمکارت‌تان استفاده می‌کنید. When connected on Wi-Fi تنظیمات مربوط برای زمانی است که از وای‌فای برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنید. در آخر When roaming تنظیمات مربوط برای زمانی است که از رومینگ سیمکارت استفاده می‌کنید.
 

با توجه به شرایط‌ استفاده‌تان از اینترنت و تلگرام وارد یکی از بخش‌های موجود شوید. بعد از آن منویی نمایان می‌شود که در آن لیستی از انواع فایل‌ها قرار گرفته است.
کنار هر کدام یک چک‌باکس وجود داشته که شما توسط آن‌ می‌توانید فایل‌هایی را که می‌خواهید به طور خودکار دانلود شوند را تیک بزنید و تیک بقیه را پاک کنید.

با انجام این کار دیگر فایل‌هایی که تیک‌شان را برداشته‌اید، به صورت خودکار دانلود نمی‌شوند و اگر شما نیاز به دانلود‌شان داشتید، می‌توانید به صورت دستی به بارگذاری آن‌ها اقدام کنید.
 
فرق بین هکر و کرکر و واکر چیست؟
هکر: هکر کسی است که با سیستم‌های کامپیوتری آشناست و می‌تواند با روش‌های خاص(بدون اجازه) وارد آنها شود.

کرکر: کسی که هدفش از نفوذ به سیستم‌ها، خرابکاری و ایجاد اختلال در سیستم‌های کامپیوتری است.

واکر: کسی که هدفش از نفوذ به سیستم‌ها، استفاده از اطلاعات آن سیستم‌ها است.

انواع هکرها

کلاه سفید: این قشر اکثرا متخصصین شبکه و امنیت هستند و کار اصلی آنها نشان دادن نقاط ضعف و قوت یک سیستم است و به خاطر همین، این هکرها در شرکت‌های بزرگ کامپیوتری در بخش امنیت مشغول کار هستند و حفره‌های امنیتی که باعث نفوذ به سیستم‌های آن شرکت‌ها می‌شود را شناسایی می‌کنند.

کلاه سیاه: نام دیگر آنها واکر است. این گروه همان طور که از رنگ کلاهشان مشخص است،کارشان ایجاد اختلال و مزاحمت برای سیستم‌ها است به شکل کلی کار آنها دقیقا بر عکس دسته قبلی است.

کلاه خاکستری: این هکرها ترکیبی از هکرهای قبلی، یعنی هم کلاه سفید هم کلاه سیاه به همین دلیل به آنها کلاه خاکستری گفته می‌شود به قول معروف روزها کلاه سفید و شب‌ها کلاه سیاه هستند.

کلاه صورتی یا بچه اسکریپتی: این دسته را معمولا قشر کم سن و سال و تازه کار تشکیل می‌دهند، این افراد برای خودنمایی و نشان دادن دانش خیالی خود اقدام به هک کردن می‌کنند و هیچ خلاقیتی از خود ندارند و سواد علمی آنها در حد نوشتن برنامه‌های مورد نیاز برای نفوذ نیست و با بازارهای آماده و پیش پا افتاده اقدام به نفوذ می‌کنند.
 
چگونه از آلوده شدن سیستم‌های رایانه‌ای به ویروس های باجگیر جلوگیری کنیم؟
 1. از فایل های خود بک آپ (Backup) بگیرید: بزرگترین آسیبی که افراد از این باج افزار ها می بینند این است که اطلاعاتشان از دست می رود. بهترین و مطمئن ترین پیشگیری برای ویروس های باج گیر این است که اطلاعات خود را برروی یک هارد اکسترنال  کپی کنید .
 2. مراقب ایمیل ها، وب سایت ها و اپلیکیشن های مشکوک باشید:  اصلی ترین راه نفوذ این باج افزار ها این است که شما چیزی را از اینترنت دانلود کنید. بنابراین مراقب منبع ایمیل ها و هر چیزی که دانلود می کنید باشید.
 3. از آنتی ویروس استفاده کنید: از آنتی ویروس های معتبر استفاده کنید. آنتی ویروس ها می توانند بدافزار ها را شناسایی و نابود کنند.
 4. همیشه ویندوز را بروزرسانی (Update) کنید: همواره آخرین بروزرسانی ویندوز خود را دریافت کنید و آپدیت ها را نصب کنید. این کار می تواند امنیت سیستم شما را ارتقاء بخشد.
 5. هرگز به باج افزار (Ransomware) چیزی پرداخت نکنید: توصیه اکید به کاربران این است که برای برگرداندن اطلاعات خود هرگز پولی به باج افزارها پرداخت نکنند.
فناوری ان اف سی(NFC) چیست؟
NFC  یک فناوری ارتباطی بین دستگاه‌ها می‌باشد که از فاصله نزدیک ارتباط بین آنها را برقرار می‌کند. ان اف سی در واقع یک استاندارد ارتباطی است که از امواج رادیویی استفاده می کنند مانند ارتباطات مبتنی بر بلوتوث یا wifi با این تفاوت که فاصله دو دستگاهی که از طریق NFC ارتباط برقرار می کنند باید در حد چندین سانتی متر باشد در حالیکه در دیگر انواع ارتباطات این فاصله می‌تواند به چندین متر برسد.ان اف سی روی باند فرکانسی ۱۳.۵۶ مگا هرتز تنظیم شده است و می‌تواند با سرعتی بین ۱۰۶ تا ۴۲۴ کیلوبیت بر ثانیه انتقال داده انجام دهد. NFC را می‌توان همان فناوری RFID  دانست با این تفاوت که از لحاظ سخت‌افزاری کوچک‌تر شده است تا بهینه باشد و کاربردهای گسترده‌تری داشته باشد. همچنین به دلیل اینکه تنها از فواصل نزدیک قابلیت برقرار ارتباط و انتقال داده وجود دارد،‌ احتمال ایجاد مشکلات و آسیب‌هایی مانند حمله و هک دستگاه دارای فناوری ان اف سی کمتر است. مزیت دیگر این فناوری مصر کمتر انرژی است.
فناوری NFC کاربردهای مختلفی دارد که مهمترین آن استفاده در درگاه‌های پرداخت است که یا از طریق کارت‌ها و تگ های ان‌اف‌سی و یا از طریق گوشی‌های موبایل هوشمند مجهز به فناوری ان‌اف‌سی صورت می‌گیرند. کاربرد در موارد امنیتی مانند درب خانه یا خودرو، ‌انتقال اطلاعات مانند تبلیغات یا در ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود.
 
چگونگه کامپیوتر خودتان را در یک ساعت معین خاموش کنید؟
منوی استارت ویندوز را باز کنید و عبارت Task Scheduler را در بخش جست‌وجو تایپ کنید.
بر روی آیکون برنامه مورد نظر کلیک کنید تا اجرا گردد.

گزینه …Create Task را که در سربرگ Actions قرار گرفته، انتخاب کنید.
در تب General یک نام برای فرآیند انتخاب و تیک گزینه‌های Run whether user is logged on or not و Run with highest privileges را فعال کنید. در بخش Configure for، نسخه ویندوزتان را انتخاب کنید.
در تب Triggers با کلیک بر روی New می‌توانید اطلاعات مربوط به زمان و نحوه شروع فرآیند مشخص شده را که در این‌جا خاموش شدن خودکار دستگاه‌ است، انتخاب کنید.
سربرگ بعدی که با نام Actions قرار دارد، بخشی است که در آن عملکرد برنامه را مشخص می‌کنید. در این سربرگ بر روی New کلیک کنید تا به صفحه جدید منتقل گردید. در بخش Action گزینه Start a program را انتخاب کنید. کمی پایین‌تر، مقابل Program/script، عبارت shutdown را تایپ کنید. اگر می‌خواهید همه برنامه‌ها در این زمان بدون اخطار بسته شوند، s/ را در باکس مقابل Add arguments تایپ کنید.
با کلیک بر روی ok عملکرد خودکار مورد نظر شما ایجاد خواهد شد و بدین ترتیب کامپیوترتان به‌طور خودکار در ساعت معین شده، خاموش می‌گردد.
 
 
چگونه دسترسی دستگاه های دیگر به حساب تلگرام را لغو کنیم؟
لغو دسترسی دستگاه های دیگر به حساب تلگرام :
اندروید:
1.    ابتدا وارد منوی تلگرام شده و سپس گزینه Settings را انتخاب کنید.
2.    در مرحله بعدی گزینه Privacy and security را انتخاب کنید.
3.    در قسمت security گزینه Active Sessions را انتخاب کنید.
4.    اکنون در قسمت Active Sessions می توانید تمامی اطلاعات دستگاه هایی که به حساب شما متصل هستند را مشاهده کنید.
5.    برای خارج کردن دستگاه های دیگر کافیست گزینه Terminate All Other Sessions را انتخاب نمایید.
6.    در پنجره باز شده بر روی OK کلیک کنید.
Ios :
1.    ابتدا به Settings تلگرام مراجعه کنید.
2.    گزینه Chat Settings را انتخاب کنید.
3.    Terminate All Other Sessions را انتخاب نمایید.
4.    در پنجره باز شده بر روی OK کلیک کنید. 
چطور از هک شدن دوربین مداربسته جلوگیری کنیم؟
 1. پس از نصب دوربین مداربسته حتما پسورد آن را عوض کنید .
 2. از پسوردهایی استفاده کنید که امکان حدس زدن را برای هکرها کاهش می دهد.
 3. سعی کنید از  ip static برای انتقال تصویر استفاده کنید و یا خدمات ddns را از وب سایت های معتبر دریافت کنید.
 4. حدالمکان دستگاه  dvr یا  nvr خود را از برند‌های معتبر انتخاب کنید.
در ویندوز‌های مختلف چگونه می‌توانید وارد Safe Mode شوید؟
وقتی یک کامپیوتر به بدافزار آلوده می‌شود یا به‌علت باگ درایورها کرش می‌کند، Safe Mode تنها راه‌کاری است که می‌تواند کامپیوتر را دوباره احیاء کند.ویندوز 7 و نسخه‌های قدیمی‌تر: وقتی کامپیوتر در حال بوت شدن است کلید F8 را بزنید و سپس در منوی ظاهر شده گزینه Safe Mode را انتخاب کنید.
ویندوز 8: در حالی‌که گزینه Restart در منوی Power را کلیک می‌کنید کلید شیفت را نگه دارید.
ویندوز 10: در حالی‌که گزینه Restart در زیرمنوی "Power Options" در منوی استارت را کلیک می‌کنید کلید شیفت را نگه دارید.
 
SESSION چیست؟
یک session نمونه‌ای از کنش های متقابل یک یوزر با یک وب اپلیکیشن است.  Session  ساختاری از داده است که وب اپلیکیشن از آن برای نگهداری موقتی اطلاعات استفاده می‌کند. این اطلاعات موقتی فقط در زمانی که یوزر با وب اپلیکیشن در ارتباط است کارایی دارد و خصوصیات یوزر را بیان می‌کنند. از طرف دیگر میتوان session را به دید یک حافظه موقت دید که به‌سرعت قابل دسترسی است و به هر یوزری که قصد استفاده از اپلیکیشن را دارد، تخصیص داده می‌شود و در نهایت هنگام خروج یوزر از وب اپلیکیشن، از بین می‌رود.
چگونه اکانت تلگرام خود را حذف کنیم؟
 درصورتی که تصمیم بگیرید حساب‌کاربری خود را در تلگرام حذف کنید باید بدانید که گزینه حذف حساب کاربری به صورت پیش‌فرض در مسنجرتلگرام وجود ندارد و برای حذف حساب خود باید ابتدا وارد سایت تلگرام شده و از طریق وب‌سایت اقدام به حذف حساب کاربری (اکانت) تلگرام خود کنید.
مراحل حذف اکانت‌تلگرام Delete Telegram account  یک مسیر شش گانه است که بلافاصله و پشت سر هم انجام می‌پذیرد. روش کار بدین صورت می‌باشد:
1-ابتدا باید به آدرس اینترنتی my.telegram.org/deactivate رجوع کنید.
2-پس از ورود به آدرس بالا که مربوط به سرویس تلگرام می‌باشد، از شما شماره موبایل خواسته می‌شود که باید شماره موبایلی که با آن درحال حاضر در تلگرام فعالیت دارید را وارد کرده و گزینه Next را بزنید.

3-در صفحه بعد باید رمز‌عبوری که برایتان در تلگرام فرستاده شده است را در کادر مربوط به password  وارد کنید و گزینه sign in را بزنید.
4- در صفحه بعد روی گزینه Done کلیک کنید.
۵: در مرحله پایانی ازشما تایید حذف اکانت را می‌خواهد که برای این کار با زدن بر روی گزینه قرمز رنگ Yes, delete my account  اکانت شما پاک خواهد شد.
۶: درصورت موفقیت‌آمیز بودن عملیات حذف‌اکانت، پیغامی به شکل زیر نمایش داده خواهد شد که به منزله تایید و موفقیت آمیز بودن عملیات است.

توجه :

پس از انجام این عملیات دیگر قادر به بازیابی اکانت تلگرام خود نخواهید بود.
پس از حذف اکانت شما از تلگرام، دوستانتان اکانت شما را دیگر با نام شما نمی‌بینند بلکه بجای نام شما گزینه Deleted Account  را مشاهده خواهند کرد یعنی دیگر آثاری از عکس، شماره، آیدی و نام شما در تلگرام دوستانتان نخواهند ماند. همچنین پیام‌هایی که تاکنون برای دوستانتان فرستاده‌اید، همچنان باقی می‌مانند مگر دوستانتان آن را حذف کرده باشند.
 
 
 
چگونه از پیام های تبلیغاتی تلگرام جلوگیری نماییم؟
ابتدا پیش از هر کاری اطمینان پیدا کنید تلگرام شما به آخرین نسخه آپدیت شده است.
اپلیکیشن Telegram را باز نمایید.

اکنون وارد صفحه‌ی Settings شوید (در اندروید ابتدا دکمه‌ی Menu و سپس Settings را انتخاب کنید و در iOS از نوار پایین صفحه، Settings را انتخاب نمایید).
حال Privacy and Security را لمس نمایید
اکنون از محدوده‌ی Privacy گزینه‌ی Groups را لمس کنید.

سپس گزینه‌ی Who can add me to group chats را بر روی My Contacts تنظیم نمایید.

با این کار تنها افراد موجود در لیست مخاطبین شما امکان اضافه کردن‌تان به گروه‌ها و کانال‌ها را دارا هستند.
بعد از هک اکانت تلگرام و انتخاب رمز دوم از سوی فرد هک کننده و از دسترس خارج کردن آن امکان برگشت اکانت تلگرام وجود دارد؟
بله امکان برگشت آن ممکن است ولی در این حالت کلیه محتوا حتی اکانت های آن حذف خواهد شد.

نحوه انجام کار

برای این منظور بعد از وارد کردن کدفعالسازی و وارد شدن به بخش درخواست رمز عبور علاوه بر کادر وارد کردن رمز عبور، گزینه‌ی Forgot Password نیز نمایش داده می‌شود. روی آن کلیک کنید.