آموزش دستور Shutdown در رابط متنی cmd (بخش اول)

آموزش دستور Shutdown در رابط متنی cmd (بخش اول)

همانطور که از نام دستور Shutdown پیداست، این دستور برای خاموش کردن کامپیوتر استفاده می شود. خاموش کردن یک کامپیوتر حالت‌های متفاوتی دارد مانند Restart، Hibernate، Log off، خاموش کردن پس از یک بازه زمانی خاص، خاموش کردن سریع و ... که این حالت‌های مختلف به کمک سوئیچ‌های دستور Shutdown عملی می شود. در cmd دستور Shutdown را تایپ و Enter را بزنید، اگر تا بحال از این دستور استفاده نکرده‌اید باید بدانید که با این کار کامپیوتر شما خاموش نمی‌شود و جای نگرانی نیست! بلکه فقط Help این دستور که ۲ بخش است به شما نمایش داده می شود.

در بخش اول: تمامی سوئیچ‌های دستور Shutdown و توضیحات آن‌ها را می بینید.

اما بخش دوم: دلایل متفاوتی می‌تواند باعث Shutdown شدن یک کامپیوتر شود. برای ثبت این توضیحات که چرا کامپیوتر Shutdown شده است کدهایی وجود دارد که در تصویر زیر مشخص شده‌اند و شما با استفاده از این‌ها می‌توانید دلیل Shutdown شدن کامپیوتر را ثبت کنید.

بسیار خب ! آموزش سوئیچ‌های دستور Shutdown را به همان ترتیبی بررسی می‌کنیم که در Help مشاهده کردید.
Shutdown ‎/i: این سوئیچ یک محیط گرافیکی را به شما نمایش می‌دهد که می‌توانید در آن تنظیمات و توضیحات لازم را برای خاموش شدن کامپیوتر را وارد کنید.
Shutdown ‎/L: با زدن دستور Shutdown ‎/L بلافاصله کامپیوتر Log off می‌شود. درصورتی که همه Document ها را Save کرده‌اید امتحان این گزینه ضرری ندارد! این سویچ را نمی‌توانید با برخی سویچ‌های دیگر استفاده کنید مثل t/ ، ‎m/ و d/ این سوئیچ ها در ادامه توضیح داده خواهند شد.
Shutdown ‎/S: درصورتی که دستور Shutdown ‎/S را در خط فرمان وارد کنید کامپیوتر شما به طور پیشفرض پس از ۳۰ ثانیه Shutdown می‌شود. البته بلافاصله پس از این که دستور Shutdown ‎/S را وارد کردید، پیغام  "Windows will Shut down in less than a minute " به شما نمایش داده خواهد شد.
Shutdown ‎/r: عمل Restart کردن کامپیوتر از طریق خط فرمان به کمک دستور Shutdown ‎/r انجام می‌شود. بلافاصله پس از زدن این دستور مانند دستور قبل، پیغامی به شما نمایش داده می‌شود که کامپیوتر شما در کمتر از یک دقیقه Shutdown می‌شود. به طور پیشفرض پس از ۳۰ ثانیه کامپیوتر Restart خواهد شد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید