چگونه از فاش شدن رمزهای عبورمان مطلع شویم؟

چگونه از فاش شدن رمزهای عبورمان مطلع شویم؟

در سرتاسر اینترنت وبسایت هایی وجود دارند که حاوی رمزهای عبور فاش شده هستندهکرها هم خیلی راحت می‌توانند به سراغ این وبسایت ها بروند و تمام نام‌های کاربری و پسوردهای فاش شده را دانلود کنند و از آن‌ها در جهت هک کردن حساب‌های کاربری افراد بهره بگیرند.

وبسایت Troy Hunt’s Have I Been Pwned، لیستی از نام های کاربری و رمزهای عمومی که پیش تر فاش شده اند را در دیتابیس خود ذخیره کرده. تقریبا هر وبسایتی که در فضای وب یا دارک وب دارای یک نقص فنی بوده، در لیست بلند بالای Have I Been Pwned جای گرفته. همین موضوع این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که با ورود به این وبسایت بتوانید از نواقص امنیتی حساب های خود پیش از آنکه مشکل بزرگی رخ دهد، با خبر شوید.

برای استفاده از Have I Been Pwned نیز فقط کافیست وارد این وبسایت شوید و در نوار جستجوی آن نام کاربری یا ایمیل آدرس خود را جستجو کنید. نتیجه به شما نشان می‌دهد که تا حالا از نام کاربری یا ایمیل تان روی وبسایت های موجود در دیتابیس Have I Been Pwned استفاده کرده اید یا نه.

اگر از ایمیل آدرس یا نام کاربری تان روی وبسایت‌هایی که پیش تر مورد حمله هکرها قرار گرفته‌اند استفاده کرده باشید، Have I Been Pwned رنگ قرمزی به خود می‌گیرد و شما را از تعداد وبسایت‌های مشکل داری که در آن‌ها ثبت نام کرده‌اید مطلع می‌کند. اگر کمی هم به سمت پایین صفحه اسکرول کنید، اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید ببینید که Have I Been Pwned دقیقا در مورد چه وبسایت‌هایی به شما هشدار می‌دهد.علاوه بر این، می‌توانید امنیت رمزهای عبورتان را هم با Have I Been Pwned بررسی کنید. چرا که در این وبسایت بخشی هم به رمز عبور اختصاص داده شده که می‌توانید به آن با کلیک روی Password وارد شوید. سپس فقط باید پسوردتان را در نوار جستجوی وبسایت تایپ کنید و در نهایت با کلیک روی کلید Pwned از وضعیت امنیتی آن با خبر شوید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید