فناوری ان اف سی(NFC) چیست؟

فناوری ان اف سی(NFC) چیست؟

NFC  یک فناوری ارتباطی بین دستگاه‌ها می‌باشد که از فاصله نزدیک ارتباط بین آنها را برقرار می‌کند. ان اف سی در واقع یک استاندارد ارتباطی است که از امواج رادیویی استفاده می کنند مانند ارتباطات مبتنی بر بلوتوث یا wifi با این تفاوت که فاصله دو دستگاهی که از طریق NFC ارتباط برقرار می کنند باید در حد چندین سانتی متر باشد در حالیکه در دیگر انواع ارتباطات این فاصله می‌تواند به چندین متر برسد.

ان اف سی روی باند فرکانسی ۱۳.۵۶ مگا هرتز تنظیم شده است و می‌تواند با سرعتی بین ۱۰۶ تا ۴۲۴ کیلوبیت بر ثانیه انتقال داده انجام دهد. NFC را می‌توان همان فناوری RFID  دانست با این تفاوت که از لحاظ سخت‌افزاری کوچک‌تر شده است تا بهینه باشد و کاربردهای گسترده‌تری داشته باشد. همچنین به دلیل اینکه تنها از فواصل نزدیک قابلیت برقرار ارتباط و انتقال داده وجود دارد،‌ احتمال ایجاد مشکلات و آسیب‌هایی مانند حمله و هک دستگاه دارای فناوری ان اف سی کمتر است. مزیت دیگر این فناوری مصر کمتر انرژی است.
فناوری NFC کاربردهای مختلفی دارد که مهمترین آن استفاده در درگاه‌های پرداخت است که یا از طریق کارت‌ها و تگ های ان‌اف‌سی و یا از طریق گوشی‌های موبایل هوشمند مجهز به فناوری ان‌اف‌سی صورت می‌گیرند. کاربرد در موارد امنیتی مانند درب خانه یا خودرو، ‌انتقال اطلاعات مانند تبلیغات یا در ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید