رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

خریدی ناکام در پی آگهی خیالی

۱۳۹۷-۱۰-۱۷ ۱۰:۱۶
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۴۶

خریدی ناکام در پی آگهی خیالی

 در یک اپیلیکیشن موبایلی در بخش آگهی‌ها  یک گوشی آیفون مدل ۵ اس دیدم که قیمتش تقریبا ۱ میلیون تومان بود.
 چون که قیمتش خیلی خوبی بود فرصت رو غنیمت شمردم و با شماره‌ای که گذاشته بود تماس گرفتم‌. وقتی که گفتم برای آگهی گوشیتون تماس گرفتم صاحب آگهی گفت که با شماره شرکت تماس بگیر و تلفن شرکت را به من داد.

من که با قیمت گوشی خیلی وسوسه شده بودم با شماره‌ای که صاحب آگهی داده بود فوراً  تماس گرفتم که یک تلفن گویا بود "‌سلام شما با شرکت آینده ------ تماس گرفتیه‌اید برای ارتباط با مدیریت عدد ۱ واحد فروش عدد ۲ و...

من یکی از داخلی‌ها رو وارد کردم و شخصی که جواب داد خود همون آقایی بود که شماره شرکت به من داد و گفت که الان با خودم صحبت کردی و ما شرکت فروش کامپیوتر و لپ‌تاپ هستیم و گاهی هم با مشتری معامله می‌کنیم مثلا گوشی از مشتری می‌گیریم و می‌ذاریم برای فروش.

من  از او سوال کردم که گوشی که گذاشتین حافظه‌اش چنده که اونم گفت ۱۶گیگ.

‌قرار شد نصف مبلغ رو واریز کنم و مابقی رو موقع تحویل بپردازم و جالب اینجا بود که گوشی هم ۲۰ روز ضمانت بازگشت داشت.

فروشنده گفت اگه می‌خواین ما الان براتون فاکتور می‌کنیم پیام و کد رزرو با شماره حساب براتون ارسال می‌شه. چند دقیقه بعد یک پیامک برام ارسال شد که با این عنوان :(سلام شما در سامانه اطلاع رسانی ...عضو شده‌اید دریافت پیامک از (۱----۳) رایگان است. لغو عضویت ارسال کد: ۱۱۵۱۸۴) و بلافاصله پیامک دوم ارسال شد با این عنوان:(با سلام کد رزرو ۹۷۰۶۶۳۴ جهت خرید یک عدد گوشی آیفون ۵اس به قیمت ۰۰۰/۰۰۰/۱۱ میلیون ریال با ضمانت بازگشت وجه ۲۰ روزه در سیستم ثبت شد لذا خواهشمند است ۵۰ درصد مبلغ فاکتور را به شماره کارت ۶۰۳۷********۵۹۰۹ بنام ….. واریز نموده و کد ارجاع فیش واریزی را به همراه آدرس و سایر مشخصات جهت صدور فاکتور رسمی به واحد پشتیبانی شرکت اعلام نمایید. لغو عضویت: ۱۱۵۱۸۴) و بعد پیامک سوم برام آمد: (لطفا عکس فیش واریزی خود را به شماره تلگرام ۳۰۰-----۰۹۳ ارسال بفرمایید. لغو عضویت: ۱۱۵۱۸۴). من وقتی این پیامک‌ها و شمارههای ارسالی پیامک و تلفن ثابت و تلفن گویا شرکت و همه اینها رو دیدم اعتماد کردم و مبلغ  ۵میلیون و ۵۰۰ رو که نصف مبلغ گوشی بود به شماره کارتی که داده بود واریز کردم بعد عکس رسید رو به تلگرام شماره‌ای که داده بود فرستادم که جواب داد فاکتورتون صادر می‌شه و گوشی رو براتون می‌فرستیم.

آخر شب ساعت حوالی ساعت ۲۳:۳۰ چندین دفعه با یک شماره موبایل و یک شماره شرکت بهم زنگ زد بودند ولی من متوجه نشدم.

 شب از نیمه گذشته بود که با شرکت تماس گرفتم و فروشنده بهم گفت که، شما یک گوشی با حافظه ۳۲ گیگ می‌خواستید و ما یه گوشی ۶۴ گیگ فروختیم به یک مشتری که لغو کرده اگه می‌خوای ۲ میلیون و ۷۰۰ میلیون ریال بابت مابه تفاوت واریز کن کد ارجاع رو بده و منم چون مبلغ اولیه را پرداخته بودم مبلغ دوم رو هم واریز کردم گفتم دیگه هرچه بادا باد...
 فردای اون روز با فروشنده تماس گرفتم اما موبایلش خاموش بود شرکت هم تا ظهر تلفنش اشغال بود مثل اینکه رو این حالت گذاشته بودند.

خلاصه اینقد شماره رو گرفتم تا جواب داد و پیگیر شد و  گفتند که ارسال کردیم. کد مرسوله خواستم گفت به محض اینکه رسید رو بیارن شرکت من برای شما میفرستم.هرچی صبر کردم خبری نشد. چندین بار  تماس گرفتم هر بار با یک بهانه‌ای جواب منو دادند و جالب این بود که هرکدوم از داخلیهای شرکت رو می‌گرفتم همین آقا جواب می‌داد! و تا امروز نه گوشی به دستم رسیده و نه جوابی بهم دادند.

تا اینکه موضوع رو به کلانتری نزدیک خونمون در میان گذاشتم و بهم گفتند که باید به پلیس فتا مراجعه کنم و از اون طریق شکایت کنم.

افسر پروندم نکته جالبی در خصوص خرید کالاهای دست‌ دوم به من گفت که اخیرا افرادی هستند که با ساخت سایت و یا با گذاشتن کالا در نرم‌افزارهای موبایلی اعم از دیوار، شیپور و ... با قیمت‌های وسوسه انگیز در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری می‌کنند‌، از کسانی خرید نمایید که امکان ملاقات حضوری با آنها پیش از انجام معامله وجود داشته باشد، یعنی تا حد ممکن از خرید از شهرها و استان‌هایی که محل سکونتتان نیست خودداری کنید و همچنین هیچ‌ زمانی پیش از انجام معامله وجهی به عنوان بیعانه یا هزینه نگهداشت محصول پرداخت نکنید، تا زمانی که جنس مورد نظر خود را دریافت نکرده‌اید و از کیفیت آن اطمینان حاصل ننموده‌اید پرداخت هرگونه وجهی اشتباه است. 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط