رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

بازنده، برنده مسابقه رادیویی

۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۰۹:۵۶
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۲۱

بازنده، برنده مسابقه رادیویی

مراد‌علی، مرد میانسالی است که چند روز قبل در دام یکی از همین کلاهبرداران گرفتار شد و ۴۰۰ میلیون ریال موجودی حسابش را در چشم بر‌هم‌ زدنی از دست داد. اما این اتفاق چگونه اتفاق افتاد...

روز حادثه موبایل مرادعلی زنگ خورد. وقتی گوشی را برداشت، فردی که آن‌سوی خط بود خودش را مجری رادیو جوان معرفی کرد و گفت که مهمان برنامه‌شان وزیر ارتباطات است و در این برنامه به قید قرعه چند شماره موبایل که متعلق به مشتریان خوش‌حساب مخابرات است برنده جایزه شده‌اند و شماره موبایل مرادعلی هم یکی از آن‌هاست. کاملا لفظ قلم حرف می‌زد و صداهایی که از محیط اطرافش به گوش می‌رسید نشان می‌داد که از یک اداره و سازمان زنگ می‌زند. تماس گیرنده به مرادعلی گفت قبل از اینکه جایزه‌اش را بگیرد باید چند جمله‌ای در برنامه حرف بزند و چون موضوع برنامه آن‌ها شبکه‌های اجتماعی است، نظرش را درباره آن و استفاده جوانان از شبکه‌های اجتماعی بیان کند. حتی تأکید کرد که چون وزیر هم در استودیو حضور دارد هرگز حرف سیاسی نزند، همه این‌ها باعث شد که مرادعلی باور کند در یک برنامه رادیویی شرکت کرده‌ است.

در چند جمله نظرش را راجع به شبکه‌های اجتماعی گفت و بعد به اتاق فرمان وصل شد. در آنجا فردی از مرادعلی پرسید که چقدر تا نخستین دستگاه عابربانک فاصله دارد. مرادعلی هم گفت دو دقیقه. او خواست پای دستگاه برود تا از واریز جایزه ۵ میلیون تومانی به حسابش مطمئن شود. در بین راه نیز مدام با مرادعلی حرف می‌زد و همه اینها باعث شد مرادعلی کاملا گیج و هیجان زده شود. وقتی پای دستگاه رسید و کارتش را در دستگاه قرار داد، از او خواسته شد به‌ دلیل اینکه حسابشان دولتی است باید دکمه‌هایی را که می‌گوید بزند و کدهایی را که می‌گفت وارد کند. او اصلا اجازه نداد که حتی لحظه‌ای مرادعلی فکر کند، مرادعلی از هیجان دریافت جایزه دکمه‌ها و کدها را تند تند وارد کرد. غافل از اینکه با وارد کردن کدها، رمز دوم حسابش را فعال کرده‌ و مرد کلاهبردار با در اختیار داشتن مشخصات حسابش و رمز دوم در چشم بر هم زدنی ۴۰۰ میلیون ریال موجودی حسابش را خالی کرد.

 همه دوستان  پول‌هایشان را به مرادعلی داده بودند تا کار کند و سود حاصل از کار را به آنها بدهد، اما مرد کلاهبردار همه این پول را به سرقت برد و مرادعلی ماند و دوستانی که حالا پول‌هایشان را از او می‌خواستند. حالا مرادعلی نه تنها جایزه‌‌ای دریافت نکرده بلکه باید پاسخگوی اعتماد دوستانش هم باشد!

به همین سادگی مرادعلی در دام مجرمان سایبری افتاد، یک تماس تلفنی تحت عنوان برنامه رادیویی و وعده جایزه...، باور کنید امکان اینکه ما هم در دام مجرمان سایبری بیفتیم دور از انتظار نیست فقط باید دقت کنیم و اطلاعات آنلاین خود را به روز کنیم.

اگر مرادعلی سرمایه‌اش را از دست داده، هستند شهروندان زیادی که در پی سهل انگاری و جدی نگرفتن تهدیدات فضای سایبر آبرو و حیثیت خود را از دست داده‌اند. پس مراقب باشیم.

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط