رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

داستان"فراتر از خرید یک مقاله"

1398-01-17 10:51
تنظیم اندازه قلم

پ

2:06

داستان"فراتر از خرید یک مقاله"

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا :آخرین جلسه ترم، استاد بهمون گفت روز امتحان مقاله ای به عنوان پروژه پایانی تهیه کنید. منم از اون روز برای جمع آوری محتوای مقاله ام جاهای مختلفی رو از جمله کتابخانه، سایت و ... گشته بودم که متن جالبی پیدا نکردم.

از این موضوع خیلی ناراحت شده بودم تا اینکه در یک کانال تلگرامی که مربوط به رشته خودم بود با یک سایت آشنا شدم. وقتی به سایت رفتم موضوع مقاله‌ام رو دیدم؛ از خوشحالی نمیدونستم چیکار کنم.

قیمتش ۲۰ هزار تومن زده بود؛ روی لینک خریدش کلیک کردم به درگاه بانکی وصل شدم و اطلاعات کارت بانکی‌ام رو وارد کردم روی دکمه تأیید زدم بهم پیغام خطا داد، دوباره امتحان کردم بازم پیغام خطا داد. دیگه ناامید و بیخیال شدم.

یک شب که فکرم درگیر مقاله‌ام و جمع آوری مطالب بودم صدای پیامک گوشی‌ام رو شنیدم متن پیامش این بود "مبلغ ۲۵ میلیون ریال از حساب شما برداشت شد". شوکه شدم، چرا وقتی کارت بانکیم تو جیبمه و اطلاعات اونرو به کسی ندادم، چطور این مبلغ از حسابم برداشت شد.

فرداش رفتم بانک، حسابمو بررسی کردن گفتن از حسابت به صورت اینترنتی انتقال وجه شده باید برای پیگیری موضوع به پلیس فتا مراجعه کنی.

پرینت حسابمو گرفتم و بعد از شکایت در دادسرا به پلیس فتا مراجعه کردم پس از شرح ماجرا برای کارشناس پلیس فتا، ازم پرسید آیا از سایت مشکوکی خرید کردی یا نه؟

منم یکم فکر کردم و یاد سایتی که میخواستم ازش مقاله بخرم افتادم و به افسر پرونده‌ام گفتم؛ پس از بررسی سایت توسط کارشناسان پلیس فتا، بهم گفتن این یک سایت فیشینگ بوده و اطلاعات کارت بانکی شما رو به سرقت برده است.

تو ذهنم این پرسش بوجود اومد که فیشینگ چیه؟!

درموردش تحقیق کردم و متوجه شدم اینگونه سایت‌ها برای سرقت اطلاعات حساس کابران اینترنتی از جمله نام کاربری، کلمه عبور و ... استفاده می‌شود که یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن برای سرقت اطلاعات کارت بانکی افراد از طریق درگاه  بانکی جعلی است.

یکی از راه‌های شناسایی این صفحات آدرس URL سایت است که باید دقت شود همان آدرس اصلی درگاه اینترنتی باشد و حرفی کم یا اضافه نداشته باشد. دومین نکته آدرس سایت‌ها و درگاه‌های اصلی با آدرس اینترنتی https آغاز می‌شوند و در صورتی که درگاهی فاقد S باشد نباید به آن اعتماد کرد.

یک نکته دیگه اینکه، به صورت دوره‌ای رمزهاتون رو عوض کنید تا خیالتون راحت تر بشه و پیشنهاد می‌کنم برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد سایت‌های فیشینگ به سایت پلیس فتا به آدرس www.CyberPolice.ir مراجعه کنید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط