حذف بدافزارها درگوشی‌های هوشمند

۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۱:۳۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۴۵

حذف بدافزارها درگوشی‌های هوشمند

این روزها تعداد اپلیکیشن‌های آلوده به بدافزار و ویروس کم نیست؛ مخصوصاً در سیستم‌عامل اندروید، بدافزارها معمولاً از طریق اپلیکیشن‌های آلوده وارد سیستم گوشی‌های شما می‌شوند. وجود این اپلیکیشن‌های مخرب در سیستم شما اختلال ایجاد می‌کند؛ مثلاً سرعت دستگاهتان را کاهش می‌دهد، داده‌های اینترنتی شما را بیش‌ازحدی که استفاده کرده‌اید مصرف می‌کند، امنیت سیستم شما را پایین می‌آورد و با سرقت اطلاعات شما، حریم خصوصی‌تان را به خطر می‌اندازد. پس بهتر است این اپلیکیشن‌های آلوده را قبل از اینکه در دستگاهتان اختلال ایجاد کنند، شناسایی کنید و از بین ببرید.

1.jpg

اپلیکیشن‌های آلوده از فروشگاه‌های غیررسمی وارد گوشی یا تبلت شما می‌شوند؛ پس برای حفظ امنیت خودتان برنامه‌ها را حتماً از فروشگاه‌های رسمی دانلود کنید.
اگر متوجه حضور بدافزار درگوشی یا تبلت‌تان شدید اول باید بررسی کنید و ببینید اخیراً چه برنامه‌هایی را روی دستگاهتان نصب‌کرده‌اید و مهم‌تر این‌که این برنامه‌ها را از کجا دانلود کرده‌اید. این‌طور راحت می‌توانید اپلیکیشن آلوده را پیدا کنید و آن را از بین ببرید.
پس از پیدا کردن اپلیکیشن آلوده، گوشی یا تبلت‌تان را در حالت Safe Mode قرار دهید، چراکه حالت امن باعث می‌شود این اپلیکیشن کمتر به دستگاه شما آسیب بزند.
در بیشتر دستگاه‌های اندرویدی می‌توانید با نگه‌داشتن دکمه خاموش / روشن، هنگامی‌که دستگاه روشن است؛ وارد حالت امن شوید، با نگه‌داشتن این دکمه‌ها یک منوی چندگزینه‌ای شامل حالت «Safe Mode» و «Emergency Mode» یا حالتی مشابه برای شما نشان داده می‌شود. گزینه موردنظر را انتخاب و صبر کنید تا دستگاهتان مجدداً راه‌اندازی شود.
بعد از راه‌اندازی مجدد دستگاه، به بخش تنظیمات بروید و وارد قسمت برنامه‌ها شوید تا اپلیکیشن‌های موجود را ببینید. سپس برنامه‌هایی که به نظرتان آلوده یا مشکوک هستند را انتخاب و به‌سادگی Uninstall کنید.
پس از انجام مراحل بالا نوبت به نصب یک برنامه امنیتی قوی می‌رسد تا از دستگاه شما در برابر نفوذ ویروس‌ها، بدافزارها و فایل‌های آلوده محافظت کند.
در پایان یک نکته بسیار مهم اینکه همیشه سیستم‌عامل دستگاهتان را به‌روز کنید؛ زیرا به‌روز نبودن سیستم‌عامل دستگاه یکی از دلایل اصلی آسیب دیدن دستگاه‌های اندرویدی است.
گردآورنده: علی‌اصغر زارعی

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط