رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

پیشگیری وضعی از جرایم سایبری (پارت اول)

1398-03-08 11:13
تنظیم اندازه قلم

پ

3:25

پیشگیری وضعی از جرایم سایبری (پارت اول)

مقدمه و بیان مسئله:
بشر در طول حیات خود اعصار گوناگونى را پشت سر گذاشته و هریک از آن‌ها را با الهام از تحول عظیمى که در آن عصر پدید آمده و گامى از رشد و تکامل بشرى را رقمزده نامگذاری کرده است، مانند:عصر آتش،عصر آهن‏ و عصر حاضر که عصر فناورى اطلاعات و ارتباطات نام‌ گرفته است (ابراهیمی،  1391: 7).
هنوز نیم‌قرن از اختراع اولین رایانه نمى‌‏گذرد،آن‌ هم رایانه‌‏اى سنتی که‏ البته سرعت عمل آن از ابتدایى ‏ترین ماشین‌ حساب‌های دیجیتال امروزى نیز کمتر بود، اما به‌هرحال تحولى شگرف در دنیاى علم و فناورى محسوب‏ مى‌‏شد و از همین رو رایانه‌ها در این مدت کم به‌خوبی توانستند جاى خود را در تمامى شئون زندگى انسان باز کنند و به نوعى خود را در تمامى پیشرفت‌‏ها سهیم سازند.این اقبال عمومى و بهره‏‌بردارى روزافزون از سیستم‌هاى‏ رایانه‏‌اى زمانى شتاب بیشترى به خود گرفت که در ابتداى دهه نود میلادى‏ امکان اتصال شدن آن‌ها به یکدیگر در سراسر جهان فراهم شد.در این زمان‏ بود که مشاهده شد مرزها و موانع فیزیکى بى‏اثر شده و به نوعى رؤیاهاى‏ جهانى بشر واقعیت یافته است .اما از آنجا که این پدیده شگفت‏‌انگیز از همان بدو تولد در دسترس‏ همگان قرار گرفت،هرکس مطابق اغراض و مقاصد خود از آن سود مى‌‏جست و نتیجه آن شد که بعضى از این بهره‏‌بردارى‌‏ها جنبه سوءاستفاده به‏ خود گرفت و بالطبع سیاست‌گذاران خرد و کلان را واداشت که تدبیرى‏ بیندیشند (الهی منش،  1391: 15).

این سوءاستفاده‌‏ها که در مجموع جرائم رایانه‌اى نام‌گرفته‌‏اند، طیف جدیدى از جرائم هستند که به سبب ویژگى‏‌هاى متمایزى که با جرائم‏ سنتى دارند،تصمیم گیران جامعه را بر آن داشته‌‏اند تا در ابعاد مختلف‏ اقدامات متمایزى را طرح ‏ریزى کننند.
جرایم رایانه‌ای جرایمی سازمان یافته می‌باشند که از طریق اشخاص حرفه‌ای وبا سواد انجام می‌شوند و همیشه  ومجازات‌ها قوانین رایانه‌ای امروزه برای مجازات مجرمین کافی اما کامل نمی‌باشد چون هر روز جرایم جدیدی به وجود می‌آید که برای مجازات آن‌ها نیاز به قوانین جدید داریم همانگونه که جرایم اینترنتی همیشه درحال روز شدن هستند بایستی تلاش کرد تا بتوان با نو شدن جرایم هرساله قوانینی را که در زمینه جرایم جدید قابل اعمال باشد ارائه کرد چون رایانه واینترنت همیشه وهمیشه شکلهای مختلفی به خود می‌گیرند برای پیشگیری از این جرایم می‌بایست همه دستگاه‌ها تلاش کنند و مردم نیز توصیه‌های مسئولین را در این مورد جدی بگیرند و در هنگام استفاده از اینترنت و رایانه مورد استفاده قرار دهند تا مورد سوءاستفاده دیگران قرار نگیرند.
همچنین اگر دیدند سایت یا وبلاگی برخلاف قوانین تعیین شده در حال ارائه مطلب میباشد موضوع را سریعا به دادستانی اطلاع تا نسبت به اعمال فیلتر درمورد آن سایت اقدام شود قضات نیز می‌بایست به شدت با کسانی که اقدام به جرایم رایانه‌ای می‌کنند برخود نمایند چون این جرایم هم سبب بردن مال وهم سبب بردن ابروی اشخاص می‌گردد برخورد قضات نیز در پیشگیری از وقوع جرم اهمیت دارد بایستی سعی شود در زمینه جرایم رایانه‌ای مجازات‌ها بازدارندگی بیشتری داشته باشد تا هم سبب ارعاب مردم وهم سبب عبرت گرفت مجرمین شود تا دیگر اقدام به چنین جرایمی ننمایند (بابایی،  1390: 20).
همزمان با توسعه و کاربرد پذیری رایانه و سیستم‌های رایانه‌ای، جرایم رایانه‌ای هم به وجود آمده‌اند. اگرچه دامنه و حوزه‌ی وقوع جرم در هر حوزه با توجّه به ویژگی‌ها و وسعت کاربرد و استفاده متفاوت بوده‌است. از سال 1960 میلادی تا کنون سه نسل از جرایم رایانه‌ای برشماری شده‌اند. نسل اوّل که مقارن سال‌های دهه‌ی هشتاد، هفتاد و اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی است و چون استفاده از اینترنت در آن زمان شیوع نداشت، عمده‌ی جرایم مرتبط با رایانه‌ها بود و ازاین‌ رو این دسته از جرایم صرفاً به «جرایم رایانه‌ای» یاد می‌شوند. نسل دوّم جرایم رایانه‌ای از اوایل دهه‌ی هشتاد تا اوایل دهه‌ی نود به وقوع پیوستند که به «جرایم علیه داده‌ها» تعبیر می‌شوند. در این نسل، «داده» صرف‌ نظر از اینکه در رایانه قرار داشته باشد، در واسط‌ها و ابزارهای انتقال مورد توجه قرار گرفت و دیگر تأکیدی بر رایانه نبود. نسل سوّم رایانه‌ای نیز همزمان با فراگیر شدن اینترنت از اوایل دهه‌ی 1990 میلادی به وجود آمدند. این جرایم که با گسترش کاربرد شبکه و اینترنت به وجود آمدند نام «جرایم سایبری» را به خود گرفتند(پاک‌نهاد،  1388: 10).

ادامه این مقاله در ماه آتی بارگزاری خواهد شد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط