سایه فضای مجازی بر روابط خانوادگی

۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۱۱:۴۹
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۱۶

سایه فضای مجازی بر روابط خانوادگی

خانواده واحدی است که بر اساس ازدواج پدید می‌آید و از آغاز پیدایی خود، همچون حریمی امن، زندگی انسان را در بر گرفته و موج تازه ای در درون شبکه خویشاوندی ایجاد می‌کند که شمار زیادتری از خویشاوندن را نیز به هم پیوند می‌دهد.

آنچه در خانواده از اهمیت برخوردار است توجه به ارزش‌ها به ویژه ارزشهای خانوادگی و اجتماعی است . ارزش‌های اجتماعی از اساسی‌ترین عناصر نظام اجتماعی هستند که از طریق آنها می‌توان جامعه را کنترل کرد و به سوی زوال یا تعالی سوق داد.

فضای-مجازی.jpg
 بنابراین خانواده‌ها باید عواملی را که موجب شکل‌گیری و تقویت ارزش‌ها و ارتباطات خانواده و جامعه می‌شوند، بشناسند.

فضای مجازی تهدیدی برای حریم خصوصی

از مسائل بسیار مهمی که در سیاست‌گذاری رسانه‌ای و اجتماعی دنیا به آن پرداخته می شود، مسئله « سواد‌رسانه‌ای » است.

امروزه در سراسر دنیا با بهره‌گیری از حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم نهادهای دولتی، آموزش‌های لازم از طریق رسانه‌ها و برقراری دوره‌های آموزشی به شهروندان ارائه می‌شود.

این آموزش‌ها موجب می‌گردد، شهروندان روش‌های بهره‌گیری صحیح از رسانه جدید را فراگرفته و آسیب‌ها و خطرات احتمالی آن را نیز بیاموزند، به‌گونه‌ای که شرط لازم برای ورود به عرضه شبکه‌های اجتماعی و اینترنت، آگاهی از این سواد محسوب می‌گردد.

پیامدهای منفی فضای مجازی

430341_136_0.jpg
۱-شکل‌گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذب: علت عدم امکان شناسایی هویت واقعی اعضاء و نیز عدم امکان کنترل محتوای تولید شده توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی، یکی از مهمترین پیامدهای منفی این شبکه‌ها، شکل گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذبی خواهد بود که توسط برخی از اعضای این شبکه‌ها و با اهداف خاص منتشر می‌شود.

۲-تبلیغات ضد دینی و القای شبهات: در شبکه‌های اجتماعی نیز مانند سایر رسانه‌ها، افراد و گروه‌های مغرض با اهداف از پیش تعیین شده و با شیوه‌های مخصوص، اقدام به تبلیغ ضد دینی و حمله به اعتقادات مذهبی می‌نمایند.

۳- نقض حریم خصوصی افراد: شبکه‌های اجتماعی، ابزارها و امکاناتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند تا  آن‌ها بتوانند تصاویر و ویدئو‌های خویش را در صفحه شخصی خود قرار دهند. در اغلب شبکه‌های اجتماعی، برای حفظ حریم خصوصی افراد، راه کارهایی ارائه شده که کافی نیستند.

۴-تقویت روحیه انزوا طلبی و خانواده گریزی: عضویت و فعالیت در شبکه‌های اجتمای موجب دورشدن افراد از کانون گرم خانواده و انزوای آنها در فضای حقیقی می‌شود که این امر بروز آسیب‌های روانی این قشر از جامعه را به دنبال خواهد داشت.

۵-تأثیرات منفی رفتاری: فرد با عضویت در هر شبکه‌اجتماعی درگیر نوع خاصی از فرهنگ ارتباطی می‌شود که بدون تردید، میزان تأثیر پذیری فرد از این محیط، صفر مطلق نخواهد بود. پس هر شبکه‌اجتماعی، هویت مطلوب خود را ترویج می‌کند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط