رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

حذف خودکار فایل‌های بلااستفاده در ویندوز 10

1398-04-01 13:06
تنظیم اندازه قلم

پ

2:20

حذف خودکار فایل‌های بلااستفاده در ویندوز 10

اگر حجم هارد دیسک شما کم باشد قطعاً بارها و بارها با پیام خالی کردن حجم حافظه روبه‌رو می‌شوید اما فشرده‌سازی حجم هارد دیسک در بیشتر مواقع باعث خرابی سیستم‌عامل می‌شود. بهترین راه‌حل حذف اطلاعات و فایل‌هایی است که در ویندوز مورداستفاده قرار نمی‌گیرند ولی باعث افزایش فضای هارددیسک می‌شوند.

ویندوز 10 قابلیتی به اسم Storage Sense دارد که می‌تواند فایل‌های اضافه را به‌صورت خودکار حذف کند. با این کار حجم زیادی از اطلاعات بدون استفاده به‌صورت خودکار حذف می‌شود؛ در حقیقت این قابلیت به شما کمک می‌کند که به‌صورت خودکار و بدون نیاز به هیچ کاری فایل‌های موقتی مثل فایل‌هایی که در سطل آشغال وجود دارند، حذف شوند. برای فعال کردن Storage Sense به بخش تنظیمات ویندوز بروید:

2_0.jpg
روی گزینه سیستم کلیک کنید، روی گزینه Storage کلیک کنید.

3_0.jpg
بعد برای فعال کردن قابلیت Storage Sense گزینه ON را فعال کنید.
با فعال کردن Storage Sense هر چیزی که مورداستفاده قرار نمی‌گیرد به‌صورت خودکار حذف می‌شود. برای تغییر تنظیمات و اینکه مشاهده کنید چه گزینه‌هایی در این بخش فعال و غیرفعال هستند روی Change How We Free Up Space کلیک کنید.
اولین گزینه Delete Temporary Files That My Apps Aren^t Using

4_0.jpg

وقتی برنامه‌ای نصب یا حذف می‌شود یک سری فایل و پوشه بدون استفاده از آن باقی می‌ماند که حذف آن‌ها به‌صورت دستی ممکن نیست؛ چون کاربر دقیقاً نمی‌داند چه فایلی از چه برنامه ای و در چه بخشی حذف نشده است. با فعال کردن Delete Temporary Files That My Apps Aren^t Using می‌توانید  به صورت خودکار این‌گونه فایل‌ها را حذف کنید. توصیه می‌کنم این گزینه  را فعال کنید. دومین گزینه Delete Files That Have Been In The Recycle Bin For Over 30 Days

5_1.jpg

این گزینه فایل‌هایی که بیشتر از 30 روز در سطل آشغال باقی‌مانده باشند را حذف می‌کند، می‌دانید که تا وقتی یک فایل از سطل آشغال حذف نشود، هنوز فضایی که اشغال کرده خالی نمی‌شود و حجم درایو هیچ تغییری نمی‌کند، یعنی می‌توانید با فعال کردن این بخش محتوایی که 30 روز از ارسالش به سطل آشغال گذشته را به‌صورت خودکار و برای همیشه پاک‌کنید.

6_0.jpg

شما همین‌طور می‌توانید با کلیک روی Clean Now به ویندوز اجازه دهید تا فرآیند پاک‌سازی را در همین لحظه و به‌طور عادی برای شما انجام دهد. فعال کردن قابلیت Storage Sense و فعال کردن دوبخشی که پیشنهاد شد باعث افزایش فضای هارددیسک شما می‌شود و آن را تمیز و مرتب‌تر می‌کند و عملکرد دستگاهتان را هم بهبود می‌بخشد.
اگر از کاربران ویندوز 10 هستید توصیه می‌کنم برای مدیریت راحت‌تر و عملکرد بهتر هارد دیسکتان این قابلیت را فعال کنید و تنظیمات مربوط به آن را اعمال کنید.
گردآورنده: علی‌اصغر زارعی

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط