چگونه فضای ذخیره‌سازی در آی او اس را بیشتر کنیم؟

۱۳۹۸-۰۴-۰۲ ۱۹:۱۸
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۵۹

چگونه فضای ذخیره‌سازی در آی او اس را بیشتر کنیم؟

فضای ذخیره‌سازی مهم‌ترین بخش دستگاه هوشمند است. چراکه اگر این فضا پر شود نه‌تنها سرعت سیستم شمارا پایین می‌آورد بلکه امکان نصب اپ های جدید و ذخیره‌سازی محتوی را هم با مشکل مواجه می‌کند. با چند روش یا راهکار می‌شود این فضای ذخیره‌سازی را مدیریت کرد.
در گام نخست قسمت تنظیمات دستگاه وارد بخش جنرال شوید و به قسمت آیفون استوریچ بروید و اندکی صبر کنید.

1_3.jpg
بعد از مدت کوتاهی میزان فضای اشغال‌شده و فضای آزاد حافظه گوشی‌تان را می‌بینید. همین‌طور می‌بینید که اپ ها، مدیا، مسیج ها و عکس‌ها هرکدام چقدر از حافظه را اشغال کرده‌اند. لیست اپ های نصب‌شده روی گوشی و میزان فضای اشغال‌شده توسط هرکدام را می‌توانید ببینید. روی هر اپ که بزنید میزان حافظه‌ای که اشغال کرده و داده‌های مربوط به آن را هم می‌بینید. اگر لیست اپ ها را چک کنید، می‌بینید که برخی از اپ ها، فضای زیادی را اشغال نکردن ولی داده‌های مربوط به آن‌ها حجم زیادی را گرفتند؛ به این اپ ها اصطلاحاً، اپ های پرمصرف گفته می‌شود.
اما چطوری این فضای ذخیره‌سازی را خالی کنید؟
اولین راه و یکی از راه‌های خوب حذف اپ پرمصرف است، چراکه اپ ها بعد از مدتی یک فایل کش ایجاد می‌کنند که فضایی را درگوشی شما اشغال می‌کند گاهی وقت‌ها کم هم نیست. خیلی از اپلیکیشن ها این قابلیت حذف کش از طریق تنظیماتشان را ندارند؛ که مثل تلگرام از طریق تنظیمات، کش آن را پاک‌کنید؛ بنابراین تنها راه، حذف و نصب دوباره آن‌ها است. برای این کار در لیست اپ ها، روی اپ موردنظر زده و در صفحه‌ای که باز می‌شود، گزینه دیلیت را بزنید.

2_5.jpg
اگر به اپ نیاز ندارید دیگر نصبش نکنید تا حافظه شما اشغال نشود ولی در غیر این صورت می‌توانید دوباره آن را نصب کنید این کار باعث می‌شود اپ جدید فضای کمتری از حافظه را اشغال کند چراکه دیگر کشی ندارد.
شما در همین صفحه گزینه Offload Apps را هم می‌بینید.

3_3.jpg
با انتخاب آن فایل اجرایی اپ از روی گوشی تلفنتان پاک می‌شود اما تمام اسناد و فایل‌های مرتبط به آن حفظ می‌شود بنابراین در آینده به‌راحتی می‌توانید دوباره روی حافظه دستگاه نصبش کنید و به تمام اطلاعاتش دسترسی داشته باشید، البته لازم است بگوییم این قابلیت در آی او اس ۱۱ به بالا طراحی‌شده است. برای نصب دوباره برنامه‌ای که از طریق قابلیت Offload Apps حذف‌شده، مسیری که در بالا گفته شد را دوباره طی کنید یعنی در تنظیمات به بخش جنرال و آیفون استوریچ بروید اپ موردنظر را از لیست انتخاب کنید و این بار گزینه Reinstall App را بزنید تا دستور نصب مجددش صادر شود.
یکی از اپلیکیشن هایی که درگوشی آی او اس حافظه نسبتاً زیادی به خودش اختصاص می‌دهد اپ آی مسیج، این اپ نه‌تنها پیام‌ها، بلکه عکس و ویدیو و گیف هایی که از طریق چت‌های مختلف دریافت کردید را هم نگه می‌دارد؛ یعنی حتی آن‌ها را ذخیره کرده باشید بازهم در این اپ می‌بینید. در آی او اس ۱۱ این قابلیت در اختیار شما است که فایل‌هایی که در چت‌هایتان است و فضای زیادی را اشغال کرده‌اند را حذف کنید.

4_3.jpg
برای حذف فایل‌های ضمیمه در چت‌های آی مسیج، در قسمت آیفون استوریچ، گزینه Review Large Attachments را انتخاب کنید. پس‌ازآن لیست فایل‌ها را می‌بینید، گزینه ویرایش را زده، فایل‌هایی را که می‌خواهید حذف کنید را انتخاب و گزینه سطل آشغال را بزنید.

5_4.jpg
 به همین سادگی فایل‌های ضمیمه اپ آی مسیج را حذف می‌کنید؛ و فضای خالی حافظه‌تان را بیشتر می‌کنید. اگر در قسمت I phone Storage هم سری به اپ فوتو بزنید می‌توانید از طریق بخش Recently Deleted Album روی گزینه Empty بزنید و عکس‌هایی که حذف کردید ولی هنوز در این پوشه هستند را کاملاً پاک‌کنید.

 6_4.jpg
در حقیقت وقتی عکس‌ها را از گالری آیفونتان حذف می‌کنید آن‌ها به پوشه Recently Deleted Album می‌روند. اگر این پوشه را پاک نکنید عکس‌ها تا ۳۰ روز در آنجا می‌مانند تا اگر خواستید بتوانید آن‌ها را برگردانید. بعد از ۳۰ روز هم به‌صورت خودکار حذف می‌شوند.

7_3.jpg
بهتر است در قسمت phone Storage به اپ سافاری بروید البته اگر برای وب گردی از آن استفاده می‌کنید.

8_0.jpg

در این اپ گزینه Website Data را انتخاب و بعد روی Remove All Website Data زده تا تاریخچه وب گردی پاک شود.
در آخر هم برای آزادسازی بیشتر فضای ذخیره‌سازی در آیفون و آی پد توصیه می‌کنیم، اطلاعات ذخیره‌شده روی گوشی‌تان را هر از چند گاهی چک کنید و مواردی که نیاز ندارید را حذف کنید یا به فضای ذخیره‌سازی ابری مثل I Cloud، Google Drive، One Drive ارسال کنید.
گردآورنده: علی‌اصغر زارعی

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط