رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

7 کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی در سال 2018

1398-04-12 11:42
تنظیم اندازه قلم

پ

5:43

7 کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی در سال 2018

افزایش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی منجر به بیشتر شدن کلاهبرداری در حوزه شبکه‌های اجتماعی شده و قشر زیادی از کاربران را در معرض خطر قرار داده است.

فیس‌بوک در سه ماهه دوم سال 2018 از 2.23 میلیارد کاربر فعال ماهانه برخوردار بوده و اینستاگرام تا ماه ژوئن 2018 به میزان 1 میلیارد کاربر فعال داشته است.

با فعالیت کاربران بصورت اشتراک‌گذاری و ارتباط در شبکه‌های اجتماعی و از طرفی سیستم عامل نه‌چندان قدرتمند شبکه‌های اجتماعی، زمینه‌ساز انواع مختلف نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی و امنیت شده است.

همانطور که تمامی کارشناسان امنیت اذعان دارند، اجازه داشتن کارمندان برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در سازمان‌های بزرگ، می‌تواند سیستم‌های رایانه‌ای را به شدت آسیب‌پذیر نماید. متأسفانه کلاهبرداری‌های زیادی رواج یافته است، که در اینجا به بزرگترین آن‌ها در سال 2018 اشاره می‌شود.

01_18.jpg
 
1. کَت فیشینگ:

Catfishing نوعی کلاهبرداری رایج اینترنتی است که در آن کاربر با ایجاد یک پروفایل جعلی، سعی در ایجاد روابط به ظاهر صمیمی یا عاشقانه با کاربران دیگر کرده تا از ایشان به مقاصد مالی یا اخلاقی سوءاستفاده نماید. البته این جرائم فقط در اینستاگرام اتفاق نمی‌افتد و کاربران غافل و نا‌آگاه در سایت‌های دوست‌یابی و دیگر اپلیکیشن‌ها نیز به‌راحتی در دام کلاهبرداران قرار می‌گیرند.

بنا بر اعلام  Heimdal Security "مجرم با استفاده از پایگاه اطلاعات قربانی، به دنبال یک کاربر آسیب پذیر و مشتاق، جهت سوءاستفاده عاطفی از وی است."
 

009.jpg

هنگامی که جنایتکار قربانی را فریب می‌دهد، با شروع اعتمادسازی و استحکام روابط با قربانی، در نهایت برای ملاقات حضوری توافق حاصل می‌نماید، ولی در مرحله‌ی بعدی قربانی در می‌یابد این امر چندان هم ساده نیست چرا که اکنون این تبهکار است که خود را محتاج به مبالغ مختلفی جهت انجام سفر ملاقات، تهیه بلیط، ویزا  نشان می‌دهد. سپس سایر نواقص مالی جهت ملاقات حضوری یا فعالیت‌های دیگر، یکی پس از دیگری مطرح می‌شود. متأسفانه تمامی بهانه‌ها به منظور به بازی گرفتن احساسات قربانی به هدف خالی کردن جیب وی است.

بنا بر اعلام سال گذشته، فیس بوک با استفاده از هوش مصنوعی (AI) اقدام به کاهش جرائم مرتبط یا catfishing نموده است. مقامات فیس بوک بیان داشتند در حال توسعه ویژگی‌هایی هستند که کاربران را از مواردی که عکس‌هایشان بدون مجوز منتشر می‌شوند آگاه می‌سازد..

Untitled_4.jpg

2. جعل پروفایل:

سرقت مشخصات کاربران در شبکه‌های اجتماعی، یکی دیگر از موارد استفاده از یک پروفایل جعلی جهت انجام اقدامات شرورانه است. در این مورد، مجرمین سایبری به منظور تصاحب هویت قربانی و سوءاستفاده‌های بعدی، اغلب از ویژگی‌ها و جزئیاتی نظیر عکس‌ها، محل تولد و شغل برای تنظیم هرچه واقعی‌تر پروفایل جعلی استفاده می‌نمایند.

نسخه‌های دیگر این کلاهبرداری عبارتند از هک کردن پروفایل و تغییر رمز عبور، سپس سوءاستفاده از اعتماد دنبال کنندگان و مخاطبین به روش‌های مختلف است. شاید شما نیز با درخواست مالی یک کاربر در فضای مجازی مواجه شده‌اید که سابقه ارسال هیچ گونه پیام مشابهی را نداشته است. برای مثال اغلب مجرمین پس از نفوذ و دسترسی به پروفایل دیگران، ادعا می‌کنند درهنگام تعطیلات کیف پول خود را از دست داده‌اند و نیاز به انتقال پول نقد برای بازگشت به خانه دارند.   

03_21.jpg

3.لاتاری، قرعه کشی و بخت‌آزمایی:

این شگرد ابتدا در اوایل سال 2018 پا به عرصه کلاهبرداری سایبری گذاشت. مضمون قالب چنین پیام‌هایی برنده شدن کاربر در قرعه کشی‌های مختلف از سوی مراکز معتبری چون فیس‌بوک، اینستاگرام و برندگان قرعه کشی گرین کارت است. این پیام‌ها از سوی پروفایل‌های جعلی بنام اشخاص و سازمان‌های معروف در فضای مجازی منتشر می‌شوند.

اغلب این پیام‌ها به زبان انگلیسی و با قواعد نادرست بوده و به کاربر مژده جایزه بزرگ لاتاری می‌دهند ولی از قربانی خواسته می‌شود به ازای دریافت جایزه  باید هزینه دریافت جایزه پرداخت کنند! این در حالی است که گاها قربانی پس از پرداخت پول در چندین مرحله به مبالغ سنگین، متوجه موضوع می‌شود.

04_29.jpg

4. تست‌های روانشناسی و استخراج اطلاعات ذهن قربانی:

1-مانند کدام شخصیت سریال تلویزیونی هستید؟

2-دوست داشتید در کدام شهر زندگی می‌کردید؟

3-شخصیت شما به کدام سلبرتی نزدیکی دارد؟

این سؤالات آشنا نیستند؟

این کوئیزها و سؤالات محبوب بطور گسترده‌ای در فضای مجازی پخش شده‌اند و از کاربران تقاضا دارند تا دقایقی ولو به منظور سرگرمی صرف پاسخگویی نمایند. ولی بنا‌ براعلام برخی منابع امنیتی، تعداد زیادی از این آزمون‌ها جهت سرقت سلیقه و اطلاعات شما برای انجام کلاه‌برداری‌های بعدی است. حتی در برخی از موارد مجرمین در لابه‌لای سؤالات، لینکی قرار داده که با کلیک بر روی آن، اطلاعات مهم بانکی یا هویتی شما به‌سرقت می‌رود.

یکی از کارشناسان امنیتی BBB اعلام داشت: "شمار بالایی از تست‌های رایگان موجود در شبکه‌های اجتماعی به احتمال فراوان در پی جمع‌آوری و سرقت اطلاعت شخص هستند چرا که اگر رایگان هستند پس ارزش آن‌ها در اطلاعاتی ست که از شما جمع‌آوری می‌کنند و اغلب این اطلاعات بر خلاف تمایلات شما بکار گرفته خواهند شد."

پس لازم است به کوئیز‌ها مشکوک بوده و قبل از انجام آن از خود بپرسید که طراح آن چه کسی است. آیا مورد اعتماد شما می‌باشد؟
کارشناسان امنیتی SYMANTEC دریافته‌اند برخی از کوئیزها به قصد فروش خدمات گوناگون است و بعد‌ها کاربران نا‌آگاه با هزینه‌های سنگین ماهیانه مواجه می‌شوند.

06_4.jpg

5. کلاهبرداری با کوتاه کردن لینک:

اگر چه ابزار‌های کوتاه کننده‌ لینک مفید هستند و می‌توانند لینک‌های طولانی را به اختصار و جذابیت بیشتری درج نمایند اما می‌توانند در جهت مخفی نمودن صفحات خطرناک نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

توصیه می‌شود کاربران به هنگام کلیک بر انواع لینک‌های کوتاه شده، نهایت دقت و سخت‌گیری را اعمال نمایند. چرا که لینک‌های کوتاه، مرجع  واقعی را مخفی می‌نمایند. این مرجع واقعی ممکن است سایتی خطرناک بوده که توسط مجرمین و به منظور آلوده نمودن دستگاه شما طراحی شده باشد.
 

07.jpg

6. پیام‌ فریبنده‌ی زنجیره‌ای:

شگرد جدید کلاهبردارن، هشدار دروغین به کاربران در مورد اتفاقی ناگوار است که منجر به حذف تصاویر و فیلم‌ها از روی اکانت قربانی می‌شود.

جدیدترین پیام شایع مربوط به پیغامی قابل باور از طرف اکانت‌های جعلی سازمان‌های بسیار معتبر و شناخته شده است که کاربر را توصیه به آپلود تصاویر می‌نماید. ضروری است جهت مقابله با چنین شگردی، مراقب املا کلمات، ساختار جمله‌ای غلط و سایر موارد رسوا کننده‌ باشید.    
 

08_0.jpg

7. فروش سیگنال: 

این یک شگرد رو به رشد کلاه‌برداری مالی در Instagram و دیگر کانال‌های رسانه‌های اجتماعی است. مجرمین از طریق متقاعد ساختن قربانی به سرمایه گذاری مطمئن با استفاده از اطلاعات مالی (رانت) دروغین، از کاربران پول می‌گیرند.

طبق بررسی‌های کارشناسان، اکثر مجرمین با به فروش گذاشتن اطلاعات دروغین مالی در زمینه‌های مختلف مانند ارز، طلا و بازار بورس با وعده کسب سود هنگفت به قربانی سودجو، در واقع وی را تشویق به پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان "پیش‌گویی بازار‌های مالی" می‌نمایند.
   

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط