راهنمای استفاده کودکان از تلفن همراه

۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۰:۱۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۲۹

راهنمای استفاده کودکان از تلفن همراه

رد و بدل کردن پیامک راه خوبی برای ارتباط با دوستان و خانواده است؛ اما بعضی‌ها پیامک‌های می‌فرستند که ممکن است بد و ناراحت‌کننده باشد. این پیامک‌ها هم ممکن است از طرف آشنایان باشد و هم از طرف غریبه‌ها.

• پاسخ ندادن به پیامک‌های آزاردهنده کار درستی است. وقتی پیامکی دریافت می‌کنید که باعث ناراحتی شما می‌شود، حتماً به بزرگترتان بگویید. باید بدانید که شما مسئول پیامی هستید که می‌فرستید؛ پس چیزی ننویسید که باعث ناراحتی کسی شود. بعضی‌ها پیام‌های بی‌ارزشی می‌فرستند که مثل تبلیغ شماره موبایل هستند. این پیام‌ها، هرزنامه نام دارند. اگر از کسی که نمی‌شناسید پیامی دریافت کردید، حتماً آن را پاک بکنید.

• به خاطر داشته باشید که نباید به هرزنامه‌ها و پیام‌هایی که از طرف افراد ناشناس است، پاسخ دهید؛ چون که امکان دارد فردی که پیام را فرستاده، باز هم به شما پیام دهد. حتی ممکن است اینجور پیام‌ها ویروس داشته باشند و باعث خراب شدن گوشی شما شوند.

• هرگز نباید برای کسی که در دنیای واقعی نمی‌شناسید پیام تصویری بفرستید؛ حتی اگر با او در اینترنت صحبت کرده باشید و فکر می‌کنید که او را شناخته‌اید، و یا حتی کسی که از طریق یکی از دوستانتان با او آشنا شده‌اید. مطمئن باشید تا وقتی که کسی را رودررو نبینید، نمی‌توانید او را درست بشناسید. اگر یک فرد ناشناس از شما خواست که پیام تصویری برایش بفرستید، حتماً به بزرگترتان خبر دهید.

• هرگز به کسی که در دنیای واقعی نمی‌‎شناسید شماره‌ی موبایلتان را ندهید. بعضی وقت‌ها مردم برای اینکه کسی را فریب دهند و شماره‌ی موبایل و اطلاعات شخصی‌اش را بگیرند، به او دروغ می‌گویند. یادتان باشد، کسانی که شما در دنیای واقعی آن‌ها را نمی‌شناسید، برای شما غریبه هستند. اگر می‌خواهید شماره‌ی موبایلتان را به کسی بدهید که در اینترنت با او آشنا شده‌اید، فراموش نکنید که واقعاً او را نمی‌شناسید. هرگز با او قرار ملاقات نگذارید، چونکه او هنوز برای شما غریبه است.

• هرگز با کسی که نمی‌شناسید قرار ملاقات نگذارید. همیشه اینجور چیزها را به بزرگترها بگویید و پیام را ذخیره کنید. صدای زنگ تماس و پیامک موبایل را می‌شود تغییر داد. این کار راه‌های مختلفی دارد؛ مثل استفاده از زنگ‌های که در گوشی‌تان دارید ویا دانلود فایل زنگ از اینترنت، و البته دریافت فایل زنگ از دوستان.

• باید بدانید که دریافت صدای زنگ از اینترنت یا از پیامک، برایتان هزینه دارد؛ پس ابتدا باید مطمئن شوید که زنگی که انتخاب کرده‌اید، همان است که می‌خواهید، وگرنه ممکن است پولتان را برای زنگی داده باشید که اصلا نتوانید استفاده کنید. شما باید هنگام دانلود زنگ مراقب باشید؛ چون بعضی افراد ویروس‌ها را به شکل فایل صدای زنگ در اینترنت می‌گذارند. بعضی شرکت‌ها، بدون اینکه شما بخواهید، برایتان صدای پیامک می‌فرستند. آن‌ها برای این پیامک ها از شما پول می‌گیرند و از این طریق پول درمی‌آورند. اگر چنین اتفاقی افتاد، باید با اپراتور خود (ایرانسل، همراه اول و…) صحبت کنید تا شماره‌ای به شما بدهند که با فرستادن پیامی به آن، دیگر پیامکی برای شما ارسال نشود. اگر نگران هستید، از بزرگترتان بخواهید که کمکتان کند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط