رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

تأثیر فضای مجازی در هویت و تربیت فرزندان (۲)

۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۰۸:۴۸
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۲۱

تأثیر فضای مجازی در هویت و تربیت فرزندان (۲)

۱. مدیریت تلفن همراه: بهترین شیوه برای مصون نگه داشتن کودک و نوجوان دور نگه داشتن او از آن امریست که یقین داریم خطرات زیادی را به همراه دارد، ولی به هرحال با توجه به گستردگی ارتباط و استفاده مفید آموزشی از این وسیله، ما نیازمند مدیریت آن برای استفاد از منافعش هستیم. بهترین شیوه مدیریتی در اختیار قرار ندادن تلفن همراه شخصی، برای فرزندانمان است در صورتی که شما با اصرار آن‌ها مبنی بر داشتن تلفن همراه مواجه شدید از او بخواهید که ۴ دلیل مفید بودن تلفن همراه هوشمند که با رجوع به تکنولوژی دیگری آن نیاز ازبین نمی‌رفت را برای شما ذکر کنند. در صورت قانع شدن او را در اختیارش می‌گذارید(طبق تحقیقات هنوز کسی به ۴ دلیل مفید بودن تلفن همراه هوشمند برای کودک ونوجوان دست پیدا نکرده است)  و این امر اطمینان را به کودک و نوجوان خواهد داد که اثرات مثبت این فضا درک شده و شرایط روحی و سبک زندگی امروز را پذیرفتید و بنای ناسازگاری با او را ندارید و عملکرد شما بریک منطقی استوار است.

۲. مسلط شدن بر اینترنت و ملحق شدن به فرزندان: اگر شما از آن دسته از والدین هستید که به هر دلیلی گوشی همراه هوشمند در اختیار فرزند خود قرار داده‌اید پس از این به بعد باید خود را مجهز به دانش فضای مجازی کنید. درباره آن مطالعاتی داشته، در فضای اینترنت به سیر و سیاحت پرداخته و به قسمت‌های مختلف آن سر بزنید. از موتورهای جستجو استفاده کنید. از برنامه‌های تجاری مختلفی که فعالیت‌های نوجوانان را در اینترنت کنترل کرده ومی‌تواند سایت‌هایی را که فرزندانتان به آن‌ها مراجعه کرده‌اند ذخیره کرده و از دسترسی به سایت‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای ممانعت کنند. همچنین ازنرم‌افزارهایی که قادرند از دریافت و نصب کردن (دانلود کردن) برنامه‌ها از اینترنت جلوگیری کنند و محدودیت‌هایی را برای مدت زمان استفاده از اینترنت در نظر بگیرند اطلاع پیداکرده و نصب کنید. وقتی اطلاعات شما دقیق باشد نظارت شما به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیشتر خواهد شد.

۳. راه‌اندازی جلسات گفتگو با فرزندان: معمولا والدین  در صورت خرید کوچک‌ترین وسیله برای فرزند درباره نحوه استفاده آن باهم به گفت‌وگو می‌نشینند، پس لطفاً پس از خریدگوشی هوشمند هم در مورد فواید آن و هم در مورد معایب آن با یکدیگر صحبت کنید. علاقه آنان به این فضا را بپذیرید ولی خطرات آن را هم گوشزد کنید؛ آنان را آماده سازید که اگر با موقعیت‌ها و افراد مشکوکی روبه‌رو شدند بدانند که چگونه باید برخورد کنند.  بدون تحمیل موضوعی با آنها گفت‌وگو کنید و از آن‌ها بپرسید که کدام قسمت فضای مجازی را دوست دارند و علت آن را بیان کنند. از آن‌ها سئوال کنید ولی از بازجویی پرهیز و در عوض خود را علاقه‌مند نشان دهید که می‌خواهید در مورد دوستان اینترنتی‌اش بیشتر بدانید و نگران نباشید که حریم بین شما و او از بین برود، این راهکار فرزندتان را به شما نزدیک تر و فضای اعتماد بیشتری ایجاد می‌کند.

۴. قواعد منطقی وضع کنید: در هر خانه‌ای قواعدی حاکم است مثلا اینکه والدین هرگز اجازه نمی‌دهند که فرزندانشان تمام شب را در بیرون از خانه بگذراند یا هر فیلمی را تماشا کنند. برای استفاده از این فضا هم باید قواعدی حاکم باشد مثلاً در چه مواقعی و یا چه مدتی آن‌ها می‌توانند خودشان را با اینترنت سرگرم سازند. آن‌ها چه کارهایی را می‌توانند و چه کارهایی را نمی‌توانند انجام دهند.

به علاوه بیشتر والدین به بدرفتاری فرزندانشان در جهان واقعی عکس العمل نشان می‌دهند. در مورد بدرفتاری‌های اینترنتی آن‌ها هم باید به همان صورت عمل نمایند و اگر والدین متوجه شدند که فرزندشان دیگران را از طریق اینترنت مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و یا به بعضی سیستم‌ها آسیب وارد می‌کند و یا به جاهایی که نباید بروند ، می‌رود و چیزهایی را که نباید بگوید ، می‌گوید باید با آنها برخورد کنند.

همواره نوجوانان را تشویق نمایید که در کنار استفاده از اینترنت به فعالیت‌های جهان واقعی هم توجه نشان دهند. برای رسیدن به این هدف باید زندگی در فضای اینترنتی را فرع  فضای واقعی قرار داده و تمام تلاش خود را در جهت گسترش فعالیت‌های غیر اینترنتی نوجوانان انجام دهید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط