رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

۱۰ راه برای امنیت آنلاین در برابر حملات سایبری

۱۳۹۸-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۹
تنظیم اندازه قلم

پ

۶:۰۷

۱۰ راه برای امنیت آنلاین در برابر حملات سایبری

آیا تاکنون ایمیل‌هایی از منابع ناشناخته دریافت کرده‌اید که ادعا می‌کنند بیمه، بلیط قرعه‌کشی یا تبلیغات را ارائه می‌دهند؟ شاید متوجه شده باشید که چنین ایمیل‌هایی همیشه پیوندی دارند که از شما می‌خواهد برروی آن کلیک کنید. آنچه در طرف دیگر پیوند نهفته است می‌تواند هر یک از روش‌های مختلف برای بدست آوردن اعتبارنامه مهم ورود به سایت کاربران باشد.

نکاتی که به شما کمک می‌کند تا دربرابرحملات سایبری درامنیت باشید:
۱-   رمزهای عبور قوی را تنظیم کنید


اساسی‌ترین اشتباهی که کاربران مرتکب می‌شوند، تنظیم گذرواژهایی است که به راحتی قابل حدس زدن می‌باشد، مهاجمان با خوشحالی با استفاده از رمزهای رایج، از این یک ضعف استفاده می‌کنند. دسترسی افراد خلاف کار را آسان نکنید و به حساب های آنلاین خود دسترسی پیدا کرده و کلمات عبوری محکم را با ترکیب‌های مختلف حروف بزرگ و کوچک به همراه شماره و شخصیت‌های خاص تنظیم نمایید.

۲-    امنیت ایمیل خود را افزایش دهید


ایمیل یکی از روش‌های متداول است که توسط مهاجمان برای ارسال لینک‌های فیشینگ و مخرب برای بارگیری ویروس‌ها و سایر بدافزارها استفاده می‌شود. بیشتر کاربران اطلاعات قابل توجهی را از طریق ایمیل ارسال می‌نمایند. ایمیل‌ها همچنان که در ابر ذخیره می‌شوند برای حملات بعدی باز هستند. بنابراین، حفظ امنیت ایمیل و محافظت در برابر حملات و نفوذ بسیار مهم است.

می‌توانید به تنظیمات حساب ایمیل خود بروید و آنها را تغییر دهید تا بتوانید بر ایمیل‌های ارسال شده مانند تنظیم یک دوره زمانی کنترل بیشتری داشته باشید تا زمانی که می‌توانید ارسال ایمیل را خنثی‌سازی کنید و وقتی دستگاه ناشناخته به ایمیل‌های شما دسترسی پیدا کند، بلافاصله مطلع شوید.

۳-    مراقب لینک‌های ناشناخته باشید


نشانگر ماوس خود را از پیوندهایی که مشکوک به نظر می‌رسد دور نگه دارید. مهاجمان سعی می‌کنند لینک های جعلی را به عنوان ایمن ارائه دهند و از تکنیک‌های فیشینگ استفاده می‌کنند تا اطلاعات حساس شما مانند اطلاعات حساب بانکی یا شناسه ورود و رمز ورود را بدست آورند.

برخی از پیوندها، در هنگام کلیک، اجرای کد را می‌گیرند که اطلاعات شبکه دستگاه شما را بدست می‌آورد و می‌تواند ابلاغی را در عنوان و همچنین محتوای هر زمان ارسال اطلاعات تغییر دهد. Fuertmore، مهاجمان می‌توانند پیوندهای بارگیری را به ایمیل یا صفحات وب که بدافزارها را روی رایانه شما رها می‌کنند وصل کنند.

۴-    از یک نرم‌افزار آنتی ویروس قابل اطمینان استفاده نمایید


یک نرم‌افزار ضد ویروس قابل اعتماد از دستگاه شما در برابر انواع حملات مخرب محافظت می‌کند. چندین نرم‌افزار ضد ویروس وجود دارد که بصورت رایگان در دسترس است، اما اگر روی خدمات پرداخت شده سرمایه‌گذاری کنید، مطمئناً ارزش پول خواهید داشت زیرا دستگاه شما از وب سایت‌های غیرقابل اطمینان و بارگیری از منابع ناشناخته مطمئن‌تر خواهد بود.

۵-    اتصال به شبکه امن


 وقتی به اینترنت متصل می‌شوید در عمل به میلیون‌ها رایانه دیگر متصل شده‌اید. جریان اطلاعات از اینترنت به شبکه خانگی شما به این شکل است: اطلاعات ابتدا به مودم، سپس به مسیریاب –اکثر افراد مسیریاب دارند- و در نهایت به رایانه شما منتقل خواهد شد. از آنجایی‌که مودم تنظیمات امنیتی ندارد، اولین دستگاه قابل امن‌سازی که اطلاعات را از اینترنت دریافت می‌کند، مسیریاب است. بنابراین قبل از اتصال به اینترنت مسیریاب خود را امن کنید.

۶-    تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های دوره‌ای


در صورت تأسف بار مخرب خراب کردن داده‌ها در دستگاه شما یا در صورت حمله باج‌افزار، در صورت انجام پشتیبان‌گیری‌های دوره‌ای و بارگذاری داده‌های خود در یک سرور ابری قابل اعتماد و ایمن، در برابر هر گونه ضرر آسیب‌پذیر نخواهید بود. فضای ذخیره سازی خارجی شما به سادگی می‌توانید دستگاه خود را تنظیم مجدد کنید و داده‌های خود را از منبع پشتیبان خود بازیابی کنید و مشکل برطرف می‌شود.

۷-    از ابزارهای امنیتی استفاده نمایید


ابزارهای امنیتی مختلف مبتنی بر سیستم عامل مختلف به صورت آنلاین در دسترس هستند که می‌توانید روی دستگاه خود نصب کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا تمام فعالیت‌های موجود در شبکه خود را پیگیری کنید ، کلیه داده‌هایی را که ارسال و دریافت می‌کنید رمزگذاری کنید ، اسکن پرونده‌ها برای بدافزارها قبل از بارگیری آنها ، جستجوی نقاط احتمالی حملات و موارد دیگر.

شما حتی می‌توانید با حمله به دستگاه خود و شناسایی نقاط ضعف که ابزارها به شما راهنمایی می‌کنند چه اقداماتی برای ایمن سازی دستگاه خود انجام دهید ، آزمایش را انجام دهید.

۸-    پاک کردن حافظه پنهان و تاریخچه مرور


مرورگرها دائماً اطلاعاتی را ذخیره می‌کنند که باعث می‌شود کارها سریعتر انجام شود، اگر شما مجدداً همان عملکرد را دوباره انجام دهید مانند مرور مجدد یک وب سایت یا حفظ وضعیت حساب خود برای روزها یا هفته ها.

گذرواژه‌ها و شناسه‌های کاربری شما در کوکی‌ها ذخیره شده، صفحات وب به صورت حافظه پنهان ذخیره می‌شوند و مرورگرها به راحتی از این اطلاعات برای اهداف تحلیل خود استفاده می‌کنند. بنابراین، توصیه می شود به طور مرتب حافظه پنهان، کوکی ها و تاریخچه مرور را پاک کرده و همه این اطلاعات را به خوبی پاک کنید.

۹-    از یک مدیر برنامه استفاده نمایید


برخی از وب سایت‌ها هنگام ثبت نام شما را در خبرنامه یا ایمیل تبلیغاتی مشترک می‌کنند. بعضی اوقات، شما می‌خواهید به یک سندی یا ویدئویی دسترسی پیدا کنید که باعث می‌شود در هنگام ورود به سیستم، به سیستم وارد شوید و این کار را انجام دهید.

برای جلوگیری از انتشار ایمیل خود در چنین وب سایتهایی، می توانید یک شناسه نامه الکترونیکی جداگانه ایجاد کنید که برای وب سایت‌های ناایمن استفاده می‌کنید و این ایمیل را با دیگر شماره‌های بازیابی یا شناسه‌های ایمیل مرتبط نکنید ، بنابراین شناسه اصلی ایمیل شما از چنین ایمیل‌های اسپم عاری نخواهد بود. می‌توانید از برخی نرم‌افزارهای مدیریت حساب استفاده کنید که ایمیل شما را برای ثبت نام در کدام وب سایت ثبت کرده است ، بنابراین سازماندهی کارها برای شما پیچیده نخواهد بود.

۱۰-    احراز هویت چند عاملی را استخدام نمایید


تأیید هویت چند عاملی به این معنی است که شما باید مراحل مختلف تأیید اعتبار را طی کنید تا بتوانید به حسابهای خود دسترسی پیدا کنید. این روند تأیید هویت را به طرز چشمگیری تقویت می‌کند و شما می توانید اطمینان داشته باشید که یک حمله بی‌رحمانه نیرویی نمی‌تواند به حریم خصوصی شما صدمه بزند.

لازم نیست نگران فساد داده یا افشای اطلاعات محرمانه باشید چندین شرکت وجود دارد که این روش را برای تأیید اعتبار کارمندان خود اتخاذ کرده اند. به جای ورود به سیستم در یک فرآیند پیچیده، احراز هویت چند عاملی به اندازه کافی ایمن است که می‌توان از آن به عنوان یک نقطه ورود به سیستم استفاده کرد و در نتیجه، شما به چندین برنامه در دستگاه خود وارد خواهید شد.

نتیجه

با خدمات اینترنت پر سرعت، تهدیدات آنلاین رو به افزایش است. شما هرگز نمی‌دانید که چگونه داده‌های شما برای تجزیه و تحلیل توسط غول‌هایی مانند فیس‌بوک و گوگل استفاده می‌شود. مطمئناً توجه کرده‌اید که فقط یک جستجوی یک محصول در آمازون منجر به همان کالایی می‌شود که در فیس‌بوک و اینستاگرام برای شما تبلیغ می‌شود. اگرچه این برای دریافت توصیه ها قابل قبول است، حریم خصوصی شما از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، مطمئن باشید که با رعایت دستورالعمل‌های فوق و ایمن‌سازی خود در اینترنت، بخشی از کار خود را انجام می‌دهید.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط