رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

6 روش برای تقویت رمزعبور

1398-05-19 11:54
تنظیم اندازه قلم

پ

6 روش برای تقویت رمزعبور

امروزه براى محافظت بهتر از داده‌ها و اطلاعات مى‌بايست امنيت رمزهاى عبور بيش از پيش رعايت شوند و براى پيشگيرى از افشار اطلاعات بايد از رمزهاى قوى و پيچيده تر استفاده نمود. در اين مقاله با چند روش براى تقويت رمزعبور آشنا مى‌شويد.

امروزه براى محافظت بهتر از داده‌ها و اطلاعات مى‌بایست امنیت رمزهاى عبور بیش از پیش رعایت شوند و براى پیشگیرى از افشار اطلاعات باید از رمزهاى قوى و پیچیده تر استفاده نمود. در این مقاله با چند روش براى تقویت رمزعبور آشنا مى‌شوید.

1. پیچیدگی بیشتر رمزهاى‌عبور

گفته می‌شود که کلمه عبور باید آسان باشد تا شما همیشه آن رابه یاد داشته باشید، اما این کار باعث مى‌شود هرکس دیگری نیز قادر باشد تا رمزعبورتان راحدس بزند، اینجاست که کلمه عبور باید به اندازه کافی دشوار باشد تا هر کس به طور تصادفی نتواند حدس بزند چراکه با تکنولوژی‌های جدید و مدرنى که امروزه به وجود آمده است تنها درعرض چند ثانیه امکان رمزگشایی کلمات عبور ساده وجود دارد.

password-protection.jpg

2. هیچ موقع از یک رمزعبور دوباره استفاده نکنید

کلمه عبور را نباید دوباره استفاده کرد.اگر چه امرى آسان باشد یا به آن عادت کرده اید! برای مثال اگر یکی از حساب‌های شما به دست یک فرد هکر افتاده باشد، فرد سوء استفاده‌گرمى‌تواند بااستفاده آن رمز به هر وبسایت دیگرى که شما عضو شده‌اید نفوذ کرده و به بقیه حساب‌هایتان آسیب برساند. درکل با نادیده گرفتن این نکته براحتی  1 یا 100 حساب شما به خطر می‌افتد.

pro-img-2.png

3. گذاشتن رمز دو مرحله‌ای

به این معنى که یک لایه دوم حفاظت به حساب خود اضافه کنید. به عبارت دیگر برای ورود به حساب کاربری خود حتما یه رمز ثانویه هم قرار دهید تا فرد وارد شونده حتما تایید احراز هویت شود. مثلا یک شماره موبایل قرار دهید تا به محض ورود از شما کدی که ارسال می‌شود به گوشی همراهتان را بخواهد. اینجا مشخص مى‌شود که حتما خود شما هستید که مى‌خواهید به حساب کاربریتان وارد شوید.

Two-Factor-AuthenticationA-Security-Must-Have.jpg

4. برای رمز عبور خود زمان مصرف تعیین کنید

به این معنى که از زمانی که شما رمز را برای ورود به حساب کاربری وارد مى‌کنید یا از طریق رمز دومرحله ای و گوشی موبایل خود این رمز را دریافت مى‌کنید براى آن تاریخ انقضاء تعیین کنید تا بعد از مدت مشخصى رمز از بین برود و دیگر قابل استفاده نباشد.

password.jpg

5. سریعا رمز پیش فرض یا همان default را تغییر دهید

براى اکثر حساب‌هاى کاربرى یک گذرواژه پیشفرض تنظیم مى‌ شود. در این موارد، فورا رمزهای  پیش فرض را باید تغییر داد. رمزها را در اطراف خود به صورت یادداشت یا هرچیز دیگرى نگه ندارید چون به راحتی می‌توان لیستی از کلمات عبور پیش فرض برای انواع دستگاه‌ها را بدست آورد و این باعث مى‌شود اجازه دسترسی به حساب‌هایتان را ظرف چند ثانیه به افراد سودجو بدهید. لازم نیست هر هفته یا هرماه رمزها را تغییر دهید اما باید کاملا حواستان به کلمات عبور باشد و اگر آن را در معرض خطر مشاهده کردید حتما رمز عبور خود را تغییر دهید دقیقا مثل زمانی که کلیدهای قفل درب منزلتان را گم مى‌کنید.

bypass-lock-screen-in-windows-10.jpg

6. تمام رمزهای عبور خود را فراموش کنید

یکی از بهترین روش‌های محافظت از حساب‌های شخصی این است که هرگز یک رمزعبور خاص را در اولویت قرار ندهید و آن را بخاطر نسپارید. شاید این به نظر غیرمنطقى بیاید. اما به راحتی مى‌توان با استفاده از یک برنامه مدیریت رمز که به طور خودکار از رشته‌های طولانی و پیچیده یک کلمه عبور جدید به وجود می آورد، استفاده نمود تا دیگر نیازى به حفظ کردن و بخاطر سپردن رمزهاى عبور نباشد. ضمن اینکه با استفاده از این برنامه‌ها به راحتی مى‌توان ازحملات فیشینگ نیز جلوگیری نمود.

 

مترجم: محسن ولایتى

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط