رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

روش‌هایی برای محافظت از سیستم در برابر تهدیدات اینترنتی

1398-05-22 09:22
تنظیم اندازه قلم

پ

4:18

روش‌هایی برای محافظت از سیستم در برابر تهدیدات اینترنتی

اوضاع امنیت در فضای سایبر روز به روز در حال بدتر شدن است. اگر یک زمانی برخی افراد برای شهرت و قیافه گرفتن، به سراغ سایت‌های مشهور می‌رفتند و به آن ولو برای چند لحظه دسترسی غیرمجاز داشتند، امروزه با قضیه متفاوتی مواجه هستیم. هدف افراد سودجو امروزی را فقط می‌توان در یک چیز خلاصه کرد: پول. و به همین دلیل است که آن‌ها خیلی بی سر و صدا و با تبحر کارهای خویش را پیش می‌برند. ناگفته نماند که تبهکاران سایبری، از این آشفته بازار سود خوبی هم به جیب می‌زنند. بر اساس گزارشی منتشر شده، در یک دوره زمانی ده ساله، صنعت بدافزار سالانه 10 الی 13 میلیارد دلار رشد داشته است.

Google Research هم مدعی است که از هر 10 وب سایت، یک مورد آن‌ها با بدافزارهای drive by آلوده است. در ژوئن 2009 Windows Secrets e newsletter گزارش داد که حتی وب سایت‌های به ظاهر سالم و عاری از آلودگی، از قبیل Coldwell Banker.com، Variety.com و Tennis.com هم دارای عملکردی هستند که وقتی کاربران Internet Explorer از آن‌ها بازدید می‌کنند، مورد حمله اکسپلویت Gumblar قرار می‌گیرند. بدون شک نباید از ترس ویروس، اینترنت را کنار گذاشت. راه صحیح، تعامل درست و معقول با این موذی‌های دیجتالی است. در ادامه لیستی از ده فعالیت کارگشا که تهدیدات امنیتی را تا حدودی به محاق می‌برد، ارائه می‌شود.

1. یک ضدویروس قوی نصب کنید
کاربران بسیاری بر این گمانند که ضدویروس‌های رایگان، فراهم آورنده سطح قابل قبولی از امنیت بوده و حفاظت خوبی در برابر ویروس‌ها و کلا بدافزارهای اینترنتی به وجود می‌آویرند. که البته این عقیده کاملا نابجا و اشتباه است . این نوع برنامه‌های ضد بدافزار رایگان، معمولا نمی‌توانند در برابر تهدیدات اینترنتی که روزبه روز و حتی ساعت به ساعت با افزایش آن‌ها مواجه هستیم کار چندانی از پیش ببرند و اصولاً هم برای این کار ساخته نشده‌اند. به کاربران توصیه می‌شود که حتما به نصب ضدویروس‌های تجاری (غیررایگان) روی آورند. نسخه‌های نیمه رایگان نیز باید از بروزرسانی‌های روزانه برخوردار باشد تا بتواند در مواجهه با حجم عظیم تهدیدات فضای سایبر کارآمد باشد.
2. یک برنامه ضد هرزنامه بلا درنگ نصب کنید
بعضی کاربران بر این اشتباه پافشاری می‌کنند که با نصب ضد ویروسی که در آن ویژگی ضد هرزنامه تعبیه شده، می‌توان به خوبی راه هرزنامه‌ها و ایمیل‌های تبلیغاتی را سد کرد. برخی دیگر نیز بر این باورند که یک ضد هرزنامه رایگان، به علاوه یک ضدویروس، می‌شود نور علی نور! که این هم خیال باطلی بیش نیست. متاسفانه بسیاری از ضدهرزنامه‌های رایگان، هیچ محافظت بلادرنگی ارائه نمی‌کنند و یک مانع واقعی در برابر ایمیل‌های تبلیغاتی، تروجان‌ها و مزاحمت‌های هرزنامه‌ای به شمار نمی روند. حالا همه این‌ها به کنار، بعضی ضد هرزنامه‌های رایگان، وقتی از آلودگی سیستم خبر می‌دهند که رایانه کاربر واقعا آلوده شده و بدافزار به هزار توی سیستم سرک کشیده است؛ و این یعنی نوشدارو بعد از مرگ سهراب. در مورد نرم افزارهای پولی مشابه، قضیه کاملا متفاوت است.
3. ضدویروس خود را بروز نگه دارید
از ملزومات صحیح کار کردن ضدویروس‌ها و ضدهرزنامه‌ها می‌توان به شناسه‌ها و دیتابیس‌های بروزرسانی که به طور مرتب در اختیار این برنامه‌ها قرار می‌گیرد، اشاره کرد. بدون این آیتم‌ها، محافظت از رایانه شدیدا مخدوش خواهد بود. در اوایل سال 2009 شرکت امنیتی AVG با انتشار آماری ضمن اعلام اینکه تهدیدات رایانه‌ای، از رشد فزاینده و البته مخفیانه‌ای برخوردار است، خاطرنشان کرد بر اساس برآوردهای صورت گرفته، روزانه بین 100 هزار تا 300 هزار وب سایت در معرض تخریب و هجوم قرار دارد.

این یک توصیه مهم و تکراری است که ضدویروس‌ها و ضدهرزنامه‌ها را باید «بروز» یا به قول خارجی ها update نگه داشت. کاربران باید به عامل مهمی همچون جلوگیری از انقضای license ضدویروس توجه داشته باشند تا مبادا با از کار افتادن ضدویروس، مجال برای خودنمایی بدافزارها باز شود. کارشناسان بر این باورند که سرعت انتشار تهدیدات اینترنتی امروزه به سطح «هشدار آمیزی» رسیده و هکرها از این بابت ممنون شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر، فیس‌بوک و مای اسپیس هستند!
4. هر روز سیستم خود را اسکن کنید
شاید این مورد کمی بدبینانه یا حداقل بسیار محافظه کارانه تلقی شود ولی واقعیت این است که امروزه اینترنت به یک گنجه بی در و پیکری شبیه شده است که محافظت خوبی هم از آن انجام نمی‌شود و دقیقا به همین دلیل، انسان‌های بداندیش و فرصت طلب، با ولع بسیار به گشت زنی در آن پرداخته و راه‌های سرقت اطلاعات کاربران بوده و در نهایت فقط به جیب خود فکر می‌کنند صرف نظر از نوع ضدویروسی که بر سیستم خود نصب کرده‌اید، اسکن روزانه رایانه سطح امنیت داده‌های شما را بالا می‌برد. در این پروسه باید تمام هارددیسک سیستم خود را اسکن کنید. با این کار می‌توانید تهدیداتی را که بعضا از چشم ضدویروس‌ها به دور می‌ماند، شناسایی کرده و در مقابل آن‌ها واکنش‌های لازم را انجام دهید.
5. AUTO RUN را غیر فعال کنید
امان از این auto run! آیا هیچ می‌دانید این ویژگی که شاید محبوب خیلی‌ها باشد بستری است برای اجرای ویروس‌ها؟ هنگامی که یک درایو (مانند USB) به سیستم وصل می‌شود و این auto run هم شروع به عرض اندام می‌نماید، بعضی بدافزارها به طور خودکار اجرا می‌شوند. به همین سادگی! نتیجه این که با اتصال هر نوع درایو شبکه‌ای، هارددیسک‌های اکسترنال، USB و مانند آن، یک سری ویروس‌ها به طور خودکار منتشر می‌شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط