رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

پیشگیری وضعی از جرایم سایبری (پارت سوم)

۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۰:۱۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۵۳

پیشگیری وضعی از جرایم سایبری (پارت سوم)

این تعریف دو دسته جرایم ذیل را در بر می‌گیرد:
۱- جرایم رایانه‌ای محض: جرایمی که ارتکاب آن‌ها قبل از پیدایش رایانه و اجزای فناوری اطلاعات امکان پذیر نبوده‌اند؛ مانند دسترسی غیرمجاز.
۲- جرایم رایانه‌ای سنتی: که ارتکاب آن‌ها وسیله رایانه دارای عواقبی بسیار شدیدتر نسبت به ارتکاب سنتی آن است؛ مانند برخی جرایم مرتبط با محتوا مانند هرزه‌نگاری و یا تخریب فیزیکی نسبت به کامپیوتر.
مبارزه با جرایم رایانه‌ای:
گسترش جرایم رایانه‌ای در دنیا، خصوصاً در کشورهایی که بیشترین استفاده کنندگان رایانه و اینترنت در دنیا محسوب می‌شوند، باعث شد تا حکومت‌ها به فکر ایجاد سازوکار قانونی و حقوقی رسیدگی و مبارزه با این‌گونه جرایم بیافتند. کنوانسیون‌های بین‌المللی نیز برای تشریک مساعی در روند شناسایی جرم و مجرمین، همکاری در پی‌جویی و تعقیب قضایی و پلیسی مجرمان و تبادل دانش و اطّلاعات پلیسی در شناخت و کشف علمی جرایم سایبری نیز تشکیل شدند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کنوانسیون بوداپست در سال ۲۰۰۱ اشاره کرد. از کشورهای فعّال پیش‌رو در پی‌جویی و مبارزه با جرایم رایانه‌ای می‌توان به ایالات متّحده‌ی امریکا، روسیه، چین، کره‌جنوبی، انگلستان، هند، فرانسه و آلمان اشاره کرد(بابایی،  ۱۳۹۰: ۲۵).
انواع جرم های رایانه‌ای:
هک کردن: عبارتست از نفوذ به یک سیستم کامپیوتری بدون داشتن مجوز، مالکیت یا صلاحیت لازم. هک کردن یعنی غلبه کردن بر سیستم های امنیتی یک سیستم کامپیوتری برای دسترسی غیر قانونی به اطلاعات ذخیره شده در این سیستم کامپیوتری. لو رفتن رمز عبور به قصد دسترسی به اطلاعات خصوصی افراد یک سازمان یکی از رایج ترین تخلفات رایانه‌ای است. یکی از خطرناکترین خلاف کاری های رایانه‌ای عبارتست از هک کردن آدرس IPتا بدین وسیله خلافکار خود را به جای کس دیگر جا بزند و افکار شوم یا جنایات موردنظر خود را اجرا کند.
فیشینگ: عبارتست از تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند رمز عبور، شناسه عبور و جزئیات کارت اعتباری با جا زدن خود به‌عنوان یک منبع قابل اعتماد.فیشینگ از طریق سرویس های ایمیل یا با وعده های دروغ انجام می گیرد یا با ایجاد برخی جذابیت ها کاربران اینترنتی را ترغیب می کنند اطلاعات خود را در سایت هایی که توسط کلاه برداران ساخته شده است وارد کنند. این خلاف کاران معمولاً وب سایت هایی طراحی می کنند که در کاربر احساس اعتماد و وارد شدن در یک سایت امن را می دهد و معمولاً هم موفق می شوند یعنی کاربر در دام آن‌ها افتاده و اطلاعات خود را وارد می کند.
حمله فیشینگ جیست؟ فیشینگ نوع بسیار خاصی از جرائم رایانه‌ای است که برای فریب دادن شما درزمینهٔ افشای جزئیات مالی و شخصی شما، طراحی شده است. مجرمان رایانه‌ای، یک وب سایت جعلی ایجاد می کنند که بسیار شبیه به وب سایت بانک (یا هر وب سایت دیگری که تراکنش های مالی در آن انجام می‌شود مانند eBay) است. سپس تلاش می کنند تا شما را به‌منظور بازدید از این سایت و تایپ کردن اطلاعات محرمانه خود نظیر اطلاعات ورود به سایت، کلمه عبور و PIN فریب دهند. نوعاً مجرمان رایانه‌ای تعداد زیادی نامه های الکترونیکی ارسال می کنند که حاوی یک فراپیوند به سایت جعلی است. حمله فیشینگ نوعی ویژه از جرم سایبری است که در آن، مجرم یک کپی تقریباً ۱۰۰ درصد شبیه یک وب سایت بنگاه تجاری، ایجاد می کند. سپس تلاش می کند تا کاربران را برای افشای جزئیات شخصی خود نام کاربری، کلمه عبور، PIN و غیره از طریق یک فرم در سایتی جعلی فریب دهد که این اجازه را به مجرم می دهد با استفاده از این اطلاعات پول به دست آورد(الهی منش،  ۱۳۹۱: ۴۰).
فیشرها یا مجرمان فیشینگ از تکنیک های متعددی برای فریب دادن کاربران به‌منظور دسترسی به سایت جعلی استفاده می کنند. مثلاً، ارسال ایمیل هایی که به نظر می آید از یک بانک باشد. این ایمیل ها اغلب از لوگوهای قانونی و یک سبک تجاری خوب استفاده می کنند و سربرگ نامه را به گونه ای طراحی می کنند که شبیه این به نظر برسد که به بانکی قانونی تعلق دارند. به‌طور کلی، این نامه ها به دریافت کنندگان اطلاع می‌دهند که بانک، زیرساخت IT خود را تغییر داده و از تمامی مشتریان می خواهد که اطلاعات کاربری خود را مجدداً تصدیق کنند هنگامی‌که دریافت‌کننده، روی لینک موجود در ایمیل کلیک می کند، به سایتی جعلی هدایت می‌شود که از او می خواهد اطلاعات شخصی خود را وارد کند.
اهم جرایم رایانه‌ای در غرب استان تهران:
دسترسی غیرمجاز به داده‌ها
دسترسی غیر مجاز به سامانه‌های مخابراتی
برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی
سایر جرایم علیه محرمانگی داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی
کلاهبرداری رایانه‌ای
سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه
ارسال محتویات مستهجن و مبتذل
انتشار فیلم خصوصی و خانوادگی
مزاحمت اینترنتی
تهدید و اخاذی
آموزش نحوه ارتکاب جرایم رایانه‌ای
هتک حیثیت و نشر اکاذیب
انتشار اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط