رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

تهران در صدر آلودگی سایبری در یک سال اخیر

۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۰۹:۵۸
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۰۸

تهران در صدر آلودگی سایبری در یک سال اخیر

بر مبنای آمار منتشرشده از سوی مرکز مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای در یک سال اخیر شهر تهران در رأس آلودگی سایبری کشور قرار دارد.

سامانه رصد ماهر وابسته به مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای، در گزارشی تعداد آدرس‌های آی پی آلوده کشور که در ۱۲ ماه اخیر ثبت‌شده است را منتشر کرده است.این گزارش برمبنای تعداد آسیب‌پذیری‌ها و میزان بات نت‌های شناسایی‌شده در شبکه سایبری کشور منتشرشده است.

آسیب‌پذیری (Vulnerability)، به معنی ضعف در روش‌های امنیتی سیستم، کنترل‌های داخلی و یا پیاده‌سازی است که می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد. در همین حال بات نت (Botnet) شبکه‌ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت‌های مخرب و اغلب حملات DDoS و یا ارسال ایمیل‌های هرزنامه تحت کنترل گرفته‌شده است.

بات‌نت‌ها می‌توانند فعالیت‌های مخربی ازجمله صفحات اسپم، انجام حملات DDoS، توزیع بدافزارها (مثل Trojan horses، ابزارهای جاسوسی و keyloggerها)، به سرقت بردن نرم‌افزارها، کشف و سرقت اطلاعات، سرقت هویت، دست‌کاری بازی‌های آنلاین و نظرسنجی‌ها، حملات فیشینگی (Phishing) و کشف کامپیوترهای آسیب‌پذیر را انجام دهند.

بات به‌عنوان اجزای بات نت، یک برنامه نرم‌افزاری (بدافزار) است که روی یک میزبان آسیب‌پذیر نصب می‌شود. این نرم‌افزار می‌تواند به روش‌های مختلف روی کامپیوتر میزبان نصب شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به مشاهده یک وب‌سایت آلوده اشاره کرد. ربات‌ها اغلب به نحوی پیکربندی می‌شوند که هر بار که کامپیوتر قربانی روشن شود، ربات نیز فعال شود.

در گزارش سامانه رصد ماهر، مجموع آسیب‌پذیری آدرس‌های IP کشور در یک روز ۲۵۴ هزار و ۱۶۱ آدرس، در یک هفته ۷۷۸ هزار و ۲۲۳ آدرس و در یک ماه یک‌میلیون و ۹۶۵ هزار و ۵۳۱ آدرس اعلام‌شده است.

این در حالی است که مجموع آلودگی‌های این آدرس‌ها بر مبنای آسیب‌پذیری و بات نت، برای یک روز ۵۴۳ هزار و ۱۱۲ آلودگی، برای یک هفته یک‌میلیون و ۸۳۱ هزار و ۴۴۱ آلودگی و در یک ماه ۴ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۶۰۰ آلودگی اعلام شد.

شناسایی تعداد بات نت‌ها
بیشترین گزارش تعداد بات نت‌ها نیز به مرداد ۹۸ برمی‌گردد که ۲ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۶۵ بات اعلام‌شده و این در حالی است که در خردادماه، یک‌میلیون و ۱۱۸ هزار و ۸۱ بات گزارش‌شده است.

3213488.jpg

در نمودارهای زیر تعداد آدرس IPهای کشور که برای آن‌ها گزارش آلودگی در ۱۲ ماه اخیر ثبت‌شده، قابل‌مشاهده است.

3213489.jpg

منحنی Distinct تعداد IPهایی را نشان می‌دهد که برای آن‌ها حداقل یک مورد گزارش آلودگی ثبت‌شده و منحنی Total مجموع کل آلودگی‌های این IPها را نمایش می‌دهد.

بر اساس این آمار، بیشترین گزارش آسیب‌پذیری مربوط به اردیبهشت ۹۸ است که یک‌میلیون و ۶۰۹ هزار و ۶۲۱ آدرس IP آسیب‌پذیر در کشور شناسایی‌شده است. این در حالی است که در مردادماه امسال ۸۶۳ هزار و ۹۶۸ آدرس آسیب‌پذیر در کشور شناسایی‌شده است.

بیشترین گزارش تعداد بات نت‌ها نیز به مرداد ۹۸ برمی‌گردد که ۲ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۶۵ بات اعلام‌شده و این در حالی است که در خردادماه، یک‌میلیون و ۱۱۸ هزار و ۸۱ بات گزارش‌شده است.

پرتکرارترین بات ها در ماه اخیر

این آمار که توسط مرکز تخصصی آپای دانشگاه صنعتی اصفهان جمع‌آوری و پیاده‌سازی شده است، وضعیت آلودگی‌های یک ماه اخیر کشور را نیز به تفکیک نام استان نشان می‌دهد. این نمودارها شامل فعال‌ترین شبکه‌های بات و آسیب‌پذیری در ۳۰ روز اخیر و نیز پراکندگی آلودگی در سطح کشور می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین آلودگی سایبری مربوط به تهران و پس‌ازآن اصفهان، گیلان و یزد است. این در حالی است که کمترین آدرس IP آلوده شناسایی‌شده مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶۴ مورد IP آلوده است.

درزمینه‌ی آلودگی سایبری استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و زنجان هم در یک ماه اخیر کمترین آدرس‌های IP آلوده را داشته‌اند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط