رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

آیا هواپیماها می‌توانند مورد حمله مجرمان سایبری قرار گیرند؟

1398-06-02 11:57
تنظیم اندازه قلم

پ

1:42

آیا هواپیماها می‌توانند مورد حمله مجرمان سایبری قرار گیرند؟

مجرمان سایبری می‌توانند داده‌های مهم مانند ارتفاع، سرعت و ... هواپیماها را از کار بیاندازند.

محققان اطلاعیه‌ای تحت عنوان هشدار امنیتی درباره صنعت هوانوردی صادر کردند. در این اطلاعیه اشاره شده است که مجرمان سایبری می‌توانند با دسترسی به هواپیماهای کوچک در داده‌های مهم پرواز هواپیماها دخالت کنند و با متصل کردن یک دستگاه کوچک به شبکه هواپیما،  داده های مهم مانند ارتفاع، سرعت و ...  را از کار بیاندازند. این وسیله به آن‌ها اجازه دسترسی غیرمجاز به سیستم خلبان هواپیماهای کوچک را نیز می‌دهد. این هشدار علامتی است برای سازندگان هواپیما و آن‌ها را ترغیب می‌کند تا راه‌های بیشتری را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به هواپیما در نظر بگیرند.
این موضوع مشابه آنچه در چند سال گذشته در صنعت خودرو مشاهده شده است می‌باشد، سیستم‌های ارتباطی شبکه‌ای برای صنعت حمل و نقل هوایی بیش از پیش اهمیت دارند. صنعت خودرو پس از تحقیقات فراوان هنوز در معرض آسیب است که طی چند سال گذشته، اقدامات قابل توجهی در جهت افزایش امنیت سایبری در این خصوص برداشته شده است.
اما این هشدار در مورد هواپیماهای کوچک که هنوز با سیستم‌های کنترل مکانیکی قدیمی کار نمی‌کنند صدق می‌کند.
اما خوب است که بدانیم مجرمان سایبری ممکن است بتوانند بر خوانش موتور، داده‌های قطب نما، ارتفاع و سایر قرائت‌های لازم برای حمل و نقل هوایی ایمن نیز دسترسی و کنترل داشته باشند.
با پیشرفت مداوم فناوری، امنیت سایبری هواپیمایی همچنان به عنوان یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های این صنعت است، زیرا جواب مثبت است که هواپیماها نیز می‌توانند مورد حملات مجرمان سایبری قرار بگیرند. اما خوشبختانه مجرمان سایبری برای این کار نیاز به دسترسی فیزیکی به هواپیما دارند تا بتوانند دستگاه‌هایی که این دسترسی را به آن‌ها می‌دهند را به آن وصل کنند. اما این را نیز باید بدانیم که در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مجرمان سایبری از این آسیب پذیری سوءاستفاده کرده‌اند، وجود ندارد و این هشدار به معنای این نیست که به زودی شاهد هواپیماهایی خواهیم بود که از آسمان سقوط می‌کنند. اما با این حال، هیچ فناوری مدرنی به طور کامل از حملات مجرمان سایبری محافظت نمی‌شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط