رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

بدافزار چیست؟ چگونه می‌توان با آن مقابله نمود؟

1398-06-06 07:27
تنظیم اندازه قلم

پ

بدافزار چیست؟ چگونه می‌توان با آن مقابله نمود؟

بدافزار یا به زبان ساده‌تر(Malware) به یک برنامه مخرب گفته می‌شود که برای کاربران اینترنت و دستگاه‌های دیجیتال از قبیل رایانه و گوشی هوشمند مضر می‌باشد. انواع بدافزار شامل: ویروس، جاسوسی، کرم‌ها، تروجان و … است. بدافزارها عملکردهای متفاوتی را مثل سرقت اطلاعات – به‌اشتباه انداختن کاربر- تغییر یا حذف داده‌ها – کدگذاری (Data Encryption) ناخواسته روی‌داده‌ها – و یا مانیتور کردن فعالیت‌های کاربر بدون مجوز او را انجام می‌دهند.

بدافزارها چگونه کار می‌کنند؟

نویسندگان بدافزار از روش‌های متفاوتی برای انتشار و تکثیر بدافزار خود در شبکه‌ها و یا دستگاه‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. مثلاً یکی از رایج‌ترین روش‌های که برای آلوده سازی کامپیوترها استفاده می‌شود انتقال بدافزار با استفاده از فلش مموری است.

از دیگر روش‌های که می‌توان به آن اشاره نمود انتقال بدافزار توسط دانلود فایل از اینترنت می‌باشد در این روش معمولاً کاربر وارد سایت‌های مخرب (Malicious Website)  شده و به‌صورت ناخواسته و بدون اطلاع از ماهیت اصلی بدافزار را دانلود می‌کند. حملات فیشینگ نمونه‌ای از وب‌سایت‌های مخرب می‌باشند.

به‌طورکلی روش‌های زیادی برای انتقال بدافزار از طریق اینترنت وجود دارد که از دیگر نمونه‌های آن می‌توان به انتقال بدافزار از طریق ایمیل اشاره نمود. معمولاً در این روش ایمیل دریافتی با مضمونی معقول و قانونی می‌باشد اما زمانی که کاربر روی لینک درون ایمیل کلیک می‌کند تنها یک بدافزار دانلود و اجرا می‌شود.

انواع بدافزارها

ویروس (Virus): بدافزارها انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن‌ها دارای صفات و ویژگی‌های خاص خود می‌باشند. مثلاً یکی از انواع بدافزارها ویروس‌ها هستند و همان‌طور که میدانید عملکرد اصلی ویروس‌ها تکثیر از خود و آلوده سازی دیگر برنامه‌ها می‌باشد. 

کرم (Worms): از دیگر انواع بدافزارها می‌توان به کرم‌ها (Worms) اشاره نمود عملکرد کرم‌ها تا حد زیادی شبیه به ویروس‌ها می‌باشد یعنی کرم‌ها هم می‌توانند خود را تکثیر کنند البته برای تکثیر از خود نیاز به آلوده سازی دیگر برنامه‌ها ندارند که به این عمل کرم‌ها Self Replicate (خود تکثیرکننده) گفته می‌شود.

تروجان (Trojan): تروجان یا اسب تروا، همان‌طور که از نام این بدافزار پیداست این بدافزار خود را در جلد یک برنامه سالم و قانوی مخفی می‌کند و هنگامی‌که برنامه به‌ظاهر سالم اجرا می‌شود اسب تروا شکسته شده و سربازان دشمن سیستم‌عامل را احاطه و منفجر می‌کنند.

جاسوس (Spyware): جاسوس یکی دیگر از انواع بدافزارها می‌باشد که کار آن جمع‌آوری اطلاعات از سیستم‌عامل کاربر است. جاسوس‌افزارها می‌توانند بدون اجازه کاربر فعالیت‌های کاربری را زیر نظر داشته باشند.

چگونه با بدافزارها مقابله کنیم؟

ازآنجاکه بدافزارها انواع زیادی دارند و هرکدام از آن‌ها نیز دارای انواع خود می‌باشند بهتر است همیشه نکات امنیتی مثل دانلود نکردن فایل از وب‌سایت‌های نامعتبر و یا بروز نگه‌داشتن سیستم‌عامل و … را رعایت کنید. اما این گزینه کافی نمی‌باشد و ممکن است در بعضی از مواقع هکرها وب‌سایت‌های معتبر را نیز آلوده به انواع بدافزار کنند در این مورد بهتر است از نرم‌افزارهای امنیتی مناسب مثل انواع آنتی‌ویروس‌ها و یا نرم‌افزارهای امنیتی و دیوار آتش سیستم رایانه‌ای آپدیت شده استفاده کنید.

پیوست اندازه
فایل پی دی اف مقاله272.71 کیلوبایت 272.71 کیلوبایت
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط