رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

داستان کارت‌های هدیه خارجی (GiftCard)

1399-04-29 10:55
تنظیم اندازه قلم

پ

3:48

داستان کارت‌های هدیه خارجی (GiftCard)

داستان کارت‌های هدیه خارجی (GiftCard)

فروش انواع گیفت کارت برای خریدهای اینترنتی از فروشگاه های خارجی، باعث استقبال و دام گستری افراد کلاهبردار به واسطه طراحی فروشگاه های آنلاین جعلی به هدف سرقت اطلاعات کارت های بانکی و همچنین سرقت هویت کاربران گردیده است.

من و حامد علاقه زیادی به تهیه انواع گیفت کارت برای خرید بازی ها، کتاب ها، برنامه ها و موسیقی از فروشگاه های خارجی داشتیم حتی به تقاضای دوستان برای آنها گیفت کارت تهیه می کردیم و پورسانت می گرفتیم، یک روز به منزل حامد رفتم شروع کردیم به جستجو در گوگل، فروشگاه های آنلاین زیادی پیدا کردیم، تبلیغات جذاب و قیمت های بسیار مناسب یکی از این وب سایت ها توجه ما را جلب کرد برای خرید از این فروشگاه ثبت نام کردیم و طبق شرایط فروشگاه از حامد عکس سلفی به انضمام کارت ملی، کارت بانکی و نوشته ای مبنی بر تأیید تارنمای فروشگاه برای احراز هویت گرفتم و ارسال نمودیم، جمعاً مبلغ 5 میلیون تومان درخواست خرید انواع گیفت کارت در سبد خرید حامد ثبت شد، سپس جهت دریافت اسکن گیفت کارت ها، به درگاه پرداخت بانکی وب سایت متصل شدیم، داده های کارت بانکی ثبت و دستور پرداخت ارسال شد، اما پیام خطای پرداخت صادر گردید.
به واسطه یکی از شبکه های اجتماعی با پشتیبان فروشگاه ارتباط و موضوع خطای پرداخت اطلاع رسانی شد، شخص مذکور پرسید بانک عامل کارت بانکی شما چیه، پاسخ این سوال توسط دوستم ارسال شد، سپس از حامد خواسته شد با کارت دیگری اقدام به پرداخت نماید، بنابراین من با کارت شخصی اقدام به پرداخت کردم اما دوباره خطای پرداخت صادر شد. 
پشتیبان فروشگاه گفت تا یک ساعت دیگر مشکل برطرف می گردد و بسیار محترمانه عذرخواهی کرد و کد تخفیف ویژه ای برای خرید گیفت کارت ها به ما هدیه داد.
دقیقه ای نگذشت که ناگهان پیامک هایی از طریق تلفن همراه حامد و من دریافت شد، پیامک ها را باز کردیم و متوجه شدیم که مبلغ 5 میلیون تومان از حساب من برداشت شده است و همچنین مبلغ 20 میلیون تومان به کارت حامد واریز و سپس مبلغ 25 میلیون تومان از کارت بانکی حامد برداشت شد، به همین خاطر من و حامد برای جلوگیری از سوءاستفاده های آتی از طریق تلفن بانک اقدام به مسدودی کارت های بانکی شخصی نمودیم.
بله متأسفانه در دام یک کلاهبردار حرفه ای گرفتار شده بودیم، مشخصه های کارت های بانکی و رمز دوم از طریق درگاه جعلی برای متهم ارسال شده بود.
صبح فردا، من و حامد به همراه مستندات و پرینت تراکنش بانکی به دادسرا مراجعه کردیم، پس از دریافت دستورات قضایی برای تشکیل پرونده به پلیس فتا رفتیم، خوشبختانه با پیگیری کارشناسان پلیس فتا شخص کلاهبردار که عامل برداشت غیرمجاز از حساب بانکی شاکیان زیادی در سراسر کشور بود دستگیر و تمام وب سایت ها و درگاه های جعلی این مجرم بسته شد.
در پیگیری های پلیس فتا مشخص شد مجرم اینترنتی به صورت اینترنتی اقدام به انتقال مبلغ 5 میلیون تومان از کارت بانکی من و همچنین 15 میلیون تومان  از کارت های بانکی دیگران به کارت بانکی حامد می کند سپس با عکس سلفی و مشخصات کارت بانکی حامد اقدام به خرید 25 میلیون تومان گیفت کارت از فروشگاهی معتبر می نماید، نکته جالب اینکه تارنمای این وب سایت جعلی با تارنمای فروشگاه اصلی تقریباً یکی بود و تنها تفاوت بین آدرس دامنه اصلی و دامنه جعلی، اضافه شدن یک حرف تکراری بود، که آن حرف از طریق کلاهبردار به واسطه فتوشاپ حذف شده بود، بنابراین تارنمای موجود در عکس سلفی مغایرتی با تارنمای اصلی نداشت!
کارشناس پلیس فتا توصیه هایی به ما گفت که خواهش می‌کنم به این هشدارها توجه کنید تا گرفتار افراد تبهکار نشوید:
1- افراد سودجو از طریق فروشگاه های جعلی به بهانه فروش انواع گیفت کارت، اقدام به کلاهبرداری می کنند، بنابراین نسبت به اصالت فروشگاه مطمئن شوید.
2- نسبت به اصالت درگاه های پرداخت مطمئن شوید، مجرمین سایبری با طراحی فروشگاه های جعلی و هدایت کاربران به درگاه های پرداخت جعلی اقدام به سرقت داده های کارت بانکی و رمز دوم می نمایند و از طریق شگردهای پولشویی مبالغ را انتقال می دهند.
3- افراد کلاهبردار به صورت زیرکانه اقدام به فریب کاربران برای اخذ عکس های سلفی به انضمام مدارک شناسایی برای عبور از مرحله احراز هویت در فروشگاه های مجازی برای خرید گیفت کارت ها می کنند، بنابراین نسبت به ارسال مدارک هویتی به وب سایت در صورت اطمینان از اصالت فروشگاه اقدام کنید.
4- به وب سایت پلیس فتا مراجعه و توصیه های امنیتی برای تشخیص درگاه های پرداخت جعلی را مطالعه نمایید، همچنین در صورت برخورد با درگاه های جعلی، موضوع در اسرع وقت از طریق وب سایت www.cyberpolice.ir گزارش گردد.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط