رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

خطراتی که ممکن است در شبکه‌های اجتماعی پیش روی افراد باشد

۱۳۹۸-۰۶-۱۳ ۱۰:۳۴
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۵۸

خطراتی که ممکن است در شبکه‌های اجتماعی پیش روی افراد باشد

مطمئناً چه شما وابسته به شبکه های اجتماعی باشید یا یک کاربر ساده، یا حتی کسی که تازه به فکر استفاده از این شبکه ها افتاده است؛ سوالاتی در خصوص مزایا و معایب شبکه های اجتماعی دارید.  گاه در شبکه های اجتماعی با مطالب جالب و سرگرم کننده و آموزنده ای روبرو می شویم که جنبه سرگرمی و آموزش را دارند و گاهی با موارد مخرب و مبتذل. اینکه چگونه استفاده کنیم و بهره ببریم بستگی به خود فرد و دیدگاه وی دارد. اما گاهی این شبکه ها می توانند امنیت و سرمایه مالی و شخصی ما را به خطر بیاندازند.

شبکه های اجتماعی این روزها یکی از سرگرم کننده ترین و جذاب ترین تفریحات جوانان و نوجوانان کشور است که زمان زیادی از آن‌ها را در طی روز به خود اختصاص می دهد.

سایت پلیس فتا در این مطلب آموزشی سعی بر این دارد که مهم ترین خطرات شبکه های اجتماعی که در کمین افراد نا آگاه است را برای اطلاع رسانی شما کاربران عزیز بیان نماید.

۱ . تغییر هویت برای اخاذی از دوستان در شبکه های اجتماعی
گاهی افرادی با تغییر هویت مجازی و تصاویر خود در حساب های کاربری شبکه های اجتماعی از دوست و آشنایان خود یا حتی غریبه ها در فضای مجازی اخاذی می کنند. پلیس فتا در بررسی پرونده های خود با موارد بسیار زیادی از این دست اتفاقات رو به رو می شود.

۲ . حتک حیثیت و اخاذی در پی برهم خوردن روابط در این فضا
گاهی اوقات افراد به روابط خود با دیگران در این فضا اطمینان زیادی دارند و فکر می کنند این ارتباط تا ابد باقی می ماند و متعهدانه است به همین دلیل اقدام به رد و بدل کردن و ارسال عکس و فیلم های شخصی خود به آن شخص می نمایند اما غافل از اینکه پس از اتمام این رابطه، چه بر سر حیثیت و آبروی ما می آید. بنابراین مراقب دوستی های فضای مجازی که به هیچ وجه قابل اطمینان نیست باشید.

۳ . ترویج رابطه های خارج از عرف و نا مشروع
در شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام افراد با اشتراک گذاری چند فیلم وعکس زیبا در یک صفحه، خود را معرفی و اقدام به جذب افراد ساده لوح که به راحتی قربانی مقاصد شوم آنها می شوند، می کنند. به این صورت که با ایجاد یک رابطه دوستی و سپس پیشنهاد رابطه نامشروع، پس از مدتی شخص قربانی را تهدید به افشای این رابطه می کنند و از او اخاذی می کنند.

۴ . خطر سرقت هویت گروه های سنی کودکان و نوجوانان
گاهی کلاهبرداران در ظاهر دوست یا follower در اینستاگرام به نوجوانانی که تجربه زیادی ندارند نزدیک شده و اطلاعات شخصی آنها را بدست می آورند و سپس با دانستن این اطلاعات اقدام به کلاهبرداری مالی از آنها می کنند. مثلا از اطلاعات حساب بانکی آنها سوء استفاده و از آن برداشت می کنند.

۵ . کلاهبرداری از طریق تبلیغات دروغین
کلاهبرداران در شبکه های اجتماعی با راه اندازی کانال یا صفحات، به ظاهرخود را فروشگاه اینتذنتی یا آژانس هواپیمایی یا … معرفی می کنند و در قبال فروش کالا یا بلیطهواپیما و تور، از کاربران هزینه هایی اخذ می کنند و در صورتی که هیچ کالا یا خدماتی برای فروش وجود ندارد و کاربر فریب خورده پول خود را از دست داده است.

مشاهده می کنید که کلاهبرداران می توانند از این شبکه های اجتماعی و اطلاعات ما سوءاستفاده می کنند. بنابراین مراقب اطلاعات مهم خود در این شبکه ها باشید و به دوستان مجازی خود هیچ گاه اعتماد نکنید و هیچ گاه عکس، فیلم، اطلاعات بانکی و … را در اختیار کسی نگذارید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط