رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مخاطب هوشیار در فضای مجازی

۱۳۹۸-۰۶-۱۹ ۲۰:۲۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۳۵

مخاطب هوشیار در فضای مجازی

با گسترش رسانه‌های مجازی و تأثیرگذاری آن‌ها بر افکار عمومی، افراد جامعه هر روز با بمباران خبری از طریق شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌های خبری، مواجه هستند و این در حالی است که بسیاری از اخباری که آن‌ها را به‌راحتی باور می‌کنند، جعلی است!

هرروزه در فضای مجازی خصوصاً شبکه‌های اجتماعی، با اخبار متفاوتی روبرو می‌شویم که بسیاری از این اخبار واقعی نیستند و نباید به آن‌ها اعتنا کنیم، اما راه‌های شناخت این اخبار چیست؟

با گسترش رسانه‌های مجازی و تأثیرگذاری آن‌ها بر افکار عمومی، افراد جامعه هرروز با بمباران خبری از طریق شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌های خبری، مواجه هستند و این در حالی است که بسیاری از اخباری که آن‌ها را به‌راحتی باور می‌کنند، جعلی است!

با رعایت چند نکته کلیدی تا حدودی می‌توانید از خطا‌های خود برای دریافت اخبار کذب بکاهید و اخبار سالم را دریافت کنید:

shutterstock_213779686-760x400.jpg

منبع مطالب را چک کنید
مطمئن شوید که می‌دانید خبری که می‌خوانید از کجا آمده است، تلاش کنید خبر‌های خودتان را از منابع رسمی خبری که به اصول حرفه‌ای پای بند و باسابقه هستند دریافت کنید.
خبر را کامل بخوانید
به خواندن تیتر خبر اکتفا نکنید و مطالب خبری را کامل بخوانید. برخی رسانه‌ها ترفند‌هایی برای جلب‌توجه و اعتماد شما در تیتر دارند.
از موتورهای جستجو بپرسید
برای کشف صحت خبر می‌توانید از موتور‌های جستجو بهره ببرید. این راه تمام اخبار مربوط به جستجوی شما و همچنین موارد مشابه را به‌سرعت در اختیارتان قرار می‌دهد.
هوشیار باشید و اخبار را از منابع مختلف نیز جستجو کنید
سعی کنید نظرات افراد و گروه‌های مختلف را بخوانید و بشنوید تا ذهنتان محدود به یک دیدگاه خاص نشود و شما را تبدیل به یک فرد متعصب و کم‌طاقت نکند.
همیشه از خودتان بپرسید که آیا این اطلاعات توسط کسی که نظرات مشابهی با شما دارد، منتشرشده است و آیا آن‌ها هم همین نظر را دارند؟

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط