رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

تبلیغ افزار یا Adware چیست؟

1398-06-27 07:29
تنظیم اندازه قلم

پ

2:30

تبلیغ افزار یا Adware چیست؟

Adwareمخفف Advertisement Software یا نرم افزار تبلیغاتی است. هر نرم افزاری یا برنامه‌ای که از وجود تبلیغات در کنارش استفاده کند به عنوان تبلیغ افزار یا Adware شناخته می‌شود. Adware ها به اشکال مختلفی می‌توانند فعالیت کنند، از صفحات Popup گرفته که در مرورگرهای اینترنتی مشاهده می‌شود تا تبلیغاتی که در محیط یک نرم افزار قرار گرفته است، برای مثال شما از بازار یک نرم افزار برای گوشی اندرویدی خود دانلود می‌کنید و در حین کار کردن با آن انواع و اقسام تبلیغات را در کنار این نرم افزار مشاهده می‌کنید که در واقع ماهیت Adware بودن نرم افزار را نشان می‌دهد.

برنامه‌های Adware ممکن است تبلیغات خود را در حین فرآیند نصب نرم افزار به شما نمایش بدهند و حتی ممکن است در حین فرآیند نصب به شما امکان این را بدهند که نرم افزارهای جانبی تبلیغاتی بر روی سیستم شما نصب شود، حتما دیده‌اید که برخی نرم افزارها در حین فرآیند نصب نرم افزار انواع و اقسام نوار ابزارها را به شما پیشنهاد می‌دهند و شما نیز بعضا بدون توجه فقط Next را می‌زنید و بعدا متوجه می‌شوید که این نرم افزار یک نوار ابزار تبلیغاتی به همراه داشته است.

برخی از انواع Adware ها در حین فرآیند نصب نرم افزار به شما لینک‌های اینترنتی می‌دهند که به آن‌ها مراجعه کنید و نرم افزارهای مکملی را نصب کنید. برای مثال در خصوص نصب نوار ابزارها حتما نوار ابزار Ask.com را دیده‌اید که تقریبا روی همه‌ی نرم افزارهای Freeware موجود در بازار بصورت اشانتیون قرار گرفته است و یا برای هایپرلینک معمولا آنتی ویروس‌ها در کنار فرآیند نصب به شما پیشنهاد استفاده از ابزارهایی مثل TuneUp Utilities را می‌دهند.

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌هایی که Adware ها خودشان را به آن شکل در می‌آورند ترکیب کردن خودشان با نرم افزارهای Freeware و Shareware است. نرم افزار Shareware در هنگام اجرا یا startup سیستم یک صفحه وب را بصورت خودکار باز می‌کند که به یک تبلیغ اینترنتی منتهی می‌شود، برای مثال شما Daemon Tools را نصب می‌کنید و بعد از اجرا مشاهده می‌کنید که صفحه‌ی تبلیغاتی نرم افزار Astroburn بصورت خودکار برایتان باز می‌شود و تبلیغات این نرم افزار را شاهد خواهید بود. در نرم افزارهای Freeware بعضا تاز زمانی‌که صفحه‌ی تبلیغاتی مورد نظر نرم افزار را باز نکنید برخی از امکانات نرم افزار برای شما فعال نخواهند شد، برای مثال AVG به شما می‌گوید که باید در صفحه‌ی TuneUp ثبت نام کنید تا همه‌ی امکانات در اختیار شما قرار بگیرد و یا حتی ممکن است بگویند حتما فلان نرم افزار را خریداری کنید تا امکانات این نرم افزار فعال شود. در بیش‌تر اوقات این نرم افزارها و برنامه‌ها هیچ‌گونه صدمه و تخریبی بر روی سیستم شما ایجاد نمی‌کنند اما به هر حال ممکن است Adware هایی وجود داشته باشند که به سیستم شما صدمه بزنند.

بنابراین هدف اصلی این‌گونه نرم افزارها فقط تبلیغات است و این موضوع اگر زیاد شود باعث ایجاد مزاحمت برای کاربران می‌شود. اگر Adware ای موجود باشد که به سیستم صدمه بزند این Adware در رده بندی بدافزارها و Malware ها قرار می‌گیرد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط