رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه خرید آنلاین ایمنی را تجربه کنیم؟

1398-07-16 09:11
تنظیم اندازه قلم

پ

4:18

چگونه خرید آنلاین ایمنی را تجربه کنیم؟

در اینجا ما به شما و خانواده‌ها توصیه‌هایی را برای تجربه یک خرید آنلاین ایمن ارائه می‌دهیم.
شما در هنگام خرید باید مواظب باشید در دام سایت‌های کلاه‌بردار از قبیل ایمیل‌های فیشینگی، سایت‌های کلاه‌برداری نیافتید ما در اینجا نکاتی را به شما آموزش می‌دهیم که تا حد ممکن قربانی کلاه‌برداری‌های آنلاین نشوید.

1. انتخاب مکان خرید

وجود یک علامت قفل کنار نوار آدرس فروشگاه اینترنتی نشانه امن بودن آن سایت است، اما تضمینی نیست که خود فروشگاه اینترنتی قانونی بوده و مشروعیت داشته باشد. علامت قفل به این معنی است که اتصال شما رمزگذاری شده و نقل‌وانتقال اطلاعات بین رایانه شما و سرور سایت به‌صورت امن و رمزنگاری‌شده صورت می‌گیرد، بنابراین اطلاعات شخصی شما بدونِ آنکه کسی از محتوای آن خبر داشته باشد به سایت فروشگاه ارسال می‌شود. انتقال جزئیات حساب شما مانند رمز دوم و شماره کارت در بستر امن بسیار مهم است. بنابراین، علاوه بر بررسی علامت قفل در نوار آدرس، باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید ریسک خرید در سایتی را که قبلاً از آن استفاده نکرده‌اید، را بپذیرید یا خیر؟ برای کمک به این امر، می‌توانید به‌عنوان‌مثال با بررسی اینکه دیگران از آن سایت خرید کرده‌اند و تجربه آن‌ها چیست، تحقیقاتی انجام دهید. اگر تصمیم دارید که از یک سایت بخصوص خرید کنید، در صورت لزوم از کارت اعتباری خود استفاده کنید.

2. اطلاعات زیادی را به ما ندهید

برای خرید چیزی لازم نیست که تمام اطلاعات جزئی حساب خود را به فروشگاه اینترنتی ارائه دهید. برخی از جزئیات ضروری مانند آدرس و اطلاعات بانکی شما لازم است برای خرید ثبت شوند، اما در صورت درخواست جزئیاتی که برای خرید شما لازم نیست، باید به آن فروشگاه شک کرد لذا محتاط باشید.

فقط هنگام خرید، جزئیات اجباری فرم‌ها را پرکنید. کادرهای واردکردن این جزئیات معمولاً با علامت ستاره * مشخص می‌شوند. اگر می‌توانید، در سایت جدید حساب کاربری ایجاد نکنید، مگر اینکه در آینده قصد استفاده از آن سایت را داشته باشید. شما معمولاً می‌توانید به‌عنوان مهمان برای اولین خرید خود اقدام کنید.

3. دستگاه‌های خود را به‌روز نگه‌دارید

اطمینان حاصل کنید که جدیدترین به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و برنامه را بر روی گوشی و رایانه خود نصب‌کرده‌اید. این موارد معمولاً حاوی به‌روزرسانی‌های امنیتی مهمی است که می‌تواند شمارا در مقابل سرقت اطلاعات هویتی محافظت کند.اطلاعاتی در مورد نحوه نصب این به‌روزرسانی‌ها از اپل، مایکروسافت و گوگل به‌راحتی می‌توان یافت. حتی بهتر، فقط به‌روزرسانی‌های خودکار را روشن کنید تا دستگاه شما در آینده به‌روز شود.

4. از رمزهای عبور قوی استفاده کنید

حساب‌های مهم بخصوص ایمیل خود را با یک رمز عبور خوب ایمن کنید. مجرمان سایبری می‌خواهند به‌حساب ایمیل شما دسترسی داشته باشند. آن‌ها به دنبال اطلاعات ارزشمند هویتی و مالی شما مانند اطلاعات بانکی و ورود به سیستم برای حساب‌های آنلاین دیگر شما هستند، اما هنگام تلاش برای کرک کردن (شکستن رمز) رمزهای عبور، از مواردی مانند آدرس یا تاریخ تولد شما نیز استفاده می‌کنند. بنابراین، شما باید یک رمز عبور قوی برای ایمیل خود داشته باشید. رمز عبوری که در جای دیگری از آن استفاده نکرده‌اید. به‌این‌ترتیب، حتی اگر یک مجرم بسیار حرفه‌ای موفق به دسترسی به ایمیل شما شود، نمی‌تواند وارد حساب بانکی آنلاین شما شود.

5. احراز هویت دوعاملی (2FA) را فعال کنید

برای محافظت بیشتر از هر حساب آنلاین، در صورت امکان، باید تائید هویت دوعاملی (2FA) را فعال کنید.

2FA راهی است برای خدماتی که شما از آن استفاده می‌کنید تا هنگام ورود به سیستم، بررسی کنید که شما واقعاً فردی هستید که ادعا می‌کنید. به‌عنوان‌مثال تائید هویت دوعاملی معمول شامل ارسال کد امنیتی توسط وب‌سایت موردنظر به تلفن همراه شما است. این تضمین می‌کند که هر یک از مجرمان سایبری با در اختیار داشتن رمز عبور شما قادر به دسترسی به‌حساب شما نخواهند بود زیرا آن‌ها به این "عامل دوم" دسترسی ندارند.

6. از مدیر رمز عبور استفاده کنید

اگر حساب کاربری و مالی زیادی دارید، وسوسه استفاده مجدد از رمزهای عبور و نام کاربری یکسان در چندین حساب بسیار قوی است. یک‌راه خوب برای حل این مشکل استفاده از یک برنامه مدیریت رمز عبور است.

این برنامه‌ها تمام جزئیات ورود به سیستم را برای شما به خاطر می‌آورند، بنابراین می‌توانید بدون نگرانی در مورد از دست دادن یا فراموش کردن رمزهای عبور، رمزهای مناسب برای هر یک از حساب‌های آنلاین خود را انتخاب کنید. تنها رمز عبوری که به آن نیاز دارید رمز عبور خود برنامه مدیریت رمز عبور است. 

7. مراقب لینک‌های پیوندی و ایمیل‌های تبلیغاتی باشید

پس از شروع خرید، دقت کنید. امکان دارد با ورود به یک فروشگاه اینترنتی بخصوص تبلیغات و ایمیل‌هایی با تخفیف‌های باورنکردنی برای شما ارسال شود که ممکن است حاوی پیوندهایی به وب‌سایت‌های جعلی باشند که برای سرقت پول و اطلاعات شخصی شما طراحی‌شده‌اند.

همه این لینک‌های پیوندی ممکن است مخرب نباشند، اما این کار خوب است که با واردکردن آدرس وب‌سایت فروشگاه به‌صورت دستی در نوار آدرس مرورگر خود، یا یافتن وب‌سایت از طریق موتور جستجوی خود (به‌عنوان‌مثال Google ،Bing)، اقدام به پیدا کردن وب‌سایت فروشگاه موردنظر خود شوید.

8. وقتی همه‌چیز اشتباه می‌شود

همه ما امکان اشتباه داریم همچنین این روزها کلاه‌برداری‌ها می‌توانند فوق‌العاده گسترده باشند. اگر فکر می‌کنید ممکن است توسط یک وب‌سایت جعلی مورد سوءاستفاده قرار گیرید، ابتدا باید آدرس وب‌سایت را یادداشت کنید، سپس مرورگر اینترنت خود را ببندید و مراتب را به پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir گزارش دهید.

ترجمه: حسین موالی

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط