رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

درباره رمز یکبار مصرف

1398-07-22 09:21
تنظیم اندازه قلم

پ

1:43

درباره رمز یکبار مصرف

برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی به روش‌های مختلف فراگیر شده و سارقان با سرقت اطلاعات کارت و حساب بانکی افراد اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آنان می‌کنند.

تمامی اطلاعات موردنیاز برای برداشت غیرمجاز از یک کارت‌بانکی در چند شماره خلاصه‌شده است. این چند شماره عبارت‌اند از شماره 16 رقمی کارت، شماره 4 رقمی cvv2 کارت، تاریخ انقضاء و رمز اول و دوم کارت، که تمام تلاش سارقان اینترنتی در حوزه برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد به سرقت این اطلاعات معطوف شده که اهمیت حفظ این اطلاعات را می‌رساند.

computer_attack_hackers_42077_1146.jpg

چندین هزار پرونده برداشت غیرمجاز به خاطر ناآگاهی و سهل‌انگاری کاربران اتفاق افتاده که کلاه‌برداران با استفاده از شیوه و شگردهای مختلفی موفق به سرقت اطلاعات و نهایتاً تخلیه موجودی حساب شهروندان شده‌اند.
به دلیل استفاده از رمز دوم ثابت و اطلاعات ثابت روی کارت‌های بانکی، سارقان، صفحات جعلی کاملاً شبیه صفحات واقعی پرداخت‌های بانکی طراحی کرده و با روش‌هایی کاربران را فریب داده و وارد این صفحات جعلی کرده و عمل مجرمانه خود را مرتکب می‌شوند.
در کلاهبرداری فیشینگ، کاربر اطلاعات کامل حساب خود (شماره کارت، cvv2، تاریخ انقضاء و رمز دوم کارت) را در این صفحات وارد کرده، بدون توجه به اینکه همه اطلاعات کارت‌بانکی‌اش در حال سرقت است.
رمز دوم موقت به دلیل متغیر بودن، میزان سرقت‌های اینترنتی را کاهش می‌دهد، به این شکل که حتی اگر سارق دسترسی به اطلاعات پیداکرده باشد رمز او فقط یک‌بارمصرف است و عملاً سرقت را غیرممکن می‌کند. 
در صورت بهره‌گیری از رمز یک‌بارمصرف، موقع خرید یا انتقال اینترنتی، اپلیکیشن موبایلی ویژه هر بانکی رمز موقت را برایتان می‌فرستد. این رمز تنها برای همان فعالیت یا همان یک‌بار معتبر است.
این رمز دوم در مقابل رمز ثابت، رمز یک‌بارمصرف One Time Password یا OTP است. با استفاده از این رمز، فعالیت کی‌لاگر‌ها (یا نرم‌افزار‌هایی که کلیدهای مجازی را در حافظه ذخیره می‌کند) را هم می‌توان متوقف کرد.
شما می‌توانید با مراجعه به شعب بانکی که دارای حساب هستید، درخواست کنید رمز دوم یک‌بارمصرف را برای شما فعال نمایند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط