رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

آیا مراقب اپلیکیشن Gradient باشیم...!؟

1398-08-07 13:15
تنظیم اندازه قلم

پ

1:42

آیا مراقب اپلیکیشن Gradient باشیم...!؟

کم کم باید به ترند شدن برخی اپلیکیشن‌ها در بین کاربران فضای مجازی عادت کنیم. آخرین اپلیکیشنی که در بین کاربران در شبکه‌های اجتماعی محبوبیت زیادی پیدا کرد، اپلیکیشن جنجالی Faceapp بود که البته طبق انتظار، خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد. البته امنیت اپلیکیشن Faceapp و نفوذ آن به حریم خصوصی کاربران با واکنش‌های شدید از سوی برخی متخصصان امنیتی مواجه شد و ماجرای آن حتی به مجلس سنا آمریکا نیز کشیده شد.

این مرتبه نوبت به اپلیکیشن Gradient رسیده که تصویر شما را طی چند مرحله جالب به چهره اشخاص مشهور جهان تبدیل کند. اما نقطه اوج‌گیری اپلیکیشن Gradient و قابلیت‌های آن به توییت چند ماه پیش «جیمی کیمل» مجری معروف تلویزیون آمریکا برمی‌گردد که با استفاده از قابلیت این اپلیکیشن، تصویر خود را به «مت دیمون» هنرپیشه معروف هالیوود تشبیه کرده بود. همین توییت جیمی کیمل کافی بود تا اپلیکیشن Gradient تابستان امسال به صدر محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های رایگان اپ استور برسد و بیش از 1 میلیون دانلود در پلی استور گوگل داشته باشد.

تیم ناشناخته پشت اپلیکیشن Gradient
اما آنچه که باعث شده این برنامه زنگ خطر را برای کارشناسان امنیت به صدا در بیاورد، نظرات عجیب برخی کاربران این اپلیکیشن بود که نشان می‌دهد پس از پایان دوره سه روزه رایگان استفاده از این قابلیت، کاربر باید اشتراک ماهانه 19.99 دلاری را پرداخت کند که در کمال تعجب امکان لغو این اشتراک برای کاربر وجود ندارد. نکته مشکوک ماجرا اینجاست که هیچ اطلاعاتی راجع به تیم سازنده این اپلیکیشن یعنی «Ticket to the Moon» در اینترنت وجود ندارد و تنها در وبسایت رسمی Gradient آمده که تیم سازنده اپلیکیشن در شهر لاس وگاس آمریکا مستقر است. این یعنی در حال حاضر تصاویر چهره صدها میلیون نفر در سرورهای یک تیم توسعه دهنده ناشناخته ذخیره شده است.

در بخش سیاست‌ها و حریم خصوصی این اپلیکیشن آمده که Gradient اطلاعات عادی را که دیگر اپلیکشن‌ها نیز به آن‌ها دسترسی دارند، جمع‌آوری می‌کند. در این میان البته اطلاعاتی از جمله نوع دیوایس شما، کشور محل زندگی، سیستم عامل، آی پی دیوایس کاربر و حتی مدل گوشی نیز دیده می‌شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط