رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

امنیت در اشتراک‌گذاری آنلاین اطلاعات

1398-08-13 10:14
تنظیم اندازه قلم

پ

1:52

امنیت در اشتراک‌گذاری آنلاین اطلاعات

با ظهور وب 2.0 و توسعه سرویسهای جدید، سیستمهایی برای به اشتراکگذاری اطلاعات شخصی و گروهی به وجوده آمده است.

شبکه‌های اجتماعی، سیستم‌های اشتراک‌گذاری (Sharing) عکس، ویدئو و سایر محتواها، دائرة‌المعارف‌ها (ویکی‌ها)، سیستم‌های اشتراک‌گذاری فایل Peer2Peer، اورنت‌ها، سرویس‌های جانمایی مثل گوگل ارث، ویکی‌پدیا و بسیاری دیگر از سرویس‌های اینترنتی مبتنی بر به اشتراک‌گذاری اطلاعات، این امکان را به شما می‌دهند که منابع مشترکی را با دیگران ایجاد کنید. درصورتی‌که مسائل و الزامات امنیتی و اصول محرمانگی در این اشتراک‌گذاری‌ها رعایت نشود، متأسفانه آسیب‌های جدی در حوزه‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی به وقوع خواهد پیوست، موارد ذیل را در به اشتراک‌گذاری اطلاعات و منابع به خاطر بسپارید:

* عکس‌ها ، ویدئوها و سایر اطلاعات شخصی را تنها باکسانی به اشتراک بگذارید که درجهٔ اعتماد بالایی قرار دارند. درصورتی‌که در شبکه‌های اجتماعی، این موارد را به اشتراک می‌گذارید ، نسبت به تنظیمات محرمانگی (Privacy) خود اقدام کنید. 

* اطلاعات مکانی شما، موردعلاقه‌ی سارقان است. زمانی که از دستگاه‌های رایانه‌ای همراه مجهز به GPS، نظیر برخی از تلفن‌های همراه و تب لت‌ها استفاده می‌کنید و در مکانی خارج از محل کار یا محل زندگی، مثلاً در مسافرت هستید، اطلاعات مکانی خود را در سیستم‌های جانمایی مثل گوگل مپ یا گوگل ارث به اشتراک نگذارید. در غیر این صورت، سارق یا سارقان به خالی بودن منزل یا محل کار شما پی می‌برند . 

* سیستم‌های به اشتراک‌گذاری اطلاعات مکانی نظیر گوگل ارث و ویکی‌پدیا می‌توانند مورداستفاده‌ی سیستم‌های جاسوسی دشمن نیز قرار گیرند. جانمایی اماکن حیاتی و حساس نظیر اماکن سیاسی و نظامی، خدماتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، اطلاعات ذی‌قیمتی را برای دشمن فراهم می‌کند و فرد را بی‌آنکه خود بخواهد به یک جاسوس خائن تبدیل می‌کند.

* برای تبهکارانی که از مهندسی اجتماعی برای مقاصد مجرمانه خود استفاده می‌کنند، هیچ اطلاعاتی ارزشمندتر از اطلاعات دسته اولی که خود کاربران به اشتراک گذاشته‌اند نیست. 

* بسیاری از فایل‌هایی که در سیستم‌های تورنت وPeer2Peer به اشتراک گذاشته می‌شوند بـه انواع ویروس‌ها ، تروجان‌ها و سایر بدافزارها آلوده‌اند. در صورت دانلود این‌گونه فایل‌ها، آن‌ها را با نرم‌افزارهای امنیتی چک کنید .  

* عکس‌ها و ویدئوهای شخصی و خانوادگی را در سایت‌های به اشتراک‌گذاری منتشر نکنید . زیرا در این صورت دیگر شما صاحب آن‌ها نیستید . این‌گونه محتواها به‌سرعت توسّط مجرمین اخلاقی منتشر می‌شوند. 

پیوست اندازه
امنیت در اشتراک‌گذاری آنلاین اطلاعات3.42 مگابایت 3.42 مگابایت
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط