رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

هر آنچه باید درباره پردازنده‌های رایزن AMD بدانید

1398-08-20 09:21
تنظیم اندازه قلم

پ

2:00

هر آنچه باید درباره پردازنده‌های رایزن AMD بدانید

لیتوگرافی ۷ نانومتری و پشتیبانی از نسل چهارم PCIe، دو مشخصه‌ای است که نسل سوم رایزن را به اولین در نوع خود تبدیل می‌کند. به‌گفته‌ی اتحادیه‌ی توسعه‌دهنده‌ی استاندارد PCIe، پهنای باند دوبرابری را درمقایسه‌با PCIe نسل سوم (۱۶ گیگاترنسفر در برابر ۸ گیگاترنسفر) ارائه می‌دهد. 
نسخه‌ی ۸ هسته - ۱۶ ترد از نسل سوم رایزن به‌صورت زنده و درمقابل دید حضار با قدرتمندترین پردازنده‌ی اینتل رقابت کرد. برای این آزمایش بنچمارک Cinebench استفاده شده بود که پردازنده‌ی رایزن موفق شد در بخش چند هسته‌ای رکورد ۲۰۵۷ و اینتل Core i9-9900K رکورد ۲۰۴۰ را ثبت کند. پیش‌تر، رایزن 7 2700X، پرچم‌دار کنونی پردازنده‌های دسکتاپ AMD، در همین بنچمارک رکورد ۱۷۹۸ را از خود به‌جای گذاشته بود. اما نکته‌ای که در این خصوص حائز اهمیت است، عملکرد عالی در بخش تک‌هسته، پردازنده‌ی نسل سوم رایزن در برابر پرچم‌دار اینتل است که نشان از جبران فاصله‌ی موجود در این بخش توسط AMD دارد. بهبود‌های متعددی در معماری Zen 2 رخ داده است که از جمله دلایل بهبود قابل توجه عملکرد این پردازنده است. اما در رابطه با فرآیند ساخت ۷ نانومتری TSMC و توانایی پردازنده‌های در فعالیت در فرکانس کاری بالا، اطلاعاتی در دسترس نیست.

bbb.jpg

این موضوع از پیشرفت  حداقل  ۱۵ درصدی نسل جدید پردازنده‌ی AMD حکایت می‌دهد. به‌گفته‌ی لیزا سو، مدیرعامل AMD، این پردازنده هنوز مراحل توسعه‌ی خود را به‌پایان نرسانده و نسخه‌ی نهایی عملکرد بهتری خواهد داشت. باوجود این، نکته‌ی جالب‌تر درباره‌ی آزمایش به‌نمایش گذاشته شده، میزان توان مصرفی پردازنده‌ی AMD بود که به‌لطف استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری، میزان مصرف توان ۱۳۳.۴ وات را نشان می‌داد. این درحالی است که این عدد برای پرچم‌دار اینتل ۱۷۹.۹ وات ثبت شده بود که بدین‌ترتیب، از ۳۰ درصد مصرف کمتر توان خبر می‌دهد.
نسل سوم رایزن اولین پردازنده‌ی دسکتاپ AMD خواهد بود که از زبان طراحی جدید چیپلت این شرکت بهره می‌برد. این طراحی برای اولین‌بار با نسل دوم پردازنده‌های مخصوص سرور اپیک این شرکت معرفی شد؛ جایی‌که هسته‌ها برپایه‌ی لیتوگرافی ۷ نانومتری TSMC تولید و با استفاده از فناوری اتصال Infinity Fabric مخصوص AMD به چیپلت ورودی‌وخروجی (متشکل از دو کنترلر حافظه و لین‌های PCIe) ساخته‌شده با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری گلوبال‌فاندریز متصل شده است. 
AMD طبق وعده‌های پیشینش، با وجود تغییر طراحی و معماری و لیتوگرافی پردازنده، نسل سوم رایزن را با همان سوکت AM4 عرضه خواهد کرد تا کاربران به‌راحتی قابلیت ارتقای سی‌پی‌یو کامپیوتر خود را بدون نیاز به تعویض مادربورد داشته باشند. 
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط