رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

دوست‌یابی اینترنتی و خطرات آن برای نوجوانان و جوانان

1398-08-25 23:22
تنظیم اندازه قلم

پ

1:39

دوست‌یابی اینترنتی و خطرات آن برای نوجوانان و جوانان

امروزه اینترنت، گوشی‌های هوشمند و رایانه جزء وسایل جدایی ناپذیر زندگی افراد به خصوص نوجوانان و جوانان شده است و همین باعث شده است که بسیاری از نوجوانان و جوانان در این فضا به دنبال این باشند که با یک نفر ارتباط برقرار کرده و مسائل و درد و دل‌های خود را با آن‌ها مطرح کنند. سایت‌های دوست‌یابی، محیط‌های گفتگوی اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی این روزها بستری برای انجام این‌گونه فعالیت‌ها را فراهم ساخته است. اما بسیاری از کاربران از این موضوع غافل هستند که این گونه فعالیت‌ها می‌تواند موقعیتی سوء برای انجام انواع کلاهبرداری‌ها، مزاحمت‌ها، هتک حرمت و حیثیت‌ها از طریق فریب و دسترسی به اطلاعات شخصی، خانوادگی و نقض حریم خصوصی‌شان را فراهم سازد.

خطرات سایت‌ها و کانال‌های دوست‌یابی:
* وابستگی عاطفی شدید بین بعضی از جوانان  که ممکن است در نهایت به ازدواج ختم شود. متأسفانه در بسیاری از این موارد چون افراد شناخت کافی از یکدیگر نداشته‌اند و صرفاً در فضای مجازی با هم آشنا شده‌اند به طلاق منجر می‌شود.
* فرار افراد به خصوص دختران از خانه 
* سوء ‌استفاده‌های جسمی و جنسی
* دسترسی به اطلاعات شخصی، خانوادگی و نقض حریم خصوصی افراد
*مزاحمت‌های اینترنتی 
توصیه‌هایی به نوجوانان و جوانان:
* به یاد داشته باشید، دوستی اینترنتی، روابط و گفتگوها هرگز نمی‌تواند مانند گفتگو با یک شخص واقعی باشد. اگر واقعاً نیاز به صحبت کردن دارید، سعی کنید با دوستان واقعی و یا افراد خانواده‌ی خود صحبت کنید.
* به هیچ وجه با کسانی که در اتاق‌های گفتگو و شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شوید، قرار ملاقات حضوری نگذارید.
*در موقع ارتباط‌های اینترنتی هرگز نام واقعی، تاریخ‌ تولد، آدرس خانه یا مدرسه و هرچیزی که ممکن است از آن سوءاستفاده شود، ارسال نکنید.
*به خاطر داشته باشید بسیاری از افراد هویت خود را در فضای مجازی مخفی می‌کنند و قصد دارند با ارتباط طولانی اعتماد شما را جلب کنند، از این رو حرف‌های آن‌ها را هیچ‌وقت باور نکنید.
*در مورد کسانی که اطلاعات شخصی شما را در فضای مجازی می‌پرسند، احتیاط کرده و ارتباط خود را با آن‌ها قطع کنید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط