رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

کلاهبرداری با برنامه رسیدساز جعلی

1399-02-16 09:24
تنظیم اندازه قلم

پ

4:13

کلاهبرداری با برنامه رسیدساز جعلی

داستان کلاهبرداری با برنامه رسیدساز جعلی

یکی از ترفندهای کلاهبرداری، بهره‌گیری از برنامه‌های رسیدساز جعلی می باشد، بزهکار در نقش خریدار با آگهی دهنده فروش کالا تماس می‌گیرد و هنگام ملاقات حضوری با فروشنده، اقدام به تهیه و نمایش رسید جعلی می نماید و موفق به دریافت کالا می شود.

سلام من سعید هستم سال گذشته در جریان کلاهبرداری اینترنتی یک گوشی هوشمند آیفون از من گرفته شد و پولی به حسابم واریز نشد، برای هوشیاری شما جزئیات این اتفاق را بازگو میکنم تا مراقب باشید و فریب نخورید.
سال گذشته مهرماه نزدیک ظهر تصمیم گرفتم گوشی آیفون خودم را بفروشم و سپس یک مدل بالاتر تهیه کنم، با وب سایت های دست دوم فروشی آشنا بودم، پس سریع به یکی از این وب‌سایت‌ها رفتم شروع به ثبت آگهی در دسته اصلی لوازم الکترونیکی و دسته فرعی موبایل با تایپ جزییات مورد نیاز و قیمت پیشنهادی کردم و منتظر شدم تا خریداری با من تماس بگیرد.
تقریباً یک ساعتی گذشت که مرد خوش بیانی با من تماس گرفت و طی گفتگویی برای فروش گوشی به توافق رسیدیم، 2 ساعت گذشت و زنگ منزل به صدا درآمد، بله آقای خریدار بود از طبقه سوم آپارتمان به سمت پایین و بیرون از آپارتمان رفتم، مرد لاغر و شیک پوش در کنار موتورش ایستاده بود با خوشرویی و صمیمیت خاصی با من احوالپرسی کرد، شروع به تبلیغ کارایی گوشی موبایل نمودم و گفتم تصمیم دارم یک مدل بالاتر از بازار خریداری کنم.
عاقبت خریدار با بررسی امکانات موبایل با لبخند گفت خیلی خوبه به ویژه که متعلق به فروشنده ای دوست داشتنی مثل شماست، از من شماره کارت خواست تا مبلغ توافق شده واریز شود.
خوب در ادامه به شما خواهم گفت این شخص کلاهبردار چه ترفندی استفاده کرد تا بدون واریز پول صاحب گوشی ام شود، او ابتدا به صورت واقعی وارد یکی از نرم افزارهای انتقال وجه اینترنتی شد و با ثبت شماره کارت متوجه نام و شهرت من شد و برای اعتمادسازی، نام و شهرت صاحب کارت یعنی من را بیان کرد، البته از قبل حتی شهرت من را نپرسیده بود به همین خاطر همه چی طبیعی بود.
سپس به برنامه رسیدساز جعلی در گوشی موبایلش وارد شد و پس از تایپ اطلاعات، رسید جعلی به من نشان داده شد، متأسفانه پیامک بانکی ام را فعال نکرده بودم البته او خبری از این قضیه نداشت و با چرب زبانی گفت گاهی وقت ها به علت اختلال های شبکه ای در سرورهای اپراتورها یا بانک ها، پیام ها با تأخیر ارسال می شود، من هم خیلی ساده اعتماد کردم، از طریق سامانه همتا انتقال مالکیت گوشی موبایل برای سیم کارت جدید این شخص انجام شد، سوار موتور شد و به سرعت از محل خارج شد.
من هم خوشحال به منزل رفتم و غروب به سمت مغازه های موبایل فروشی رفتم، گوشی مورد نظر را انتخاب کردم، وای خدای من موقع پرداخت هزینه از طریق دستگاه پوز، فروشنده گفت شما پول کافی در کارت ندارید، انگار یک سطل بزرگ آب سرد روی شعله های سوزان اشتیاق من سرازیر شد و احساس شرمساری کردم، با ناراحتی گفتم همین امروز گوشی موبایل خود را فروختم و پول واریز شد و مبلغی هم از قبل داخل کارت بود.
غمگین بودم و متوجه نمیشدم چه اتفاقی افتاده، فکرم کامل درگیر شده بود، به اولین خودپرداز بانک عامل رفتم و 10 تراکنش آخر را بررسی کردم، بله مبلغ فروش موبایل به کارت واریز نشده بود، با شماره همراه خریدار تماس گرفتم متأسفانه دیگر پاسخگو نبود.
با یکی از دوستان شاغل در پلیس فتا تماس گرفتم و موضوع را شرح دادم، تازه فهمیدم در دام یک کلاهبردار گرفتار شده ام و رسید پرداخت جعلی بوده است.
خوشبختانه قبل از ملاقات با کلاهبردار از طریق پیام رسان داخلی با شخص مذکور چت داشتم، البته طی بررسی پلیس فتا مشخص شد سیم کارت با هویت ناشناس ثبت شده است، با پیگیری های هوشمندانه و تخصصی کارشناسان پلیس فتا، کلاهبردار حرفه ای دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.
در پایان توصیه های پلیس فتا که بسیار ارزشمند هست برای شما بیان میکنم تا به دیگران هم منتقل کنید، واقعاً پیشگیری بهتر از درمان است.
1- حتماً با مراجعه به بانک عامل اقدام به فعال سازی سرویس ارسال پیامک برای تراکنش های انجام شده با کارت بانکی نمایید.
2- حتماً پس از فروش کالا یا خدمات شخصی، صحت واریز پول به کارت خود را بررسی کنید و به رسید پرداخت اکتفا نکنید زیرا احتمال دارد جعلی باشد.
3- سعی کنید با خریدار در پیام رسان داخلی که قابل استعلام است چت کنید تا در صورت کلاهبرداری امکان ردگیری و شناسایی او میسر باشد، همچنین از ارتباطات آنلاین خود با خریدار یا فروشنده اسکرین شات تهیه نمایید.
4- سعی کنید در مقابل چرب زبانی های خریدار یا فروشنده دچار ضعف احساسی و اعتمادسازی کاذب نشوید، بهتر است مشخصات کارت ملی شخص مقابل را جهت احراز هویت یادداشت کنید.
5- در صورت انجام معامله، از فروشنده گوشی موبایل انتقال مالکیت گرفته و حتماً در حضور ایشان، دستگاه را از طریق #7777* برای سیم‌‌کارت خود فعال سازی نمایید.
6- برای هوشیاری و آگاهی از آسیب ها، راهکارهای پیشگیری و اخبار جرائم سایبری، همچنین تعامل با کارشناسان پلیس فتا به وب سایت  www.cyberpolice.ir مراجعه نمایید.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط