رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مراقب کلاه‌برداری با سوءاستفاده از شماره کارت یا شماره‌حساب بانکی خود باشید

1398-09-04 12:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:01

مراقب کلاه‌برداری با سوءاستفاده از شماره کارت یا شماره‌حساب بانکی خود باشید

هم‌وطنان عزیز، این روزها شاهد انواع کلاه‌برداری را در فضای اینترنتی شاهد هستیم اما یک نمونه از این کلاه‌برداری‌ها که متأسفانه قربانیان زیادی هم داشته، از طریق انتقال وجه به‌حساب بانکی شما است؛ مثلاً به‌طور ناخواسته و بدون اینکه شما اطلاعی داشته باشید، مبلغی به‌حساب بانکی شما واریز می‌شود و بعد شخصی با شما تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند به‌اشتباه، مبلغ را به‌حساب بانکی شما واریز کرده است؛ و بتواند شمارا تحت تأثیر قرار بدهد، در مورد شرایط بعدی که در آن گیرکرده را برای شما توضیح می‌دهد و بعد به شما یک حساب یا شماره کارت‌بانکی می‌دهد و از شما خواهش می‌کند که آن مبلغ را به این حساب یا کارت، برگردانید.

Bank card1_0.jpg

شما هم که متوجه شدید که مشکل این فرد به دست شما حل می‌شود از روی حُسن نیت، می‌خواهید هر چه زودتر مشکلش را برطرف کنید. بعد شما آن مبلغی که به‌حساب شما آمده به شماره‌حساب یا شماره کارتی که به شما داده واریز می‌کنید؛ غافل از اینکه این فرد کلاه‌بردار قبلاً جنسی را از طریق اینترنت فروخته و از خریدار هم پولش را دریافت کرده تا آن جنس را برایش بفرستد. درحالی‌که شماره‌حساب یا شماره کارت شما را به خریدار داده و پول هم به‌حساب شما واریزشده است و قصد تحویل جنس را ندارد یا واضح‌تر بگوییم اصلاً جنسی وجود ندارد، فقط می‌خواهد بدون اینکه شناسایی بشود پول را به جیب بزند و جنس موردنظر را هم تحویل خریدار ندهد؛ اکنون از شما می‌خواهد آن وجه را برایش واریز کنید اما در یک فروشگاه دیگر «مثلاً در یک طلافروشی» در حال خرید جنس دیگری است و منتظر واریز پول موردنظر از طرف شما است.

Money laundering.jpg

شماره‌حساب یا شماره کارت «طلافروشی» را به شما می‌دهد و در قبال مبلغی که برای فروشنده «مثلاً همان طلافروشی» واریز می‌کنید، جنسی را می‌خرد و در این وسط هیچ ردپایی از فرد کلاه‌بردار باقی نمی‌ماند.
در پایان به هم‌وطنان عزیز توصیه می‌شود که شماره کارت یا شماره‌حساب خودتان را در هر آدرس و سایتی که به‌صورت عمومی است منتشر نکنید و بعد هم اگر همچنین اتفاقی برای شما افتاد سعی کنید از طریق پیگیری بانکی آن مبلغ موردنظر را به‌حساب مبدأ برگردانید نه اینکه به شماره‌حساب یا شماره کارت فرد مدعی که به شما می‌دهد و همین‌طور برای برگرداندن وجه حداقل 48 ساعت صبر کنید تا اگر مشکل قضایی برای شما پیش آمد بتوانید پاسخ‌گو باشید.
گردآورنده: علی‌اصغر زارعی

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط