رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

8 راه هوشمند برای محافظت در برابر سرقت هویت

1398-09-05 11:15
تنظیم اندازه قلم

پ

3:39

8 راه هوشمند برای محافظت در برابر سرقت هویت

1.قراردادی برای بانکداری تلفن همراه امضا کنید.

علاوه بر این‌که مرتباً صورتحساب‌های ماهانه کارت اعتباری و بانکی خود را چک می‌کنید ، گوش‌به‌زنگ هشدارها باشید زیرا بیشتر مؤسسات مالی در صورت برداشت غیرمجاز یا کلاه‌برداری در پوشش خرید اینترنتی بیش از مقدار مشخصی و غیرمتعارف، از طریق ایمیل یا پیامک با شما تماس خواهند گرفت.برنامه رسمی تلفن همراه بانک خود را دانلود کنید تا بتوانید از تلفن خود حساب‌هایتان را کنترل کنید. و در صورت مشاهده هرگونه خرید غیرمجاز ، فوراً با مؤسسات مالی خود تماس بگیرید.

2.گزارش‌های اعتباری‌تان را تائید کنید.

هر 12 ماه یک‌بار می‌توانید نسخه‌ای از گزارش اعتباری سالیانه خود را از آژانس‌های بزرگ گزارش دهی اعتباری بانک‌های خود دریافت کنید. گزارش‌های اعتباری خود را بخوانید تا مطمئن شوید که هیچ حساب بانکی مشکوکی به اسم شما باز نشده باشد. اگر چیزی مشکوک می‌بینید ، با آژانس‌های گزارشگری اعتبار و بانک خود ، تماس بگیرید.

3.از انتخاب رمزهای عبور ساده و کوتاه پرهیز کنید.

انتخاب گذرواژه‌های کوتاه در هنگام تایپ ممکن است در زمان شما صرفه‌جویی کند ، اما انجام این کار می‌تواند شمارا در برابر نقض امنیتی آسیب‌پذیر کند. علاوه بر استفاده از نام‌های کاربری و کلمه‌های عبوری پیچیده (رشته‌های تصادفی حروف ، اعداد و نمادها) ، باید گذرواژه‌های خود را به‌طور منظم تغییر دهید ، مخصوصاً برای ورود به سیستم بانکی و پرداخت‌های اینترنتی. و هنگامی‌که در یک شبکه Wi-Fi خصوصی و قابل‌اعتماد هستید به وب‌سایت‌های بانکی وارد شوید.

4.در مورد ایمیل‌های مشکوک بیشتر دقت کنید.

هکرها و سارقان هویت می‌توانند با ارسال ایمیل در قالب یک سازمان یا شرکت معتبر شمارا فریب دهند.مراقب باشید مجرمین با ارسال یک ایمیل ناخواسته شمارا وارد درگاه فیشینگی نکنند.بر روی لینک‌های مشکوک موجود در ایمیل خود کلیک نکنید . همچنین ممکن است کلاه‌برداران با شما تماس بگیرند و ادعا کنند که کارمند بانک یا سازمان معتبری هستند و از شما می‌خواهند شماره‌حساب ، شماره تأمین اجتماعی یا سایر اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید. به‌جای پاسخ دادن ، مستقیماً با بانک خود تماس بگیرید (با استفاده از شماره در پشت کارت خود) تا متوجه شوید که ایمیل یا تماس قانونی است یا خیر.

5. استفاده از خردکن CROSS-CUT.

اینترنت فرصت‌های سرگرم‌کننده و جدید زیادی را برای هکرها فراهم می‌کند تا بتوانند اطلاعات مالی و هویتی شمارا به سرقت ببرند. اما هنوز هم آن‌ها از روش‌های قدیمی ناامید نشده‌اند به همین دلیل به‌صورت روزانه و مرتب اسناد باطله و موجود در سطل زباله منزل یا محل کار خود را امحا کنید.قبل از دفع زباله‌های خود ، هرگونه کارت اعتباری تاریخ گذشته، صورت‌های بانکی ، قبض‌ها ، رسید و حتی برچسب‌های موجود در بطری‌های قرص خود را امحا کنید.

6. اطلاعات هویتی و مهم خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک نگذارید.

هکرها و سارقان هویت عاشق افرادی هستند که بیشترین حضور را در گروه‌ها و شبکه‌های مجازی دارند. این‌که آیا روز تولد خود را در پروفایل پیام‌رسان LinkedIn ، شماره تلفن خود در Facebook یا نام حیوان خانگی خود در Twitter به اشتراک بگذارید ، خود را در مقابل سارقان هویتی که ممکن است در جستجوی پاسخ به سؤالات امنیتی خود باشند ، آسیب‌پذیر می‌کنید. برای همه حساب‌های شبکه‌های اجتماعی ، اطمینان حاصل کنید که تنظیمات حریم خصوصی شما قوی هستند و با افرادی که نمی‌شناسید دوست یا ارتباطی مجازی برقرار نکنید و ناآگاهانه اطلاعات شخصی خود را به اشتراک نگذارید.

7.MAILBOX خود را امن کنید.

برخی از سارقان هویت به امید پیدا کردن صورت‌های بانکی یا کارت اعتباری ، پیشنهاد‌ها کارت اعتباری از قبل تائید شده و سایر اسناد حساس ، نامه‌های شمارا از صندوق‌های پستی درب منازل یا ایمیل شما سرقت می‌کنند. برای محافظت در برابر این نوع دسترسی‌ها ، صندوق پستی درب منزل خود را قفل و رمز ایمیل را به‌صورت دوره‌ای تغییر دهید. اگر صورتحساب‌های خروجی برای ارسال دارید ، به‌جای اینکه آن‌ها را در صندوق پستی قفل نشده درب منزل خود بگذارید ، آن‌ها را در اداره پست ارسال کنید. 

8.اسناد و مدارک مهم خود را در جای امنی قرار دهید.

با قرار دادن اسناد و مدارک مهم خود در یک گاوصندوق امن در منزل می‌تواند تا حدودی از سرقت آن‌ها جلوگیری کند.. کارت تأمین اجتماعی ، گذرنامه ، شناسنامه ، چک‌های اضافی ، کپی کارت‌های بیمه درمانی خود و یک صفحه چاپ‌شده از کلمات عبور مهم خود را در گاوصندوق نگه‌دارید. فقط مطمئن شوید که صندوق امانات خود را به زمین پیچ کرده زیرا در غیر این صورت یک سارق سنتی می‌تواند گاوصندوق منزل شمارا با خود ببرد.

ترجمه: حسین موالی
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط