رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

داستان فروش دوچرخه و برداشت غیر مجاز

1398-09-28 11:26
تنظیم اندازه قلم

پ

4:03

داستان فروش دوچرخه و برداشت غیر مجاز

یکی از شگردهای مجرمانه در فضای مجازی،سرقت شناسه های بانکی کاربران از طریق درگاه های پرداخت جعلی و سپس خرید جنس های دست دوم به واسطه وب سایت های دست دوم فروشی با برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب بانکی قربانیان می باشد.

سلام امیدوارم همیشه با هوشیاری و امنیت در فضای مجازی اقدام به خرید و فروش کنید،مهرماه سال ۱۳۹۸ بود که تصمیم گرفتم دوچرخه برقی تاشو خودم را بفروشم و یک دوچرخه کوهستان از دیجی کالا خریداری کنم،سایت های زیادی برای فروش وسایل دست دوم در فضای مجازی می شناختم،از طریق همین سایت ها خرید و فروش هایی از قبل داشتم،واقعاً حضور کسب و کارها در فضای مجازی خیلی عالی و مفید هست،اما اگر هوشیار و آگاه  نباشیم خطرات و آسیب های زیادی برای ما به همراه خواهد داشت.
روز جمعه بود پس از صرف صبحانه به سمت لپ تاپ شخصی رفتم،مودم وای فای هم روشن بود بنابراین از طریق مرورگر به سایت دست دوم فروشی رفتم و شروع کردم به ثبت جزئیات و قیمت پیشنهادی بانضمام شماره تماس،جمعه غروب بود که شخصی با من تماس گرفت و درباره دوچرخه سوالاتی پرسید پس از توضیحات کافی،با خنده گفت:
شماره کارت شما چیه،اعلام کنید تا همین حالا به علاوه هزینه باربری واریز کنم.
در ادامه ضمن بیان نام و نام خانوادگی از من خواست دوچرخه به محل مشخصی از پارک شهر ارسال کنم، از لحن صحبت و اعتمادش فهمیدم از وضعیت مالی خیلی خوبی برخوردار هست،شماره کارت بانکی را شفاهی گفتم و پس از دریافت آدرس محل تحویل دوچرخه،مکالمه تمام شد.
یک دقیقه گذشت و پیامک واریز پول به سیم کارت من ارسال شد،سرعت پرداخت و اعتماد خریدار برای من خیلی نشاط آور بود،بنابراین من هم خیلی سریع  اقدام به ارسال دوچرخه به آدرس مذکور کردم و تلفنی پیگیری کردم تا وقتی دوچرخه به دست خریدار رسید و خیالم راحت شد.
سریع رفتم سراغ سایت دیجی کالا و مشخصات انواع دوچرخه های کوهستان را مرور و سرانجام  اقدام به خریداری یکی از دوچرخه ها نمودم.
فردای آن روز اتفاقات عجیبی افتاد نزدیک ظهر بود رفتم خودپرداز تا مبلغی پول برداشت کنم متوجه شدم کارتم مسدود شده رفتم بانک مربوطه و پیگیر مسدودی شدم کارمند باجه گفت به دستور قضایی و نامه پلیس فتا استان اصفهان این اتفاق افتاده حسابی گیج شدم،به منزل برگشتم از طریق وب سایت پلیس فتا شماره تماس پلیس فتا استان مذکور را پیدا کردم پس از تماس و ارائه شماره نامه مسدودی موفق شدم با افسر پرونده صحبت کنم.
متوجه شدم که پول واریزی دوچرخه از کارت بانکی شخص ساکن شهر اصفهان می باشد که شاکی پرونده هست بنابراین برای اثبات بی گناهی و پاره ای از توضیحات به پلیس فتا استان محل سکونت رفتم ، اظهارات و مستندات اینجانب به عنوان مطلع اخذ و به پلیس فتا استان اصفهان ارسال تا پس از بررسی های فنی اقدامات لازم برای رفع مسدودی انجام گیرد.
نسبت به موضوع خیلی کنجکاو شده بودم از کارشناس پلیس فتا درباره چگونگی این اتفاق پرسیدم که لبخندی زد و با حوصله گفت:
متأسفانه خریدار دوچرخه شما یک مجرم سایبری است،این گونه مجرمین از طریق فروشگاه های جعلی یا شبکه های اجتماعی به بهانه فروش محصول فیزیکی یا مجازی ارزان قیمت ، اقدام به هدایت کاربران به درگاه های جعلی بانک می کنند و شناسه های بانکی آنها را سرقت می کنند سپس اقدام به خرید جنس های مردم با اعتبار بانکی قربانیان می کنند پس نتیجه می گیریم برای مقابله با فیشینگ بهترین راهکار بهره گیری از رمز دوم یکبار مصرف برای تراکنش های بانکی در بستر اینترنت است.
در پایان کارشناس پلیس فتا توصیه ها و مطالبی بیان نمودند که تقدیم میکنم:
۱- در هنگام فروش کالای دست دوم حتماً مستندات کافی پیرامون ثبت آگهی و اطلاعات ارتباط با خریدار تا مدتی نگه داری کنید همچنین در صورت امکان ضمن ملاقات حضوری با خریدار،مشخصات مالک کارت بانکی با کارت ملی او مقایسه شود.
۲- بر اساس بخشنامه دادستان کل کشور و سند ابلاغی بانک مرکزی تمامی بانک های سراسر کشور موظف هستند به جای رمز دوم ایستا اقدام به فعال سازی سرویس ارائه رمز دوم پویا نمایند،رمز دوم پویا با هر بار استفاده یا پس از گذشت حداکثر یک دقیقه غیرقابل مصرف می شود ،بنابراین امکان برداشت اینترنتی غیرمجاز از کارت های بانکی به طرز چشمگیری کاهش می یابد.
۳- رمز پویا از دو طریق نرم افزاری و پیامکی قابل استفاده خواهد بود برای کسب اطلاعات لازم و راهنمای فعال سازی از طریق شعب بانک اقدام شود.
۴- برای دریافت رمز یکبار مصرف نیازی به پرداخت وجه و یا ثبت نام در هیچ سایتی نمی باشد.
۵- هر بانک یک اپلیکیشن موبایلی جهت دریافت رمز پویا معرفی کرده است، این اپلیکیشن باید صرفاً از طریق وبسایت رسمی بانک دانلود و نصب شود.
۶- شماره موبایل هایی که اقدام به ارسال پیامک های مشکوک می کنند به شماره ۱۹۵ ارسال کنید.
۷- برای مطالعه اخبار جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت www.cyberpolice.ir مراجعه نمایید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط