رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

داستان وانت میوه فروش و دستگاه اسکیمر

۱۳۹۸-۰۹-۲۸ ۱۱:۳۶
تنظیم اندازه قلم

پ

۴:۲۰

داستان وانت میوه فروش و دستگاه اسکیمر

یکی از شگردهای کلاهبرداری برای سرقت کارت های بانکی و برداشت غیرمجاز از موجودی حساب بانکی قربانیان،بهره گیری از دستگاه های اسکیمر برای جعل کارت های بانکی است.

سلام من دانیال و ۱۷ ساله ساکن شهر کرمان هستم،در تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۸ به همراه پدر، مادر و خواهرم در حال عزیمت به شهر زیبای شیراز بودیم،نزدیک شهر فسا شدیم که ۲ تا وانت برای فروش میوه ارزان قیمت در مسیر جاده دیدیم پدرم اقدام به توقف خودروی پراید کرد و پیاده شدیم .
قیمت های خیلی عالی بود پدرم یک جعبه پرتغال گرفت فروشنده ابتدا کارت بانکی پدرم را داخل یک دستگاه کارتخوان (pos) سیار کرد پس از لحظاتی گفت تراکنش ناموفق بود و با دستگاه دیگری امتحان کرد و رمز کارت را پرسید و اقدام به انتقال وجه کرد،جالبه رسید پرینت تراکنش ناموفق اصلاً صادر و تحویل پدرم نشد!
 سوار شدیم و به سمت شیراز حرکت کردیم،شب به شیراز رسیدیم و به یکی از مهمانسراها رفتیم و استراحت کردیم فردای آن روز صبحانه مفصلی خوردیم و برای گشت و گذار به شهر رفتیم اما اتفاق عجیبی افتاد کارت موجودی نداشت!
مبلغ زیادی داخل کارت بود خیلی ناراحت شدیم و متوجه نمیشدیم چه اتفاقی افتاده،پدرم حسابی فکرش درگیر شده بود سریع به بانک رفتیم و صورتحساب ۷۲ ساعت قبل را گرفتیم،بیش از ۵ میلیون در شب گذشته به طرق مختلف از جمله خرید و انتقال وجه اینترنتی،برداشت از طریق خودپرداز و کارتخوان فروشگاهی سرقت شده بود.
کارمند بانک به پدرم گفت آقای ابراهیمی شما می بایستی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شهر محل سکونت  بروید و شکایت کنید،به این علت که بانک صادر کننده کارت شما در شهر کرمان می باشد،البته دیگر بودجه ای برای مسافرت نداشتیم و به خاطر شکایت هم مجبور شدیم به کرمان برگردیم.
خوب از این اتفاق ۷ ماه گذشته و ماجرا با زحمات و پیگیری های تخصصی کارشناسان پلیس فتا به خوبی و خوشی تموم شد و ما دوباره به شهر زیبای شیراز رفتیم و همه چی جبران شد،در ادامه برای شما تعریف میکنم چه اتفاقاتی افتاد که مبلغ مذکور از کارت بانکی پدرم به صورت غیرمجاز برداشت شد.
وقتی در نزدیک شهر فسا برای خرید میوه پیاده شدیم،در مرتبه نخست کارت بانکی به داخل یک دستگاه اسکیمر وارد شد به همین خاطر رسید تراکنش ناموفق صادر نشد، وظیفه این دستگاه کپی گرفتن از نوار مغناطیسی کارت بانکی است که به واسطه رایانه و نرم افزار میانی عملیات کپی داده ها بر روی نوار مغناطیسی کارت خام توسط دستگاه ویژه ای انجام می شود.
البته به غیر از خودپردازها قطعات کپی برداری بر روی دهانه کارت خوان و صفحه کلید دستگاه های خودپرداز نصب می شود یا از دوربین های بسیار کوچک برای تصویربرداری از رمزهای عبور مشتریان استفاده می گردد.
بنابراین با همین روش یک کپی از داده های نوار مغناطیسی کارت بانکی پدرم در اختیار کلاهبردار قرار گرفته بود و رمز کارت هم توسط پدرم به صورت شفاهی لو رفته بود،سپس در انتهای شب دستگاه اسکیمر برای عملیات انتقال داده ها به کارت های خام در اختیار همدست این مجرم قرار می گیرد.
سپس رمزهای دوم اینترنتی از طریق خودپردازها برای کارت های بانکی ثانویه تعریف می شود تا شرایط برای انتقال وجه با نرم افزارهای اینترنتی ، خرید از فروشگاه های مجازی و سایر خدمات اینترنتی فراهم گردد.
همچنین توسط افرادی اغفال شده وابسته به مجرمین به واسطه دستگاه های خودپردازها و کارتخوان های فروشگاهی از حساب بانکی قربانیان برداشت غیرمجاز انجام شده بود،همچنین با انتقال مبالغ به کارت های کپی شده عملیات پولشویی گسترده ای شکل گرفته بود، پرونده های بسیاری در استان های کشور برای این مجرمین وجود داشت که خوشبختانه این افراد دستگیر و قانون کیفری برای آنها اعمال گردید.
در انتهای این خاطره پر پیچ و خم به یاد مطالب و توصیه های ارزشمند کارشناس پلیس فتا برای پیشگیری از جرائم سایبری افتادم که اختصاری برای شما هم بیان میکنم.
۱- جهت پرداخت مبلغ خرید ، شخصاً به دستگاه POS مراجعه و عملیات واریز پول را انجام دهیم.
۲- هنگام وارد کردن رمز عبور به اطراف و اطرافیان خود توجه داشته باشیم و دست خود را حائل قرار دهیم.
۳- از تحویل کارت بانکی خود به فروشندگان پرهیز نمایید، همچنین اگر شکل دستگاه POS غیر عادی بود ، قطعه‌ای اضافه یا چسب خوردگی داشت مراتب به بانک عامل اطلاع رسانی شود.
۴- در صورت ناموفق بودن تراکنش، حتما رسید آن را دریافت و بررسی کنید.
۵- بانک‌ها باید مجوز نصب دستگاه‌ POS را فقط در اختیار یک شرکت معین قرار دهند تا تمام مسئولیت‌ها بر عهده یک سازمان باشد، از بکارگیری شرکت‌های کوچک به صورت پیمانکاری برای نصب دستگاه‌های POS باید خودداری نمایند.
۶- دستگاه اسکیمر تهدیدی بسیار جدی برای بانک‌ها محسوب می‌شود ولی بانک‌ها می‌توانند جهت جلوگیری از به وقوع پیوستن چنین جرایمی اقدام به نصب آنتی اسکیمر روی عابربانک‌ها کنند.
۷- به صورت دوره ای و متناوب اقدام به تغییر رمز بانکی خود نمایید و برای تراکنش های بانکی از طریق دستگاه خودپرداز و کارت خوان فروشگاهی از کارت ثانویه با مبلغ مورد نیاز استفاده کنید.
۸- حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید،در صورت خرید از دست‌فروشان دوره‌گرد و یا فروشندگان سیار ،از پول نقد استفاده کنید.
۹- به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند .

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط