رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

فایل MOBI چه نوع فایلی است و چگونه آن را اجرا کنیم؟

1398-10-24 13:14
تنظیم اندازه قلم

پ

2:28

فایل MOBI چه نوع فایلی است و چگونه آن را اجرا کنیم؟

فایل MOBI چه نوع فایلی است؟
یک فایل MOBI به طور اختصاصی برای گوشی‌ها – یا دستگاه‌هایی که کتاب الکترونیکی می‌خوانند (eReader) – طراحی شده است. حجم این فرمت بسیار پایین می‌باشد و قادر به پشتیبانی از نشانک‌ها(bookmarks)، یادداشت‌ها، اصلاحیه‌ها و جاوا اسکریپت می‌باشد. به جز کتاب‌های الکترونیکی این فایل‌ها برای جلوگیری از کپی کردن فایل‌ها و نمایش غیرقانونی آن‌ها می‌توانند DRM (مدیریت حقوق دیجیتال) یا قانون کپی‌رایت را نیز شامل شوند.
فرمت‌های حال حاضر دستگاه‌های Kindle  )یعنی AZW3، KF8 و (KFX بر پایه فرمت MOBI طراحی شده‌اند. این فرمت‌ها اختصاصی هستند و انحصاراً در دستگاه‌های Kindle مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت، هنوز امکان باز کردن فایل‌هایی که فرمت MOBI دارند به طور مستقیم از طریق Kindle وجود دارد؛ فقط کافی است فایل‌ها را به دستگاه Kindle منتقل کنید.

1-1-550x254.png

نحوه باز کردن فایل‌های MOBI    
از آنجایی که فرمت MOBI یک فرمت کتاب الکترونیکی می‌باشد، اکثر برنامه‌های  eReaderرایگان، از باز کردن و نمایش دادن این فرمت پشتیبانی می‌کنند. اگر بخواهیم چند مورد از این برنامه‌ها را نام ببریم، Calibre، FBReader، Mobipocket Reader و Mobi File Reader مثال‌های خوبی هستند.
پس از دانلود و نصب هر یک از برنامه‌های ذکر شده، باز کردن فایل‌های MOBI نسبتا کار آسانی خواهد بود. برای برنامه Calibre، فقط کافی است روی کلید «Add Books» کلیک و سپس یکی از گزینه‌های نشان داده شده در تصویر زیر را انتخاب کنید.

2-1-550x227.jpg

 
نحوه تبدیل فرمت MOBI به فرمت‌های دیگر
دقیقا مانند سایر فرمت‌های فایلی، برای تبدیل کردن فرمت MOBI به فرمتی دیگر نیز نیاز به نرم‌افزارهای مخصوص این کار دارید. اگر فقط پسوند فایل را تغییر دهید، ممکن است فایل مورد نظرتان خراب یا غیر قابل استفاده شود.
Calibre در کنار eReader بودن، از یک ابزار دستی برای تبدیل فرمت کتاب‌های الکترونیکی به 16 فرمت موجود دیگر بهره‌مند است.

3-2-550x254.png

اگر نمی‌خواهید برای تبدیل فرمت فایل‌هایتان یک برنامه فرعی دانلود کنید، چند تبدیل‌کننده آنلاین خوب وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این تبدیل‌کننده ها امکان تبدیل فرمت فایل را به فرمت‌های محبوب‌تری همچون ePUB، PDF، FB2 و LRF فراهم می‌کنند. از آنجایی که در این روش نیاز به انتظار کشیدن برای دانلود و  نصب برنامه‌‎ای ندارید، احتمالاً یکی از سریع‌ترین روش‌های ممکن برای تبدیل فرمت می‌باشد.
چند سایت تبدیل فرمت رایگان:
•    DocsPal
•    Convertio
•    ConvertFiles
•    Zamzar
فقط کافی است وارد یکی از این سایت‌ها شوید، فایل مورد نظرتان را آپلود کنید و فرمتی که می‌خواهید را انتخاب کنید.

4-2-273x400.png

از این جا به بعد خود سایت باقی کارها را انجام می‌دهد. در نهایت یا یک لینک برای دانلود فایل تبدیل‌شده به شما داده می‌شود یا اینکه سایت، فایل تبدیل‌شده را از طریق ایمیل برایتان می‌فرستد.

پیوست اندازه
learn-fayl-mobi-chh-nw`-fayly-ast-w-chgwnh-an-ra-ajra-knym?‎.pdf344.06 کیلوبایت 344.06 کیلوبایت
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط