رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

روت کیت چیست؟ و چگونه می‌توان روت کیت‌ها را حذف کرد

1398-10-25 11:29
تنظیم اندازه قلم

پ

3:38

روت کیت چیست؟ و چگونه می‌توان روت کیت‌ها را حذف کرد

تقریبا بیست سال است که روت کیت‌ها، این گونه‌های مخرب ایجاد شده‌اند و به مجرمان اجازه دسترسی و سرقت داده‌های قربانیان را می‌دهند. به طور کلی روت کیت‌ها ابزارهای مخربی هستند که برای پنهان شدن در کامپیوترهای آلوده شده طراحی شده‌اند و به مجرمان اجازه می‌دهد که بتوانند سیستم را از راه دور مدیریت کنند.

روت کیت‌ها چه هستند؟

روت کیت‌ها گونه‌ای از بدافزارها هستند که برای آلوده کردن یک رایانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به مهاجم اجازه می‌دهند تا مجموعه‌ای از ابزارها که به آن‌ها امکان دسترسی از راه دور را می‌دهد نصب کنند. این بدافزار عمدتا در اعماق سیستم قربانیان پنهان می‌شود و به گونه‌ای طراحی می‌شود که مقابل راهکارهای امنیتی و برنامه‌ای ضد تروجان، جان سالم به در برد.

یک روت کیت ممکن است حاوی چندین ابزار مخرب همانند کی لاگر، سرقت برنده پسوردها، ماژولی برای سرقت کارت‌های اعتباری یا اطلاعات بانکی و البته یک ربات برای انجام حملات DDOS یا غیر فعال کننده عملکردهای نرم افزارهای امنیتی باشد!

روت کیت‌ها عموما از درب پشتی اقدام به حمله می‌کنند تا بتوانند هر زمان که مایل بودند از راه دور به هر قسمت خاص از دستگاه آلوده قربانی اتصال برقرار کنند. برخی از نمونه‌های روت کیت مبتنی بر ویندوز TDSS, ZeroAccess, Alureon and Necurs بودند.

گونه‌های روت کیت

روت کیت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از user-mode و kernel-mode. روت کیت‌های User-mode برای اجرا در قسمت سیستم عامل رایانه به عنوان برنامه‌های کاربردی طراحی شده‌اند. آن‌ها رفتار مخرب خود را با ربودن فرایند برنامه‌های در حال اجرا بر روی سیستم و یا نوشتن حافظه‌ای که برنامه از آن استفاده می‌کند، اجرا می‌کنند.

این مورد شایع‌تر از نوع دوم است. اما روت کیت مدل Kernel-mode در پایین ترین سطح سیستم عامل اجرا می‌شود و مجموعه‌ای از قدرتمندترین امتیازات به مهاجم داده می‌شود. پس از نصب یک روت کیت Kernel-mode مهاجم کنترل کاملی از سیستم را به دست می‌گیرد و می‌تواند هر اقدامی را که خود انتخاب کند را انجام دهد.

روت کیت‌های Kernel-mode اغلب پیچیده‌تر از روت کیت‌های user-mode هستند و به همین دلیل است که کمتر رایج هستند. شناسایی روت کیت مدل دوم به مراتب سخت‌تر و حذف آن دشوارتر است.

روت کیت‌ها گونه‌های دیگری همانند bootkits دارند که برای تغییر دادن boot loader مورد استفاده قرار می گیرند. بوت کیت‌ها در پایین ترین سطح قبل از لود شدن سیستم عامل، اجرا می‌شوند. در چند سال اخیر گونه‌هایی از روت کیت‌های تلفن همراه برای حمله به گوشی‌های هوشمند به ویژه دستگاه‌های اندرویدی ایجاد شده‌اند. این روت کیت‌ها اغلب با یک برنامه مخرب از یک فروشگاه نرم افزاری یا شخص ثالث دانلود شده‌اند.

شیوه آلودگی

روت کیت‌ها با روش‌های مختلفی بر روی سیستم‌ها نصب می‌شوند اما شایع‌ترین آن‌ها ویروس‌هایی است که از طریق اکسپلویت یک آسیب پذیری در سیستم عامل یا یک برنامه‌ی کاربردی در رایانه اجرا می‌شوند. مجرمان آسیب پذیری‌های شناخته و ناشناخته را در سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی مورد هدف قرار می‌دهند و با استفاده از کدهای اکسپلویت تلاش می‌کنند تا به جایگاه بالاتری در دستگاه قربانی پیدا کنند.

سپس آن‌ها روت کیت را نصب می‌کنند و از راه دور به سیستم دسترسی پیدا می‌کنند. کد اکسپلویت شده برای یک اسیب پذیری خاص می‌تواند بر روی یک وب سایت قانونی که دچار الودگی شده است، میزبانی کند. آلودگی دیگر توسط روت کیت‌ها می‌تواند از طریق درایوهای USB باشد.

ممکن است مجرمان درایوهای USB را با روت کیت‌هایی که بر روی آن‌ها نصب شده‌اند در مکان‌هایی همانند کافی شاپ‌ها، جاهای عمومی و مکان‌های کنفرانس قرار دهند که قربانیان آن‌ها را بردارند. در برخی موارد ممکن است نصب یک روت کیت وابسته به آسیب پذیری‌های امنیتی نباشد و ممکن است به عنوان بخشی از یک نرم افزار قانونی یا از طریق USB وارد شود.

حذف روت کیت‌ها

تشخیص حضور یک روت کیت در سیستم می‌تواند کاری دشوار باشد زیرا که این بدافزار به منظور پنهان شدن و عدم تشخیص طراحی شده است. اما با این حال راه‌های زیادی برای جستجوی انواع شناخته و ناشناخته روت کیت‌ها از طریق روش‌های مختلفی مثل امضاها یا رویکردهای رفتاری در شناسایی روت کیت‌ها و یا جستحوی الگوهای شناختی وجود دارد.

حذف روت کیت یک فرآیند پیچیده است و به طور معمول با ابزارهای تخصصی همانند TDSSKiller که متعلق به لابراتوار کسپرسکی است می‌توان روت کیت‌های TDSS را شناسایی و حذف نمود. در برخی موارد هنگامی آسیب زیاد ممکن است قربانی مجبور به نصب مجدد سیستم عامل شود.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط