رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه روتر و وای فای خود را از دسترس هکرها ایمن نگه‌داریم؟

1399-01-11 09:02
تنظیم اندازه قلم

پ

2:43

چگونه روتر و وای فای خود را از دسترس هکرها ایمن نگه‌داریم؟

چگونه روتر و وای فای خود را از  دسترس هکرها ایمن نگه‌داریم؟

دیروز گزارش شد که هکرها از روترهای آسیب‌پذیر و در معرض استفاده جهت هدایت کاربران به برنامه‌های مخرب در ارتباط با شیوع ویروس COVID-19 باهدف دستیابی به اطلاعات شخصی شما استفاده می‌کنند. حال سؤال اینجاست که چگونه می‌توان از روترهای خود در برابر چنین تهدیدات محافظت کرد؟ اگرچه ممکن است این کار در عمل غیرممکن به نظر برسد، ما در اینجا راهکارهایی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید روتر و وای فای خود را از هکرها در امان نگه‌دارید.

1- تنظیمات روتر خود را تنظیم کنید

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که تنظیمات امنیتی روتر خود را بررسی کنید. بسیاری از کاربران از تنظیمات پیش‌فرض خود مودم استفاده می‌کنند و تنظیمات خصوصی را انجام نمی‌دهند. سطح تنظیم آن‌ها بستگی به خودروتر دارد، اما همه روتر ها دارای دیوار دفاعی هستند.

2- نام WiFi خود را تغییر دهید

مورد بعدی که باید انجام دهید تغییر نام WiFi است. شناسه مجموعه خدمات (SSID) نام پیش‌فرض شبکه شما است. انتخاب نام پیش‌فرض به همان صورت باعث می‌شود که افراد غیره و هکرها بتوانند به‌راحتی نام شبکه شمارا جستجو کنند تا آن را پیدا کنند. اگر نام وای فای خود را تغییر دهید، پیدا کردن شبکه شما برای هکرها چندان آسان نخواهد بود.

3- قابلیت استفاده عمومی وای فای خود را غیرفعال کنید

این گزینه باید در تنظیمات روتر شما باشد. این حالت قابلیتی است که توسط شبکه‌هایی که وای فای خود را به اشتراک می‌گذارند، مانند کافی‌شاپ‌ها، کتابخانه‌ها یا هتل‌ها استفاده می‌شود. برای شبکه خانگی شخصی خود نیازی به این کار ندارید. خاموش کردن استفاده عمومی، شبکه شمارا از لیست دسترسی دستگاه‌های کاربران حذف می‌کند.

4- رمزگذاری شبکه خود را روشن کنید

بسیاری از روترها دارای یک تنظیم رمزگذاری داخلی هستند که معمولاً هنگام بیرون کشیدن آن از جعبه خاموش می‌شوند. ببینید در صورت تنظیم روتر خود می‌توانید آن را روشن کنید یا خیر. رمزگذاری موجود باید WPA2 باشد.

5- ببینید روتر شما شبکه مهمان دارد یا خیر

این به معنی از دست رفتن امنیت کاربران متصل به شبکه شما نیست، اما اگر بتوانید از طریق روتر خود به یک شبکه مهمان دسترسی داشته باشید، امنیت کلی شبکه خود را افزایش داده‌اید.

شما به‌هیچ‌وجه نباید گذرواژه و رمزهای عبور شبکه خود را به‌راحتی انتشار دهید، بنابراین اگر این گزینه رادارید که به بازدیدکنندگان اجازه دهید ضمن حفظ امنیت شبکه، از اینترنت خود استفاده کنند، راه‌حل مناسبی برای افزایش امنیت شما است.

6- دیوار آتش روتر خود را بررسی کنید

همه روترهای سه باند یا بعضی دارای باند دوتایی با نوعی فایروال روانه بازار می‌شوند. این بدان معنا نیست که فایروال به‌طور خودکار روشن شود. یک فایروال نرم‌افزاری برای محافظت از شبکه شما در مقابل حملات وجود دارد. اگر روتر شما فایروال ندارد، یا باید یک روتر جدید بخرید یا یک دستگاه فایروال جداگانه تهیه کنید تا بتوانید شبکه خود را تا حد امکان ایمن نگه‌دارید.

7- نرم‌افزار خود را نگه‌دارید و سیستم‌عامل موجود باشد

تولیدکنندگان هرازگاهی نرم‌افزار و سیستم‌عامل را برای دستگاه‌های مورد پشتیبانی خود به‌روزرسانی می‌کنند و هرگونه اطلاعات در مورد بدافزارها یا ویروس‌های جدید را به‌روز می‌کنند. هنگامی‌که سیستم خود را به‌روزرسانی می‌کنید، اکنون می‌توانید به دنبال انواع جدیدی از تهدیدها و از بین بردن آن‌ها باشید. وقتی به‌روزرسانی‌های امنیتی موجود باشد، هرگز در دانلود آن‌ها تأخیر نکنید.
ترجمه: حسین موالی
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط