رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

راه‌های محافظت از روتر و وای‌فای در مقابل حملات هکری

1399-01-19 10:27
تنظیم اندازه قلم

پ

3:21

راه‌های محافظت از روتر و وای‌فای در مقابل حملات هکری

وای فای

در روزهای گذشته گزارش شد که هکرها از روترهای آسیب‌پذیر و در معرض استفاده جهت هدایت کاربران به برنامه‌های مخرب COVID-19 با هدف اطلاعات شخصی شما استفاده می‌کنند. حال سوال اینجاست که چگونه می‌توان از روترهای خود در برابر چنین تهدیدات محافظت کرد؟ اگرچه ممکن است این کار غیرقابل تحمل به نظر برسد، کارهایی وجود دارد که می‌توانید روتر و وای‌فای خود را از هکرها در امان نگه دارید.

1- تنظیمات روتر خود را تنظیم کنید.

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که تنظیمات امنیتی روتر خود را بررسی کنید. بسیاری از کاربران تنظیمات پیش فرض را در محل خود رها می‌کنند و متوجه نمی‌شوند که می‌توان آنها را تنظیم کرد. سطح تنظیم آنها بستگی به خود روتر دارد، اما همه روترها دارای دفاع هستند.

وارد تنظیمات روتر خود شوید. اطلاعات ورود به سیستم باید با روتر تهیه شود که معمولاً شامل یک آدرس IP و رمز عبور می باشد. در آنجا باید اطلاعات ورود به سیستم را تغییر دهید تا رمز عبور منحصر به فرد باشد و حدس زدن آن دشوار است، بنابراین هکرها نمی‌توانند به سادگی وارد شبکه شما شوند.

2- نام WiFi را تغییر دهید.

مورد بعدی که باید انجام دهید تغییر نام WiFi است. شناسه مجموعه خدمات (SSID) نام پیش‌فرض شبکه شما است. ترک آن به همان صورت باعث می‌شود که افراد خارجی بتوانند به راحتی نام شبکه خود را جستجو کنند تا آن را پیدا کنند. اگر نام را تغییر دهید، پیدا کردن شبکه شما چندان آسان نخواهد بود.

3- پخش نام شبکه را غیرفعال کنید.

این باید در تنظیمات روتر شما باشد. این ویژگی است که توسط شبکه‌هایی که WiFi خود را به اشتراک می‌گذارند، مانند کافی‌شاپ‌ها ، کتابخانه‌ها یا هتل‌ها استفاده می‌شود. برای شبکه خانگی شخصی خود نیازی به این کار ندارید. خاموش کردن آن، شبکه شما را از لیست باز شبکه‌ها حذف می‌کند.

4- رمزگذاری شبکه خود را روشن کنید.

بسیاری از روترها دارای یک تنظیم رمزگذاری داخلی هستند که معمولاً هنگام بیرون کشیدن آن از جعبه خاموش می شوند. ببینید در صورت تنظیم روتر خود می‌توانید آن را روشن کنید یا خیر. رمزگذاری موجود باید WPA2 باشد.

5- ببینید روتر شما شبکه مهمان دارد یا خیر.

ما به این معنا نیستیم که دوستان با رمز عبور شما ایمن نباشند، اما اگر بتوانید از طریق روتر خود به آنها می‌توانید از طریق روتر خود به یک شبکه مهمان دسترسی داشته باشید، نه اینکه از شبکه واقعی شما باشد، امنیت کلی شبکه خود را افزایش خواهید داد.

شما واقعاً نباید گذرواژه شبکه خود را به راحتی آزاد کنید، بنابراین اگر این گزینه را دارید که به بازدید کنندگان اجازه دهید ضمن حفظ امنیت شبکه، از اینترنت خود استفاده کنند، راه حل است.

6- دیوار آتش روتر خود را بررسی نمایید.

همه روترهای سه باند یا روترهای باند دوتایی با نوعی فایروال در حال حاضر ساخته شده‌اند. این بدان معنا نیست که فایروال به طور خودکار روشن شود. یک فایروال نرم‌افزاری برای محافظت از شبکه شما در مقابل هجوم وجود دارد. اگر روتر شما فایروال ندارد، یا باید یک روتر جدید را خریداری کنید یا یک دستگاه فایروال جداگانه بخرید تا بتوانید شبکه خود را تا حد امکان ایمن نگه دارید.

7- نرم‌افزار خود را نگه دارید و سیستم عامل موجود باشد.

تولیدکنندگان هر از گاهی نرم‌افزار و سیستم عامل را برای دستگاه‌های خود به روز می‌کنند و هرگونه اطلاعات در مورد بدافزارها یا ویروس‌های جدید را به روز می‌کنند. هنگامی که سیستم خود را بروزرسانی می‌کنید، اکنون می‌توانید به دنبال انواع جدیدی از تهدیدها و از بین بردن آنها باشید. وقتی به‌روزرسانی‌های امنیتی موجود است، هرگز در بارگیری آنها تأخیر نکنید.

8- یک روتر جدید بخرید.

سرانجام، روتر شما چند سال است؟ روترهای قدیمی با تمام ویژگی‌های امنیتی که روترهای جدید به وجود آمده‌اند، تنظیم نمی‌شوند. و امروز گزینه‌های بیشتری نسبت به سال‌های گذشته در خارج وجود دارد. به روزرسانی روتر شما نه تنها شبکه شما را ایمن‌تر می کند بلکه ممکن است باعث افزایش سرعت دسترسی شما شود.

اگر به حریم خصوصی شبکه خود هوشمند هستید و همه چیز را فعلی نگه دارید، باید بتوانید روتر خود را ایمن نگه دارید.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط