رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

راهکارهای اساسی برای محافظت فرزندان در فضای مجازی

1399-01-22 09:55
تنظیم اندازه قلم

پ

2:44

راهکارهای اساسی برای محافظت فرزندان در فضای مجازی

راهکارهای اساسی برای محافظت فرزندان در فضای مجازی

به فرزندان خود اهمیت حریم خصوصی آنلاین را گوشزد کنید. به آنها آموزش دهید که اشتراک گذاری اطلاعاتی مانند اسم، محل، سن یا مدرسه ممنوع می‌باشد. بنابراین آنها نباید هیچ تصویر و اطلاعاتی‌را به افراد غریبه‌ ارسال کنند.

نکاتی برای والدین در ایمن‌سازی فرزندان درمحیط آنلاین.

همان‌طور که اینترنت و رسانه‌های اجتماعی جهان را متحول نموده‌اند، می‌توانند خطرات زیادی را درخانه بوجود آورند. بسیاری از ما در فیلم‌ها دیده‌ایم که پلیس با ترفندهای ویژه مجرمین بزرگسال را به دام انداخته است.

متاسفانه چنین رویدادهایی با آنچه در فیلم‌ها مشاهده می‌شود، مطابقت داشته و تخمین زده شده که 20 درصد نوجوانان آنلاین در برهه‌ای از سن‌شان، با درخواست‌های جنسی گوناگون از سوی غریبه‌های بزرگسال، مواجه می‌شوند.

0_10.jpg

مطالعه اخیر در آزمایشگاه تحقیقاتی، نشان می‌دهد 12 درصد از نوجوانانی که با بزرگسالان در اینترنت ارتباط تصویری داشته‌اند، در خصوص ایجاد رابطه جنسی گفتگو نموده‌اند. بنابراین، وظیفه پدر و مادر برای حفاظت از فرزندان و جلوگیری از افتادن آنها به دام این شکارچیان چیست؟

01_54.jpg

در ادامه، به پنج نکته در این رابطه می پردازیم:

1- به فرزندانتان اهمیت"حریم خصوصی آنلاین"را گوش‌زد کنید: آموزش دهید که به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی مانند نام، محل، سن یا مدرسه ممنوع می‌باشد.علاوه بر این، هرگز نباید هیچ تصویری به غریبه‌ها ارسال کنند. اطمینان حاصل کنید که نام کاربری آنها منجر به تشخیص هویت فرزندتان نمی‌شود.

بدین معنی که اغلب مجرمین به دنبال نوجوانانی هستند که با ارائه تصاویر خود هرچند ناخواسته و ناآگاهانه، خود را بعنوان سوژه‌ای در معرض آسیب قرار می دهند.

02_67.jpg

2- در حالی‌که با کودکان خود در مورد خطرات آنلاین صحبت می‌کنید نباید آنها را از این محیط بترسانید: و از طرفی باید از وجود افراد بزهکار مطلع باشند. فرزندانتان را توجیه کنید که در صورت مواجه با هرگونه درخواست ارتباط از طرف افراد ناشناس، سریعاً والدین یا اشخاص مورد اعتماد را در جریان امر قرار دهند.

مهم‌ترین عملی که والدین می‌بایست انجام دهند، ایجاد ارتباط قوی با فرزندان است. فرزندان باید بدون داشتن ترس و به‌راحتی مسائلی همانند: وجود رابطه با افراد غریبه، یا تصویر ارسال شده به غریبه را بیان نمایند.

03_58.jpg
 
3. هنگام رسیدن فرزندنتان به سن استفاده از اینترنت (که سن استفاده از اینترنت رو به کاهش است) قوانین و مقررات خانوادگی خودتان را بخوبی توضیح دهید: بعضی از خانواده‌ها قراردادهای مخصوصی در مورد استفاده از تلفن همراه داشته و در آن تنبیهاتی اعم از تعلیق دسترسی به دنیای آنلاین برای فرزندشان، در صورت تخطی از مقررات وضع شده است.

4. گذرواژه‌های فرزندان: رمز گوشی، رمز ایمیل، رمز شبکه‌های اجتماعی و... را داشته باشید. والدین باید حق بازرسی غیرمترقبه یا موردی را بر خود محفوظ بدانند.

04_61.jpg

5. استفاده شبانه از اینترنت در بستر خواب را بر فرزندانتان ممنوع کنید: در حالی که در طول روز استفاده از تلفن و لپ‌تاپ مجاز است، این دستگاه‌ها باید در شب، در محل مشترک قرار گیرند. این تصمیم نه تنها مروج عادت سالم خواب بوده، بلکه طبق تحقیقات انجام شده توسط ما، اکثر درخواست‌های نامشروع آنلاین به افراد زیر سن قانونی، پس از ساعت 11 شب ، زمانی که اغلب والدین نظارتی ندارند، اتفاق می‌افتد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط