رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه در اینترنت ایمن باشیم

1399-01-25 10:53
تنظیم اندازه قلم

پ

11:53

چگونه در اینترنت ایمن باشیم

چگونه در اینترنت ایمن باشیم

-    محافظت از رمزهای عبور

از کلمات عبور بی نظیر و منحصر به فرد استفاده کنید. هنگامی که می‌خواهید یک رمز ورود برای حساب کاربری خود ایجاد کنید، حتماً ترکیبی از اعداد، نمادها و حروف، بزرگ و کوچک را درج کنید. از استفاده از همان رمزهای عبور برای چندین حساب خودداری کنید. به خاطر سپردن این سخت تر است، اما اطلاعات شما را بسیار ایمن تر نگه می‌دارد.
سعی کنید عبارات را به طور خلاصه امتحان کنید. به عنوان مثال، " Soda at dinner keeps you up at night" می‌تواند تبدیل شود به "S @ dKuU @ n!"

رمزهای عبور طولانی تر همیشه قوی تر هستند، بنابراین سعی کنید از یک نقل قول مورد علاقه یا یک خط از یک آهنگ، کتاب یا فیلم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که برخی وب سایت‌ها دارای محدودیت طول رمز عبور هستند و باید این مطلب را مدنظر داشته باشید.
از رمزهای عبور معمول مانند "123456" یا "password" یا اطلاعاتی در مورد شما که دیگران ممکن است به راحتی بتوانند مانند نام مستعار، خیابان شما یا نام حیوان خانگی آن‌ها را دریابند، استفاده نکنید.

-    از یک مدیر رمز عبور برای ایمن و سازماندهی کلمه عبور استفاده کنید.

مدیران گذرواژه به طور خودکار برای هر یک از حساب‌های شما رمزهای عبور قدرتمند و منحصر به فردی ایجاد و ذخیره می‌کنند. شما به سادگی یک رمزعبور اصلی را برای مدیر ایجاد می‌کنید و به دیگران اجازه می‌دهید تا ایمن باشند. می‌توانید به طور رایگان از برخی از مدیران رمز عبور استفاده کنید. مدیران رمز عبور محبوب، قابل اعتماد شامل 1Password  و LastPass هستند. با جستجوی آنلاین می‌توانید دیگر مدیران را پیدا کنید. همچنین می‌توانید از سرویس همگام سازی گذرواژه مرورگر خود استفاده کنید، هرچند که برای هک کردن بسیار ایمن تر و آسیب پذیرتر است، بنابراین با احتیاط استفاده کنید.

-    تأیید هویت چند مرحله‌ای را در حساب‌های خود فعال کنید.

احراز هویت چند مرحله‌ای با نیاز به اطلاعات اضافی باعث می‌شود تا بتوانید از آن استفاده کنید، مانند کد ارسال شده به تلفن خود، یک حساب کاربری را حتی امن تر کنید. بسیاری از ارائه دهندگان ایمیل بزرگ و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی این سرویس را ارائه می‌دهند.  برای بررسی اینکه آیا یک حساب دارای تأیید هویت چند عاملی است، صفحه تنظیمات سایت را بررسی کنید. این مرحله اضافی ممکن است آزار دهنده به نظر برسد‌، اما اطلاعات شما را فقط از یک رمز عبور ایمن تر می‌کند.

-    فقط در سایت‌های قانونی ثبت نام کنید

قبل از ایجاد حساب کاربری در وب سایت‌، بسیار مراقب باشید، حتی اگر فقط به دادن آدرس ایمیل خود نیاز داشته باشید. مهم نیست که رمزهای عبور شما چقدر ایمن باشد، استفاده از آن‌ها در سایت‌های نا ایمن اطلاعات شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.  از سایت‌هایی که غلط یا دستور زبان بد در آدرس‌های خود دارند، جلوگیری کنید، که می‌تواند کپی رایت‌های خطرناک وب سایت‌های قانونی باشد. همچنین به دنبال سایت‌هایی باشید که تعداد پنجره‌های بازشو یا تعداد آن‌ها را در آدرس‌های خود مشاهده کنید.

-    وقتی کار خود را با استفاده از آن‌ها انجام دادید از سایت‌ها خارج شوید.

ورود به سایت یک کوکی را در مرورگر شما ایجاد می‌کند که شما را شناسایی می‌کند و در صورت سرقت می‌توانید حساب شما را به خطر بیاندازید. این به ویژه در سایت‌هایی که اطلاعات حساس مانند حساب بانکی یا شماره کارت اعتباری شما را در اختیار دارند قرار دارد، بنابراین همیشه بهتر است پس از اتمام، از سیستم خارج شوید. از هر سایتی که در رایانه عمومی یا شبکه استفاده می کنید، خارج شوید. از هر سایت بانکی آنلاین یا خریدی که استفاده می‌کنید، حتی بر روی رایانه و شبکه خانگی خود، خارج شوید.
به طور معمول خوب است که کامپیوتر خانگی خود را به حساب‌هایی مانند ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی خود وارد شوید، تا زمانی که مطمئن شوید که کامپیوتر قفل شده است.

-    استفاده ایمن از رسانه‌های اجتماعی و ایمیل

پروفایل‌های خود را خصوصی کنید. خصوصی نگه داشتن پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی می‌تواند ارتباط برقرار کردن آنلاین با شما را از طریق افراد غریبه دشوار کند. گزینه‌ای را انتخاب کنید که نمایه شما فقط برای شما یا دوستانتان قابل مشاهده باشد. برای مشاهده و تغییر سطح حریم خصوصی خود به تنظیمات حساب خود و منوی امنیتی یا حریم خصوصی خود بروید. حتی اگر می‌خواهید نمایه خود را عمومی نگه دارید، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مهم، مانند آدرس و شماره تلفن شما پنهان است. اطلاعات موجود درباره پروفایل رسانه‌های اجتماعی خود را مرور کنید. اطلاعات مهم در مورد حساب شما می‌تواند از بین بروند و علنی شوند، پس باید تنظیمات بخش حریم خصوصی حساب خود را بررسی نمایید. این کار را هر چند ماه یکبار انجام دهید تا مطمئن شوید که هر آنچه را که می‌خواهید خصوصی باشید به همین ترتیب باقی می‌ماند. در مورد اینکه بعداً از ارسال چیزی پشیمان خواهید شد، فکر کنید. بخشی از ایمن بودن در اینترنت دانستن این نکته است که چه چیزی ارسال می‌شود و همچنین ارسال مناسب هست یا نیست. ممکن است در لحظه ارسال یک چیز نامناسب یا تحریک آمیز احساس خوبی داشته باشد، اما به یاد داشته باشید که این پست‌ها می‌توانند توسط مردم در سراسر جهان به تصویر کشیده، مشاهده و به اشتراک گذاشته شوند، حتی اگر آنها را حذف کنید. به عنوان یک قانون اساسی، از خود بپرسید که آیا پست شما چیزی است که شما می‌خواهید والدین، معلمان یا کارفرمایان آینده آن را ببینید. اگر جواب مثبت نیست، ارسال نکنید.

-    قبل از تأیید آن‌ها ، پست‌هایی را که در آن نشان شده‌اید بررسی کنید.

با فعال کردن بررسی برچسب می‌توانید از اتصال چیزی مضر یا شرم آور جلوگیری کنید. این امر به ویژه مهم است اگر حساب‌های دوستان شما به صورت خصوصی تنظیم نشده باشد. هر کسی می‌تواند یک پست یا تصویری را که شما را در آن نشان می‌دهد مشاهده کند. بررسی تنظیمات را در تنظیمات حریم خصوصی خود روشن کنید. وقتی شخصی شما را در یک پست برچسب گذاری می‌کند ، یک اعلان دریافت خواهید کرد، سپس می‌توانید برچسب را تأیید کرده و پست را روی حساب شخصی خود قرار دهید، یا آن را انکار کنید. اگر حتی بعد از برداشتن برچسب خود هنوز هم نگران یک عکس هستید، در مورد پایین آمدن آن با پوستر صحبت کنید.

-    هرگز اطلاعات شخصی را به کسی که آنلاین ملاقات کرده‌اید ندهید.

این ممکن است واضح به نظر برسد، اما یادآوری آن هنوز مهم است. مهم نیست که چقدر ممکن است فکر کنید کسی را که آنلاین ملاقات کرده اید می‌شناسید، هرگز نمی‌توانید از اینکه چه کسی هستند و آیا آن‌ها ممکن است خطرناک باشند اطمینان داشته باشید. از دادن اطلاعات تماس مانند نام، آدرس یا شماره تلفن و همچنین سایر اطلاعاتی که ممکن است پیدا کردن شما، مانند مدرسه یا محل کار شما را آسان کند، خودداری کنید.

-    هنگام ملاقات حضوری با شخصی که به صورت آنلاین ملاقات کرده‌اید احتیاط کنید.

 بهتر است با افراد حضوری که فقط با آن‌ها صحبت کرده‌اید، ملاقات نکنید، اما برخی از موقعیت‌ها ممکن است به آن نیاز داشته باشد، اگر به عنوان مثال چیزی را در Craigslist فروخته‌اید، یا از یک سایت دوست یابی آنلاین استفاده می‌کنید. در این موارد، در یک مکان عمومی ملاقات کنید و یک دوست را با خود همراه کنید.اگر نمی‌توانید دوستی بیاورید، به کسی بگویید که کجا خواهید بود، چه کسی با او خواهید بود و تا چه مدت. اگر زیر 18 سال دارید، هرگز با شخصی که به صورت آنلاین آشنا شده‌اید ملاقات نکنید. در انجمن‌ها از اسم‌های مستعار بی طرف استفاده کنید. حتی تالارهای گفتگوی خصوصی یا دعوت شده می‌توانند خطرناک تر از اشکال سنتی رسانه‌های اجتماعی باشند، بنابراین برای محافظت از هویت خود دقت بیشتری کنید. در صورت امکان از یک نام مستعار جنسیت خنثی استفاده کنید و از ارسال عکس از خود یا پیوند با سایر رسانه‌های اجتماعی خودداری کنید.

-    ایمیل یا پرونده‌هایی را از افرادی که نمی‌شناسید باز نکنید.

کلاهبرداران فیشینگ افرادی هستند که از ایمیل یا پیام‌های جعلی استفاده می‌کنند تا بتوانند اطلاعات شخصی شما را به اشتراک بگذارند. اگر ایمیلی را از یک آدرس نا آشنا یا از آدرسی که می‌شناسید اما با یک پیام مشکوک مشاهده می‌کنید، آن را به پوشه هرزنامه خود منتقل کنید. ایمیل همچنین می‌تواند شامل پیوندهایی باشد که به نظر قانونی می‌رسد، اما هرگز بر روی آن‌ها کلیک نکنید تا زمانی که تأیید کنید که این یک پیام قانونی است. اگر فردی را که نامه الکترونیکی شما در حال استفاده بوده است می‌شناسید، به آن‌ها بگویید که حساب کاربری شما هک شده است و با تشکیل شکایت به مرکز شکایت اینترنتی FBI در www.ic3.gov ، فیشینگ را گزارش دهید.

-    استفاده از سایت‌ها و شبکه‌های ایمن

از کلیک بر روی سایت‌هایی که به نظر جعلی یا کلاهبرداری هستند خودداری کنید. اگر حتی تا حدودی با اینترنت آشنا هستید، احتمال وجود دارد که بتوانید پیوندهای بد را هنگام مشاهده آنها تشخیص دهید دستور زبان بد، پنجره‌ها ، عناوین "کلیک روی طعمه" یا یک آدرس اینترنتی با نگاه کاذب. از کلیک بر روی این سایت‌ها خودداری کنید و هرگز چیزی از آن‌ها بارگیری نکنید. گذراندن زمان در این نوع وب سایت‌ها می تواند به رایانه شما ویروس وارد کند یا خراب شود.

-    تاریخچه مرور خود را اغلب برای حفظ حریم خصوصی خود پاک کنید.

بسیاری از سایت‌ها به کوکی‌های شما دسترسی دارند، پرونده‌های متنی کوچک که تنظیمات برگزیده شما را ضبط می‌کنند و به سایت‌ها اجازه می‌دهند به آن‌ها پاسخ دهند، غالباً به شما تبلیغات مرتبط تر نشان می‌دهند. با این حال، از کوکی‌ها همچنین می‌تواند به عنوان راهی برای بدست آوردن اطلاعات شخصی شما توسط کوکی‌ها استفاده شود. کوکی‌های خود را هر ماه پاک کنید تا اطلاعات شخصی موجود در آن‌ها پاک شود.

-    خرید آنلاین در سایت‌های رمزگذاری شده انجام دهید.

هنگام خرید آنلاین یا ورود به حساب بانکی آنلاین خود،URL  را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به جای "http" با "https" شروع می‌شود. به این معنی است که وب سایت ایمن است و داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند، بنابراین نمی‌توان سرقت کرد. سایت‌های ایمن همچنین باید یک نماد قفل کوچک در قسمت URL داشته باشند. اگرچه برای ذخیره اطلاعات پرداخت خود در سایت خرید راحت است، همیشه این کار را با احتیاط انجام دهید زیرا در صورت هک شدن سایت شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

-    هرگز از شبکه‌های WiFi عمومی استفاده نکنید

مانند رستوران‌ها، هتل‌ها یا فرودگاه‌ها استفاده نکنید زیرا غالباً نا امن است و هک کردن شخصی را در رایانه شما آسان می‌کند. تنها در صورت نیاز به یک شبکه نا امن وصل شوید و از خطرات ناشی از آن آگاه باشید.  اگر اغلب به WiFi در حال حرکت نیاز دارید، سعی کنید یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) خریداری کنید، تکه‌ای از سخت افزار که می‌تواند از هر جایی یک اتصال امن و خصوصی ایجاد کند. با تلفن هوشمند خود نیز با احتیاط ارتباط برقرار کنید. اگر می‌توانید، قبل از اتصال نام و نیازهای WiFi را با کارکنان مناسب تأیید کنید.
- از یک پسوند آنتی ویروس در مرورگر خود استفاده کنید.

برای امنیت بیشتر در اینترنت، می‌توانید افزونه آنتی ویروس را بارگیری کنید تا امنیت یک سایت بررسی شود یا تبلیغات پاپ آپ با ویروس یا محتوای مخرب را مسدود کنید. به یاد داشته باشید که فقط از یک منبع قانونی مانند فروشگاه اینترنتی Chrome بارگیری کنید تا امنیت این برنامه ایمن باشد.

-    فایروال نصب کنید تا از شبکه خانگی خود محافظت کنید.

فایروال سدی الکترونیکی است که از دسترسی دستگاه‌های غیرمجاز به رایانه یا تلفن شما جلوگیری می‌کند. بسیاری از رایانه‌ها با فایروال از قبل لود شده‌اند. به بخش امنیت رایانه خود بروید تا بررسی کنید که مال شما یکی است.  با پرداخت هزینه‌، می‌توانید نرم افزار فایروال را نیز از فروشندگان مجاز مانند نورتون، مک آفی یا مایکروسافت بارگیری کنید.

-    نرم افزار رایانه خود را به روز نگه دارید.

اکثر به روزرسانی‌های نرم افزار دارای به روزرسانی‌های امنیتی هستند، بنابراین مهم است که آخرین نسخه را در همه زمان‌ها داشته باشید. برای راحتی بارگیری و به روزرسانی‌ها به محض انتشار، به روزرسانی‌های خودکار را در تنظیمات رایانه خود روشن کنید.

- تلفن هوشمند خود را ایمن کنید

نرم افزار رمزگذاری را بر روی تلفن خود فعال کنید. بسیاری از تلفن‌های هوشمند رمزگذاری شده‌اند، به این معنی که نرم افزار آن‌ها اطلاعات شما را محافظت می‌کند، بنابراین توسط کاربران غیرمجاز قابل دسترسی نیست. برای بررسی اینکه تلفن شما رمزگذاری شده است، به تنظیمات آن بروید و روی برگه امنیتی کلیک کنید. تلفن‌های رمزگذاری شده به صورت خودکار شامل آیفون‌ها،Androids  جدیدتر و تلفن‌های پیکسل گوگل هستند. می‌توانید در منوی امنیتی آن، نرم افزار رمزگذاری را در Android خود فعال کنید. برای حفاظت بیشتر، می‌توانید برنامه‌های رمزگذاری را از فروشگاه برنامه بارگیری کنید.

-    بلوتوث خود را روی "غیر قابل کشف" تنظیم کنید.

اگرچه بلوتوث تلفن شما به راحتی به عنوان یک شبکه بی سیم هک نمی‌شود، هکرها هنوز هم می‌توانند از آن برای دسترسی از راه دور به تلفن شما استفاده کنند. برای جلوگیری از این امر، پیش فرض بلوتوث خود را روی "غیر قابل کشف" تنظیم کنید تا در رادار هکرها ظاهر نشوید. اگر درخواست بلوتوث ناشناخته‌ای برای جفت شدن با دستگاه خود مشاهده می‌کنید، بلافاصله آن را نادیده گرفته یا انکار کنید. در مناطقی شلوغ که هکرهای احتمالی در محدوده بلوتوث شما، مانند رستوران‌ها و حمل و نقل عمومی قرار دارند، بیشتر مراقب باشید.

-    برنامه‌ها را از فروشگاه‌های تأیید شده خریداری کنید.

 آسان‌ترین راه برای ورود ویروس‌ها به گوشی شما از طریق دانلود برنامه‌ها است. برای اطمینان برنامه‌های مورد نیاز را از فروشگاه‌های "رسمی" مانند فروشگاه اپل یا فروشگاهGoogle Play  که معمولاً می‌توانند مکان‌های ایمن برای خرید برنامه باشند و شما هرگز نباید یکی از سایت‌های دیگر را بارگیری کنید. به یاد داشته باشید که قبل از نصب آن، الزامات، شرایط و برنامه را بخوانید. این طولانی و احتمالاً کسل کننده خواهد بود، اما مهم است که شما دقیقاً بدانید چه چیزی روی دستگاه شما نصب شده است.

-    برای محافظت بیشتر نرم افزار امنیتی را بارگیری کنید.

 برای مطمئن شدن از امنیت تلفن‌های هوشمند، می‌توانید یک بسته امنیتی موبایل خریداری کنید. این ابزارها معمولاً دارای فایروال و محافظت از اسپم و همچنین ردیابی GPS هستند تا به شما در یافتن وسیله گمشده یا دزدیده شده کمک کنند. برخی از بسته‌های امنیتی همچنین از قابلیت قفل از راه دور برای جلوگیری از استفاده تلفن دزدیده شده استفاده می‌شوند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط