رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

داستان سایت همسریابی و نامزدی نافرجام

1399-02-04 09:17
تنظیم اندازه قلم

پ

5:36

داستان سایت همسریابی و نامزدی نافرجام

سایت همسریابی و نامزدی نافرجام

یکی از چالش های اساسی برای نسل جوان چگونگی انتخاب همسر در عصر تکنولوژی و اینترنت می باشد،جوامع مجازی و کانال هایی در پیام رسان های خارجی به صورت غیرقانونی به هدف درآمد زایی یا حتی کلاهبرداری در این حوزه فعالیت می کنند.

 

خانمی ساکن شهرستان بندرعباس هستم پارسال اتفاقات تلخی در زندگیم به وقوع پیوست،البته نکات گرانبهایی از این حوادث آموختم،به همین خاطر تصمیم گرفتم شرح کوتاهی از داستان واقعی خودم را برای شما بازگو کنم.
اواخر تیر 1398 در حال جستجوی شرایط یک همسر مناسب از طریق فضای مجازی بودم که با یک وب سایت همسریابی برخورد داشتم،کنجکاو شدم و نگاهی به ظاهر صفحات انداختم،برای تماشای خصوصیات و پروفایل آدم های متقاضی،بنابراین از طریق ربات تلگرام مربوط به وب سایت اقدام به ایجاد حساب کاربری و پرداخت هزینه بسته پیامکی با کارت بانکی کردم.
وب سایت مذکور شبیه یک جامعه مجازی برای آشنایی افراد مجرد با یکدیگر به بهانه ازدواج طراحی شده بود،بنابراین مسئولیتی در خصوص تبعات احتمالی بر عهده گردانندگان این وب سایت نبود،این جامعه مجازی با ارائه خدمات بسته های پیامکی،عضویت ویژه و آگهی همسریابی کسب درآمد خیلی خوبی داشت که به واسطه درگاه پرداخت شخصی از طریق سیستم IDPAY این مبالغ به حساب آنها واریز می شد.
مدت کوتاهی گذشت و یکی از روزهای تعطیل ما مهمان های زیادی داشتیم،در این مهمانی به شوخی و جدی صحبت های پراکنده ای از وضعیت مجردی و سن من مطرح شد که احساس خوبی در این رابطه نداشتم و حسابی دلخور شدم.
فردای آن روز به همان وب سایت همسریابی مراجعه کردم و پروفایل های مختلف را خواندم،خصوصیات رفتاری و زندگی رمانتیک یک شخص مذکر به همراه عکس چهره اش برای من خیلی جذاب بود،یک پیامک شامل آی دی تلگرام خودم برای گفتگو و شناخت بیشتر به نیت همسرگزینی برای او فرستادم.
پس از آشنایی های بیشتر و تماس های تلفنی،قرار گذاشتیم تا برای نامزدی به منزل ما بیاید،البته مادرم در جریان موضوع ما بود،یادم رفت به شما بگم سال 1385 پدرم به علت بیماری از دنیا رفت و تنها فرزند مجرد خانواده هستم.
سعید 35 سال سن داشت که به قول خودش به خاطر فعالیت های تجاری از استان دیگری به شهرستان بندرلنگه عزیمت کرده بود،مدتی برای شناخت کافی نامزد شدیم،با گذشت 2 ماه متوجه شدم که عنوان شغلی و داستان های ساختگی اش حاصل تخیل بافی او می باشد، با چرب زبانی سعی می کرد تا رضایت من و مادرم برای امر ازدواج جلب شود. روابط ما به سمت سردی پیش رفت و سرانجام ارتباط ما کامل پایان پذیرفت.
دو هفته ای از این ماجرا گذشت که اتفاق عجیبی شکل گرفت،از پلیس فتا استان با اینجانب تماس گرفته شد،صحبت هایی از برداشت های غیر مجاز بود،حسابی گیج شده بودم،فردای آن روز به پلیس فتا مراجعه کردم،بله تازه فهمیدم مبالغی از حساب شاکی به حساب های مختلفی منتقل شده است به ویژه مبلغ 950 هزار تومان در 2 نوبت به کارت بانکی اینجانب واریز شده بود،از کارشناس پرونده تاریخ واریزی را پرسیدم،این مبلغ خیلی برای ذهنم آشنا بود،از کارشناس مربوطه درباره نام و نام خانوادگی شاکی پرسیدم،از پاسخی که شنیدم شگفت زده شدم،شاکی آقا سعید بود و این مبلغ توسط خودش حدود 1 ماه اخیر به کارت بانکی من واریز شده بود و من هم برای او خرید اینترنتی کرده بودم، حتماً به نیت انتقامجویی این اتهام را به ما نسبت داده بود.
پس از مدتی متوجه شدم یک هفته قبل از احضار من به پلیس فتا،ایمیلی با موضوع حراج با تخفیف 40 درصد به ظاهر از طرف یک فروشگاه مطرح برای شاکی ارسال می گردد،این شخص از طریق لینک موجود در ایمیل به فروشگاه جعلی هدایت می شود،سپس به واسطه درگاه تقلبی پرداخت بانک، شناسه های کارت بانکی اش لو می رود،البته در حال حاضر با اقدام بانک ها برای ارسال رمز یکبار مصرف،پس از گذشت 120 ثانیه یا به محض استفاده از رمز پویا برای پرداخت های اینترنتی،دیگر امکان استفاده دوباره از آن میسر نیست و با رمز ایستا تا سقف 100 هزار تومان به صورت روزانه امکان برداشت اینترنتی از کارت بانکی وجود دارد.
این شخص با ادعای اینکه در مدت 2 ماه اخیر با فاصله های زمانی مختلف پول به صورت اینترنتی از حسابش برداشت گردیده و به علت فعال نبودن پیامک بانکی دیر متوجه شده است،در صورتحساب دریافتی از بانک اقدام به علامتگذاری مبالغ انتقالی به کارت من و کارت شخص ناشناس برای شکایت کرده بود.
البته با اقدامات فنی کارشناس پرونده ثابت گردید که مبالغ از طریق برنامه آپ توسط خود شاکی به کارت من واریز شده است و همچنین متهم واقعی پرونده شاکی شناسایی و دستگیر شد.
من هم در دادسرا به علت اتهام زنی نامزد سابق و جهت اعاده حیثیت شکایت کردم،به هر حال سرانجام با گرفتن تعهدکتبی از شخص مذکور،رضایت دادم و این پرونده هم مختومه شد.
در این مدت نکات خیلی خوبی از پلیس فتا یاد گرفتم و به شما در قالب توصیه میگم،امیدوارم همیشه با چشمان باز و هوشیار زندگی کنید.
1- در فضای مجازی به افراد غریبه اعتماد نکنید،پروفایل های مجازی با ثبت داده ها و شناسه های غیرواقعی به راحتی قابل ایجاد هست.
2- اکثر وب سایت ها یا کانال ها با موضوع همسریابی،تنها به شکل یک جامعه مجازی با هدف درآمدزایی راه اندازی می شوند و بعضاً ادمین ها خارج از کشور ساکن می باشند.
3- پرونده های بسیاری در رابطه با وب سایت ها و کانال های همسریابی با موضوع کلاهبرداری،اخاذی،اغفال و سوءاستفاده های دیگری در پلیس فتا استان ها تشکیل و رسیدگی شده است.
4- نامزدی یا ازدواج های صورت گرفته از طریق این پلت فرمها،غالباً با شکست مواجه می شود زیرا اشخاص برچسب هایی به همدیگر نسبت می دهند و این امر باعث عدم اعتماد طرفین به یکدیگر برای برپایی زندگی محکم و توأم با احترام می شود.
5- برخی از افراد مذکر با نیت های نادرست مانند دوستیابی یا حتی اخاذی به این وب سایت ها مراجعه می کنند که با فریب سوژه های مونث،به زندگی اجتماعی آنها آسیب های جدی وارد می کنند.
7- قبل از شروع یک رابطه عاطفی و رسمی به هدف همسرگزینی حتماً از جلسات حضوری و آنلاین مشاورین خبره ازدواج استفاده کنید.
8- متأسفانه در جریان رسیدگی به تعداد محدودی از پرونده ها مشاهده می شودکه شاکی به صورت عمدی اقدام به تله گذاری و متهم ساختن شخصی به هدف انتقامجویی می کند،بر همین اساس برای این افراد به خواسته شخص زیان دیده پرونده اعاده حیثیت در دادسرا تشکیل می شود.
 9- همیشه از فروشگاه های معتبر صاحب مجوز از نظام صنفی مربوطه و دارای نماد اعتماد الکترونیکی(ای نماد) خریدهای اینترنتی داشته باشید و قبل از پرداخت هزینه نسبت به اصالت فروشنده یا درگاه پرداخت بانکی اطمینان حاصل کنید.
10- شهروندان به صورت مستمر برای مطالعه مطالب آموزشی، اخبار جرائم سایبری، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه نمایند.

 

 اداره تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا استان هرمزگان

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط