رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

داستان کلاهبرداری و پنچری لاستیک خودروها

1399-02-08 08:25
تنظیم اندازه قلم

پ

5:56

داستان کلاهبرداری و پنچری لاستیک خودروها

داستان کلاهبرداری و پنچری لاستیک خودروها

در صورت وقوع جرم سایبری بر علیه عضوی از خانواده شما،قبل و پس از شکایت قضایی صبور باشید و از اتهام زنی های عجولانه و احساسی پرهیز کنید. یکی از خواسته های جدی اکثر تبهکاران جرائم اینترنتی شبهه افکنی و تخریب زندگی دیگران می باشد.

این داستان بر اساس اتفاقات واقعی زندگی اینجانب روایت می شود،امید است این تجربه خاص به شما درس های ارزشمندی آموزش دهد.
در یک روستای کوچک در استان هرمزگان زندگی میکنم و فوق دیپلم دارم، سال گذشته گوشی هوشمند شخصی ام از ارتفاع افتاد و صفحه نمایش آن شکستگی پیدا کرد، مدتی از گوشی با زحمت استفاده می کردم که متوجه شدم سیم کارت به خاطر اختلال در ولتاژ گوشی خراب شده و نیاز به تعویض هست، همسایه مجاور ما راننده مینی بوس روستا بود که امسال از محله ما رفتند،به سمت منزل آنها رفتم، سپس سیم کارت سوخته به همراه کارت ملی و همچنین مبلغی پول علی الحساب به خانمش تحویل دادم، تا شوهرش از طریق دفتر خدمات ارتباطی، سیم کارت سالم با همان شماره تماس تحویل بگیرد و یک گوشی ساده هم برای من خریداری کند، البته دستمزد این زحمات به همسر آقا مسعود پرداخت کرده بودم.
به هر حال سیم کارت سالم و گوشی نو به من تحویل داده شد، دیگر امکان استفاده از واتس آپ و اینستاگرام را نداشتم، واقعیتش همسرم هیچ وقت دوست نداشت من از پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی مجازی استفاده کنم و به فضاي مجازي اعتماد نداشت.
پس از مدتی اتفاقات عجیب و غریبی در محله های ما افتاد، به صورت سریالی لاستیک ماشينهاي  برخی از اهالی توسط فرد یا گروهی ناشناس پنچر مي شد، حتی لاستیک های خودروی همسر و 2 نفر از مهمان های ما هم پنچر شد.
هفته ای گذشت نگاه های کنجکاو یک نفر از مردهای اهالی به من شبهه ناک بود و ذهنم را حسابی مشغول کرده بود، احساس می کردم اتفاقی افتاده و خودم بی خبر هستم و آن شخص انگار می خواست به من چیزهایی بگوید.
چند روز بعد مريم، یکی از دوستان ایام دبیرستان به منزل ما آمد، خواهر شوهرم پیشم بود، مریم گفت راستی دیشب عکس های عروسی من را برای چی میخواستی، از این حرفهايش متعجب شدم و پرسیدم من از شما عکس های عروسی نخواستم، منظورت چیه؟!
مریم گفت دیشب از طریق اینستاگرام به من پیام دادی سپس از طریق شماره تماس خودت در واتس آپ با هم چت کردیم و عکس های عروسی خودم را برای تو فرستادم، من هم گفتم از سال گذشته که گوشی هوشمندم خراب شد دیگر از واتس آپ و اینستاگرام استفاده نمیکنم، تازه متوجه شدم حتماً شخصی ناشناس به پیام رسان های من دسترسی پیدا کرده، اما چطوری؟!
متأسفانه خواهر شوهرم قضیه را به همسرم گفت، آقا حمید تصور می کرد شاید من گوشی هوشمند به صورت مخفیانه دارم و به همین خاطر مشاجره ای در همین رابطه داشتیم.
عاقبت با اصرار اطرافيان به دفتر خدمات الکترونیک قضایی رفتم و شکایت کردم، با مراجعه به پلیس فتا پرونده ای با موضوع دسترسی غیرمجاز تشکیل شد.
به شخصی که گاهی وقت ها با نگاه های مشکوک به من خیره می شد مظنون بودم، این شخص توسط کارشناسان پلیس فتا با هماهنگی های قضایی  به عنوان مطلع احضار گردید، با شگردهای پلیسی و پيشرفت تحقيقات، ابعاد جدیدی در ارتباط با پرونده رمزگشایی شد. شخص مذکور پیام هایی مبنی بر دوستی و علاقه مندی از اکانت واتس آپ و اینستاگرام من دریافت و اغفال شده بود، بر همین اساس به خواسته متهم اقدام به پنچر كردن لاستیک برخی از خودروهای اهالی به ویژه خودروی همسرم می نماید، همچنین هدایایی خریداری و در مکانی که متهم خواسته، جاسازی می کند. در واقع به اشتباه گمان می کند این پیام ها از طرف من هست و دچار توهم می شود.
از این ماجرا خیلی افسوس خوردم و غمگین شدم به راستی آدم های ضعیف النفس به راحتی ابزار دست مجرمین و تبهکاران می شوند و به سمت پرتگاه سقوط حرکت می کنند.
متأسفانه قضاوت های اشتباه از سوی خانواده همسرم موجب ناراحتی و جدل هایی در زندگی ما شده بود، واقعاً اتهام زنی های عجولانه و احساسی موانع بزرگی برای خوشبختی و آرامش ما انسان ها هستند.
خوشبختانه با ردگیری های فنی و اجرای سناریوی تجربی کارشناسان پلیس فتا، عاقبت هویت و محل سكونت متهم شناسایی و طی عملیات غافلگیرانه دستگیر گردید، شخص مذکور اظهار داشت راننده مینی بوس روستا هستم در سال گذشته، به درخواست شاکیه که آشنا و همسایه ما می باشد سیم کارت سوخته و کارت ملی اش را تحویل گرفتم  و از طریق دفتر خدمات ارتباطی یکی از دوستان در شهر میناب آن را تعویض و یک گوشی ساده براي وي خریداری کردم، سپس با جای گذاری سیم کارت در گوشی جدید اقدام به فعال سازی واتس آپ بر روی گوشی خودم نمودم همچنین از آنجا که نام کاربری اینستاگرام او را می دانستم به صورت حدسی در قسمت رمز عبور،کدملی اش  را وارد کردم، که موفق به دسترسی به اکانت مربوطه شدم، در ادامه با طرح دوستی، باعث اغفال 2 نفر از اهالی و با تحریک آنها لاستیک خودروهای مدنظر پنچر شد و اقدام به برداشتن هدایای جاسازی شده نمودم.
بله به خاطر سهل انگاری های من و اعتماد بیجا، شرایط مناسب برای اجرای نقشه های مجرمانه مهیا شده بود، پیشگیری از جرم به معنای صیانت از دارایی های مادی و معنوی شماست.
 پرونده مربوطه پس از تحقیقات نهایی و مستندسازی ادله دیجیتال در معیت متهمین برای صدور کیفرخواست به دادسرا ارسال گردید.
همسرم و خانواده ایشان طی یک مهمانی از من معذرت خواهی کردند و آقا حمید یک گوشی هوشمند به عنوان هدیه برایم خرید.
در پایان توصیه های کارشناسان پلیس فتا تقدیم شما مخاطبین گرانقدر می شود، همیشه هوشیار و بیدار باشید.
1- از ارائه سیم کارت خود به دیگران پرهیز کنید، زیرا به راحتی قابل بهره برداری برای فعال سازی پیام رسان ها بر اساس شماره تماس شما می باشد.
2- در صورت وقوع جرم سایبری بر علیه عضوی از خانواده شما، قبل و پس از شکایت قضایی صبور باشید و از اتهام زنی های عجولانه و احساسی پرهیز کنید، یکی از خواسته های جدی اکثر تبهکاران جرائم اینترنتی شبهه افکنی و تخریب زندگی دیگران می باشد.
3- در صورت برخورد با پیام های مشکوک از اکانت افراد آشنا،احتمال دارد مجرم سایبری با دسترسی غیرمجاز به اکانت مربوطه قصد اغفال و کلاهبرداری داشته باشد.
4- از شناسه های معلوم یا قابل حدس مانند کد ملی،شماره موبایل برای اختصاص رمز ورود به سرویس های اینترنتی(اینستاگرام،جیمیل و ...) پرهیز کنید.
5- هرگاه تصمیم گرفتید از پیام رسان برای مدت طولانی استفاده نکنید،نسبت به حذف اکانت خود اقدام کنید.
6- در صورتیکه سیم کارت غیرفعال در پیام رسان های مجازی دارید،با ذخیره شماره تماس خود در گوشی هوشمند شخص آشنا،نسبت به عدم فعال بودن آن در پیام رسان ها اطمینان حاصل کنید.
7- اقدام به فعال سازی تأیید 2 مرحله ای برای اکانت پیام رسان خود نمایید،تا حتی با دسترسی مجرم سایبری به کد پیامکی امکان فعال سازی مجدد اکانت شما میسر نگردد.
 8- به صورت مستمر برای مطالعه اخبار  و مطالب آموزشی جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه نمایید.

 

 اداره تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا استان هرمزگان

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط