رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

کاربران دائمی شبکه‌های اجتماعی به تکنو-استرس دچار می‌شوند

1399-02-08 11:25
تنظیم اندازه قلم

پ

1:57

کاربران دائمی شبکه‌های اجتماعی به تکنو-استرس دچار می‌شوند

کاربران دائمی شبکه‌های اجتماعی به تکنو-استرس دچار می‌شوند

بنابر تحقیقات انجام شده، تشویش ذهنی ناشی از استفاده از فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی مشابه، عامل اصلی آسیب پذیری در برابر اعتیاد به این رسانه است.

محققین دانشگاه Lancaster و Friedrich-Alexander Univeristät آلمان، با مطالعه بروی 444 تن از کاربران فیس‌بوک دریافته‌اند که دفعات مراجعه به شبکه‌های اجتماعی با افزایش زمان استفاده از آن در ارتباط مستقیم است.

03_61.jpg
 
کاربران  فیس‌بوک در اظهارات خود، از انجام فعالیت‌های متنوعی همچون گفتگو، بازی رایانه‌ای، خبرخوانی و تولید محتوا، خبر داده‌اند. پژوهشگران نسبت به استفاده بلند مدت از امکانات متنوع فیس‌بوک و در نتیجه اعتیاد به تکنولوژی هشدار داده و آن را در اصطلاح"تکنو- استرس" می‌نامند.

04_62.jpg
 
آسیب‌های مختلف این عارضه (تکنو-استرس) عبارتند از نقض حریم خصوصی کاربران، پیدایش نیازهای ضد اجتماعی و تبعیت محض از اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی می‌باشد.

خانم ترافدا از پژوهشگران دانشگاه Lancaster بیان دارد: "کاربر علیرغم دریافت استرس فراوان از شبکه‌های اجتماعی، همچنان وابسته است و توان دوری از آن را ندارند".

01_55.jpg
 
بنابر تحقیقات انجام شده، کاربران فیس‌بوک در مواجهه با تکنو-استرس از دو راهکار صحیح و غلط استفاده می‌کنند. روش اول خروج موقت یا کاهش استفاده از فیس‌بوک و روش دوم استفاده از سایر ویژگی‌های فیس‌بوک به جهت فراموشی استرس است.

پروفسور فردریش الکساندر در ادامه افزود "کاربرانی که عادت بیشتری به فیس‌بوک دارند، در ازای دوری از فیس‌بوک، راه حل را در استفاده از سایر ویژگی‌های این رسانه اجتماعی می‌دانند. هرچه عادت استفاده بیشتر باشد،

06_30.jpg
 
کاربر به قصد فرار از تشویش ذهنی خود به شبکه‌های اجتماعی پناه برده و این خود دلیل اعتیاد و وابستگی هرچه بیشتر به شبکه‌های اجتماعی است.

با تحقیقات گسترده‌تر، مشخص شد ویژگی‌های گوناگون شبکه‌های اجتماعی از طرفی مولد استرس و از طرفی نیز این ویژگی‌ها خود مسکنی برای دوری از استرس ایجاد شده است!

n00057574-b_0.jpg

کاربر جهت رفع تکنو-استرس ایجاد شده، به غلط به دیگر جنبه‌های اینترنت، فضای مجازی، رسانه‌های اجتماعی روی آورده و در کل به تکنولوژی پناه می‌برد. و این چرخه باطل به تدریج کاربر را به رفتارهای تحریک آمیز و وسواسی سوق می‌دهد.

نتیجه نهایی اینکه عامل اصلی اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، فرار از استرس و تشویش ذهنی ایجاد شده توسط خود شبکه‌های اجتماعی است.

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط