رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

حمله smishing چیست؟

1399-03-27 07:56
تنظیم اندازه قلم

پ

1:47

حمله smishing چیست؟

1

Smishing مخفف یا کوتاه شده SMS phishing است. مجرمان سایبری از طریق ارسال پیام کوتاه، و یا ارسال پیام از طریق اپلیکیشن‌های پیغام رسان فوری، کاربر را فریب می‌دهند تا روی لینک کلیک یا فایلی را باز کند. در نتیجه دستگاه کاربر را آلوده به اسب تروجان، ویروس یا سایر انواع بد‌افزار می‌کنند.

بدین معنی که اطلاعات کارت بانکی‌، شماره تامین اجتماعی، آدرس و اطلاعات مهم و خصوصی دیگرتان می‌تواند در برابر این نوع پیام کوتاه آسیب‌پذیر باشد. خرابکاران این پیغام‌ها را معمولا همراه لینک یا شماره تلفن ارسال می‌کنند. اگر با آن شماره تماس بگیرید و یا روی لینک کلیک کنید، آنها می‌توانند اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کنند.
پیام‌های کوتاه در این حملات ممکن است به شدت حس هیجان و عکس‌العمل سریع در کاربر را ایجاد کنند. نمونه‌ای از این نوع پیام‌ها ممکن است بدین گونه باشد: برای ثبت نام و دریافت کارت خود با این شماره تماس بگیرید! نمونه دیگر، جهت ثبت نام سبد کالا از طریق لینک زیر می‌توانید ثبت نام کنید!  کاربر ممکن است کنجکاو شود و روی لینک کلیک کند. به همین سادگی ممکن است قربانی یک حمله smishing شوید.

طبق گزارش‌های FBI، آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۶، مبلغی بالغ بر ۱.۳ میلیارد دلار را به همین روش از دست دادند. موبایل چیزی است که همواره اشخاص آن را با خود حمل می‌کنند. اگر از آن دسته افرادی باشید که سریع به همه چیز واکنش نشان می‌دهند، مانند کلیک سریع روی لینک‌ها و غیره، پس می‌توانید به سادگی قربانی حملات Smishing شوید.

از آنجاییکه نمی‌دانید، مهاجم با کدام شماره تلفن به شما پیام کوتاه ارسال خواهد کرد، بنابراین از قبل امکان مسدود کردن آن وجود ندارد. اما بعد از دریافت پیام، می‌توانید آن را مسدود کنید. 

برای مقابله با حمله smishing چه کنیم؟

روی هیچ لینکی که در SMS دریافت کرده‌اید، کلیک نکنید و همچنین به هیچ شماره تلفن اشاره‌ شده‌ای تماس نگیرید. اگر پیام کوتاه مدعی است که پولی از حساب بانکی شما برداشته شده، یا هر نوع سو استفاده دیگر، در وهله اول خودتان را کنترل کنید، بهترین راه این است که حسابتان را مستقیم بررسی کنید، و بهتر است از طریق دستگاه دیگری غیر از موبایلتان این کار را انجام دهید.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط