رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

بهترین راه‌های ایمن‌سازی شبکه Wifi خانگی

1399-04-21 08:00
تنظیم اندازه قلم

پ

2:26

بهترین راه‌های ایمن‌سازی شبکه Wifi خانگی

 بهترین راه‌های ایمن‌سازی شبکه Wifi خانگی

شما باید کنترل کنید چه کسی می‌تواند وارد شبکه شما شود و رد پای سیگنال را کنترل کند. اگر کلاهبرداران بتوانند سیگنال‌های روتر شما را بگیرند، می‌توانند به داده‌ها و رمزهای عبور دسترسی داشته باشند. در زیر چند روش جهت ایمن‌سازی شبکه وای‌فای خانگی آورده شده است.

رمزگذاری امن
در برخی از نقاط هنوز هم از استاندارد قدیمی WEP در وای‌فای استفاده می‌شود ولی برای برقراری امنیت بهتر و جلوگیری از حملات مهاجمان باید نسخه های به روز WPA، WPA2 و یا WPA3 استفاده کنید.

غیر‌فعال نمودن گزینه name broadcasting در شبکه وای‌فای
توصیه می‌شود هنگام استفاده روتر بی‌سیم در خانه نام شبکه را برای عموم غیر‌فعال کنید. این قابلیت برای مراکزی که می‌خواهند به مشتریان خود اتصال به اینترنت با باند پهن را ارائه دهند مفید خواهد بود، ولی برای یک شبکه بی‌سیم خصوصی مفید نیست.

انتخاب رمز عبور قوی
اطمینان حاصل نمایید یک رمز عبور قوی برای wifi دارید بطوریکه یک کلاهبردار نمی‌تواند آن را تغییر دهد. دسترسی به سیستم‌هایی با رمز عبور پیش فرض بسیار راحت بوده و یک نفوذگر می‌تواند با نفوذ به سیستم تنظیمات خود را  اعمال کند. این بدان معنی است هکرها با استفاده از این اطلاعات سعی در نفوذ به شبکه شما هستند.

نرم افزار روترها را به روز نگه دارید
برخی اوقات سیستم‌عامل روتر مانند سایر نرم‌افزارها می‌تواند آسیب پذیری‌هایی را داشته باشد که توسط نسخه‌های بعدی رفع می‌گردد.

جدیدترین نسخه از نرم‌افزار را نصب کرده و همچنین آخرین پچ‌های امنیتی را دانلود کنید تا اطمینان حاصل نمایید که نمی‌تواند نفوذی به آن صورت گیرد.

نام شبکه خود را مخفی کنید
نقاط اتصال وای‌فای بصورت پیش فرض برای انتقال نام شبکه بی‌سیم پیکربندی شده است که این موضوع شناسایی و اتصال را ساده‌تر می‌کند.

جهت تنظیم نام شبکه قبل از اتصال می‌توانید SSID را بر روی "Hidden" قرار دهید. از آنجایی که اعضای شرکت با نام شرکت وای‌فای آشنا هستند این منطقی به نظر می‌رسد که هر کسی براحتی بتواند به آن دسترسی پیدا کند.

با این حال توجه داشته باشید که مخفی نمودن SSID تنها راه برقراری امنیت در شبکه بی‌سیم نیست.

دیواره آتش
فایروال برای جلوگیری از هجوم حملات بر روی رایانه‌ها در نظر گرفته شده است. روترهای بی‌سیم معمولاً دارای فایروال می‌باشند. با این حال، فایروال‌ها اغلب غیرفعال هستند.

اطمینان حاصل کنید که فایروال روتر بی‌سیم فعال شده است. برای جلوگیری از دسترسی‌های مخرب به شبکه‌های بی‌سیم خود از یک فایروال استفاده کنید

فایروال‌ها از شبکه در برابر هکرها محافظت بعمل می‌آورند. بیشتر روترها دارای فایروال هستند که ورود و افشای داده‌ها را کنترل کرده و فعالیت‌های مشکوک را مسدود می‌کنند.

یک فایروال هدر بسته و آدرس مقصد را بررسی می کند.
جمعبندی
در حالی که یک نفوذگر ممکن است از جنبه‌های مختلف شبکه شما را تحت تاثیر قرار دهد، برای حفظ امنیت باید نکات فوق را دنبال کنید. علاوه براین، بررسی کنید که سیستم‌های متصل به شبکه شما دارای ابزار محافظتی قابل اعتماد در برابر ویروس‌ها و جاسوس‌افزار باشند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط