رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چه سیستم‌هایی برای احراز هویت استفاده می‌شود، و چه سیستم‌ امنیتی جایگزین رمز عبور شده است؟

1399-04-21 08:00
تنظیم اندازه قلم

پ

1:24

چه سیستم‌هایی برای احراز هویت استفاده می‌شود، و چه سیستم‌ امنیتی جایگزین رمز عبور شده است؟

1

روشی که معمولا برای احراز هویت استفاده می‌کنیم، رمزعبور سنتی، مربوط به سال‌های گذشته است. در زمان‌های گذشته مردم برای احراز هویت از کلمات و کدهای مخفی استفاده می‌کردند. امروزه اما به کمک تکنولوژی، روش‌های متفاوتی برای احراز هویت توسعه پیدا کرده‌اند که باعث می‌شود استفاده از رمزعبور کم کم کنار گذاشته شود. 

مانند سیستم‌های احراز هویت:

1- بیومتریک

2- SSO

3- احراز هویت مبتنی بر ریسک

4-اثرانگشت دستگاه

بیومتریک‌: این سیستم برای احراز هویت از ویژگی‌های منحصر بفرد و یونیک بدن انسان استفاده می‌کند، مانند اثرانگشت و صورت، در این مدل شما رمزعبور خودتان هستید. احراز هویت بیومتریک ایراد و مشکلات خودش را نیز دارد، مانند اینکه اگر اثرانگشت شما با دیگری جایگزین شود، نمی‌توانید مانند رمزعبور آن‌ را Reset کنید.

SSO‌: این روش همچنان از رمز عبور استفاده می‌کند، اما فقط یکبار، این پروتکلیست که به کاربران اجازه می‌دهد با وارد کردن یک نام کاربری و رمزعبور به اپلیکیشن‌های بسیاری دسترسی داشته باشند. در این حالت هم امکان حمله Brute force همچنان وجود دارد.

احراز هویت مبتنی بر ریسک‌: در این روش، هوش مصنوعی ریسک تراکنش را با آنالیز درخواست کننده و چیزی که درخواست می‌کند، می‌سنجد. اگر بنظر کم خطر باشد، تراکنش انجام می‌شود. اگر این ریسک متوسط باشد، سیستم فاکتور دیگری برای شناسایی را درخواست می‌کند. اگر ریسک بالا باشد، تراکنش مسدود می‌شود.

اثرانگشت دستگاه: این سیستم اثرانگشت دستگاه نام تجاری، حافظه، موقعیت، IP را می‌گیرد. بنابراین هنگامی که کاربر با همین دستگاه log in کند، سیستم دستگاه را می‌شناسد و با توجه به آنالیز برپایه ریسک اجازه تراکنش را می‌دهد.

اما در حال حاضر ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که رمزعبور همچنان روش احراز هویت بسیاری از سرویس‌ها هستند. بنابراین باید بهترین رمزعبور را انتخاب کنیم. بهترین رمزعبور، امن‌ترین آن‌هاست

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط