رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مراحل ساده برای محافظت از خود در استفاده از Wi-Fi عمومی

1399-05-16 08:00
تنظیم اندازه قلم

پ

2:00

مراحل ساده برای محافظت از خود در استفاده از Wi-Fi عمومی

مراحل ساده برای محافظت از خود در استفاده از Wi-Fi عمومی

معمولاً وقتی در محدوده محل سکونت خود به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنید مشکلی ایجاد نمی‌شود چرا که اتصال امن و به راحتی صورت می گیرد. اما در صورت اتصال به شبکه های غیر خانگی موضوع کمی متفاوت است.

قابلیت دسترسی به اینترنت در مکان‌های متعدد، امکان ارتباط و دورکاری (اشتغال از راه دور ) را فراهم آورده است، هر چند اتصال به شبکه‌‌های عمومی به امنیت و سهولت وای‌فای خانگی نیست.

بدلیل عدم شناخت از هویت ایجاد کننده وای‌فای عمومی و عدم آگاهی از هویت کاربران مشترک، این‌گونه از اتصالات (وای-فای عمومی) ضریب امنیتی پایین تری نسبت به نوع خانگی آن دارد.

01_66.jpg
 
برای امنیت سایبری رعایت نکات ذیل ضروری است:

1- بخاطر داشته باشید امنیت در وای فای  عمومی وجود ندارد.

2- خطر تهدیدات بالقوه از دو ناحیه (صاحب شبکه و کاربران متصل) در کمین است.

3- حتی المقدور از کمترین تعداد وای فای عمومی استفاده کنید یعنی به اتصالات قبلی بسنده نمایید.

02_81.jpg
 
4- با استفاده از پروتکل HTTPS به‌هنگام وب گردی، خود را در برابر سرقت اطلاعات و رصد ترافیک تبادلی بین خود و سرور اصلی ایمن نمائید. هرگز از طریق پروتکلHTTP وارد هیچ سایتی نشوید.

5- حتی در صفحات معتبر، از وارد کردن اطلاعات شخصی خود مانند: آدرس منزل، ایمیل، شماره تماس، گذرواژه و شماره کارت بانکی و... در بستر وای فای عمومی  به‌شدت خودداری کنید.

03_73.jpg
 
6- قبل از اتصال به  وای فای عمومی از مسدود نمودن تمامی گزینه‌های مربوط به "اشتراک گذاری (file sharing)" در تنظیمات تبلت، رایانه و گوشی هوشمند خود مطمئن گردید.

7- در صورت وجود هرگونه پیش شرط در استفاده از وای فای عمومی، حتماً با هوشیاری مطالعه شود و از پذیرش عجولانه آن خودداری نمائید. گاهی به محض برقراری اتصال، پیغام نصب یک یا چندین نرم افزار(اپلیکشین) بروی گوشی مشاهده می‌شود! تحت هیچ عنوان آن‌ها را نصب ننمائید.

04_72.jpg
 
8- حتماً از VPN مجاز استفاده نمائید. VPN قادر به کدگذاری اطلاعات تبادلی بین دستگاه شما و سرور بوده و از سرقت ترافیکی جلوگیری می‌کند.

در پایان:

بهترین روش جلوگیری از هرگونه سو استفاده از وای فای عمومی، استفاده نکردن از آن است. چنانچه به نقاط دورافتاده می‌روید، قبلاً اطلاعات مورد نیاز خود را دانلود کنید و در صورت اجبار فقط از اینترنت سیم‌کارت استفاده نمائید.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

مطالب آموزشی مرتبط